İbadet

Kısmetsizliğim Artık İnancımı Yitirmeme Sebep Oluyor Ne Tavsiye Edersiniz

Hocam ben bir kıyafet alırsam çok beğenip mesela elbise eve geldiğimde mutlaka bir kaç güne mesela evdeki çok beğendiğim elbiseme mutlaka bir şey oluyor. Yırtılıyor bir şey bulaşıyor hiçbir zaman aynı kıyafetten elimde çokça bulunmuyor ve sinir oluyorum neden birini seçerken hep diğeri elimden gidiyor diye ama bu devamlı böyle oluyor kıyafetlerimde.

Diğer sorumda mühendisim hep bir mevki sahibi olmak istedim ve çok şey feda ettim maddi manevi ama okul bitti ne gerekiyorsa yaptım. Ama bir türlü iş sahibi olamıyorum. Şimdiki zamanda torpilden çok bir şeyim yok ama torpillerin hiçbirinin bir yararı yok herkes yerleşiyor bana gelince iş tıkanıyor, bütün aksilikler ortaya çıkıyor ben arkadaşlarımı bile işe yerleştirttim ama bir türlü kendim işe yerleşemiyorum ve bu yüzden artık Allah tan çok uzaklaştım bir iş mevzusu olursa da nasıl olsa yine bana vermeyecek Allah diye boşluğa düşüyorum.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, şu konudan şüpheniz olmasın ki Yüce Mevla’mızın sevdiği kullarının imtihanı daha ağır olur. İki tane soru sormuşsunuz ve aslında iki sorunuz aynı nedenden kaynaklanmakta. Dünya hayatı bildiğiniz üzere bir imtihan hayatıdır ve yüce Mevla’mız sevdiği kullarını, kullarının sevdiği şeyler ile imtihan etmektedir. Sonra ise bu imtihan sonucunda kulunun haline bakmaktadır. İşte siz tam bu noktadasınız ve siz şimdi bu noktada teslimiyetinizi, inancınızı yitirir iseniz bu imtihanı kaybetmiş olursunuz. Tabi ki yüce Mevla’mız bunu hiç bir zaman istemez, zira Mevla’mız sizi çok seviyor.

Size tavsiyemiz olayları akışına bırakmanız ve başınıza gelenleri ve gelecekleri içinizde bir vesvese haline getirmemenizdir. Zira vesvese çok zararlı bir haldir. Örneğin kıyafet konusunda belli ki siz beğendiğiniz bir elbiseyi alınca daha zaten eve gitmeden ve giymeden düşünceleriniz ile o elbisenin başına bir iş getiriyorsunuz. Tabi ki insan olarak bir şeyleri sevebiliriz. Fakat bu sevginin ve muhabbetin tadını kaçırmamalıyız. Zira biz bunu yaptığımız zaman o sevdiğimiz şey ile imtihan olmamız kaçınılmaz olabiliyor. İçinizde ki olumsuzluğu yenmelisiniz ve dua ile sabır ile yüce Mevla’mıza sığınmalısınız. Belki siz şimdi nasıl bu kadar rahat ve kesin konuşabiliyorsunuz diye düşünebilirsiniz. Değerli ziyaretçimiz, kim sizi yüce Mevla’mız kadar sevebilir ki. Dolayısı ile şuna kesinlikle kanaat getirmelisiniz ki Rahman ve Rahim Mevla’mızın size beğendiğiniz elbiseleri veya istediğiniz gibi bir işi nasip etmemesi için hiç bir neden yok. Zira üstüne basa basa tekrar belirtelim ki Yüce Mevla’mız her kulunu sevdiği gibi sizi de çok seviyor. Dolası ile adeta başınıza gelenlere inat çizginizi bozmamalısınız ki ancak böyle yapar iseniz bu olumsuzluklar hayatınızı terk edecektir. Yüce Mevla’mız işlerinizi rast getirsin, gönlünüzü huzur ile doldursun inşaallah.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu