Namaz

Kısa Kollu Giysiyle Namaz Kılmak Caiz midir?

Yazın çok sıcak olunca kısa kollu gömlek ve benzeri şeyler giymekteyiz. Benim sorum bu konu ile alakalı. Bir kimsenin kısa kollu elbise ile namaz kılması caiz midir?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Kısa kollu elbise ile namaz kılmak caizdir. Lakin (erkekler için) kadınlar kısa kol ile namaz kılamazlar. Erkekler için kerahatsiz caizdir Ama şu şartla:

“Bir insanın üzerindeki elbisenin kolu uzun olursa kolunu kıvırır da namaza öyle durursa; mekruh olur Çünkü uzun koldu, kıvırdı, kısa yaptı; bu, saygısızlık alâmeti olur. Ama Ömer Nasûhî Bilmen kitabında elbisenin biçilişi kısa kolsa; kısa kollu olduğu için, onda kerahat yoktur” buyurmuştur.

Fakat, genel bir kaide olarak şunu bilmeliyiz ki: Cami ibadet yeri olduğundan, Allah ‘ın huzuru olduğundan ayeti kerimede buyrulduğu üzere:

(Yâ benî âdeme huzû zîneteküm inde külli mescidin) Ey ademoğlu mescide giderken en güzel elbiselerinizi giyin buyrulması insanın en güzel, en temiz, en alımlı şekilde giyinmeğe çalışması, ibadete saygısının gereğidir O bakımdan, camiye mümkün olduğu kadar ciddî kıyafetle gelmeye çalışmak gerektiğini büyük âlimler buyurmuşlardır.

Soru: Bir kimsenin kısa kollu elbise ile namaz kılması caiz midir?

Cevap: Kısa kollu elbise ile namaz kılmak caizdir. Lakin (erkekler için) kadınlar kısa kol ile namaz kılamazlar.

Erkekler için kerahatsiz caizdir Ama şu şartla: “Bir insanın üzerindeki elbisenin kolu uzun olursa kolunu kıvırır da namaza öyle durursa; mekruh olur Çünkü uzun koldu, kıvırdı, kısa yaptı; bu, saygısızlık alâmeti olur. Ama Ömer Nasûhî Bilmen kitabında elbisenin biçilişi kısa kolsa; kısa kollu olduğu için, onda kerahat yoktur ” buyurmuştur.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu