İslam Alimi

Kirpi Eti Helal mi?

Gıda konusunda kafalarda soru oluşturan konulardan birde Kirpi Eti Helal mi? Yani şöyle bir soru soralım. Kirpi eti yenilebilir mi , bu konuda ki İslam dininin hüküm nedir?

Cevap: Bu konu ile alakalı öncelikle şunu bilmeliyiz ki yaratılış açısından iğrenç ve vahşi olan hayvanların etleri İslam dinine göre haramdır ve bu nedenle de bu tür hayvanların etleri yenmez: Bu hayvanlar kara sinek, sivrisinek, köstebek, kirpi, Fare, yaban faresi, akrep, yılan, kene, kurbağa, kara ve deniz kaplumbağası, arı, bit, pire gibi hayvanlardır ki bu ve bu tür hayvanların yenmesi İslam dininde caiz değildir.

Nemletü’l-Ensari anlatıyor:”Hazreti İbnu Ömer’e kirpiden sorulduğunda cevap olarak şu ayeti okumuştur. “(Ey Muhammed) de ki: “Bana vahy olunan da leş, akıtılmış kan, domuz eti (ki pistir) ve günah işlenerek Allah’tan başkası adına kesilen hayvandan başkasını yemenin haram olduğuna dair bir emir bulamıyorum. Fakat darda kalan, başkasının payına el uzatmamak ve zaruret miktarını aşmamak üzere bunlardan da yiyebilir. Doğrusu Rabbim bağışlar ve merhamet eder.” (Enam, 6/146).

Ancak, İbnu Ömer’in yanında bulunan bir yaşlı zat dedi ki: “Ben Ebu Hüreyre (ra) dinledim, demişti ki: “Resulullah Efendimiz yanında kirpinin zikri geçmişti: “O habislerden bir habistir (eti) yenmez.” buyurdular.” Bunun üzerine İbnu Ömer : “Eğer bunu Resulullah Efendimiz söyledi ise, bu (kirpinin hükmü), biz bilmesek de Onun dediği gibidir.” dedi.” (Ebû Dâvud, Et’ime 30)

Bu hadisten yola çıkarak kirpi etinin yenilip yenilmemesi konusunda iki görüşü dile getirebiliriz. Bu görüşlerin birine göre kirpi eti haramdır. Ebu Hanife ve Ahmed İbnu Hanbel bu görüştedir, yani Hanefi ve Hanbeli mezhebine göre. Hanefi ve Hanbeli mezhebi Zikredilen bu hadiste kirpinin “habis” olarak görülmesini esas almışlardır.

Diğer İkinci görüşe göre ise kirpi eti helaldir. İmam Malik ve İbnu Ebi Leyla bu görüştedirler.” Yani Şafiler ve Malikiler Kirpi etinin yenilebileceği hükmüne varmışlardır.

Tabi yukarıda zikrettiğimiz ayeti kerimeye bakacak olur isek ölüm kalım durumlarında Kirpi etini Hanefi ve Hanbeliler de yiyebilmektedir.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Mücahit dedi ki:

  Yemesen daha iyidir

 2. Yusuf Burak Ahi dedi ki:

  benim babaannem küçükken yediği için helaldir

 3. ahmet dedi ki:

  şimdi atıp tutmuşsunuz ancak OKLU KİRPİ Türkçe Kirpi olarak bilinse de Kirpi familyasından değildir. Onun için oklu kirpi ile ilgili hükümlere tekrar bakmanız insanları yanlış yönlendirmemeniz açısından isabetli olur.

 4. seyda dedi ki:

  Yengeç yenmesi haram mı?

 5. Cemal Deniz dedi ki:

  PEYGAMBER EFENDİMİZİN BUNU SÖYLEDİĞİNE DELİLİNİZ VAR MI, ZİRA İLGİLİ ALİM ZAT BUNU 200 SENE SONRA YAZMIŞTIR, NE KADAR DOĞRU OLABİLİR Kİ, BUNUN YERİNE KİPRİ ETİYLE İLGİLİ BİLİMSEL BİR İZAHATLA BU TÜR HAYVANLARIN ETİNİ YEMENİN SAĞLIK ÜZERİNDEKİ OLUMSUZ ETGİLERİNDEN BAHSETMEK GİBİ BİRAZ BİLİMSEL YAKLAŞSANIZ OLMAZ MI? ZİRA ÇOĞU KONUDA ALİMLERİN HADİS GÖRÜŞLERİ ÇOK FARKLI, BİR ALİMİN EFENDİMİZ AK DEMİŞ DEDİĞİNE BAŞKA BİR ALİM KARA DEMİŞ DİYEBİLİYOR.

  Editör cevap: Değerli ziyaretçimiz, deliliniz var mı diyorsunuz konu içerisinde zikredilen hadis bu konuda ki delilimizdir. Bu hadis 200 sene sonra yazılmamıştır. Peygamber efendimiz zamanında yazılmıştır ancak bir eser haline getirilmemiştir. Örneğin konuda geçen Ebû Dâvud sadece yazılanları kitap haline getirmiştir. Tabi ki bilimsel verilerinde önemi büyük. Lakin sitemizde bu konuda bilgili bir arkadaşımız yok. Eğer siz bu konularda bilgili iseniz bize yardımcı olabilirsiniz. Son olarak şunu diyebiliriz ki bizim için hangi alimin ne dediğinden çok İslam alimlerinin ortak görüşü önemlidir. Buna cumhurun görüşü de denilmektedir.

 6. islamalimi dedi ki:

  Bahsettiğiniz hastalık ve kirpi eti yemenin deva olu olamayacağı hakkında bir bilgimiz yok. Bu konuyu doktorunuz ile görüşmelisiniz. Eğer doktorunuz alternatif bir tedavi yok diyor ise ve çözüm sadece kiri eti ise içinde bulunduğunuz zaruriyetten dolayı ve sadece doktorun önerdiği kadar Kiri eti yemenizde bir mahsur yoktur.

  Alıntı: aysel
  Bende egzama var ve kirpi etini yemem söylenildi ama haram ne yapmam gerekiyo acill

 7. aysel dedi ki:

  Bende egzama var ve kirpi etini yemem söylenildi ama haram ne yapmam gerekiyo acill

BİR YORUM YAZ