İslam Alimi

Kırmızı veya Beyaz Eti Dışarıda Yerken, Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Hocam kırmızı et ya da beyaz eti dışarıda yerken yada alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Değerli ziyaretçimiz Müslüman’ın doğumundan taki ölümüne kadar olan hayatında helal dairesi içerisinde yaşaması Müslümanın en önemli en büyük hedefi olmalıdır. Bu hedefin ise en önemli olan halkası da muhakkak helal lokmadır. Müslüman kul Boğazından geçecek olan her bir lokmanın hesabını Allah (cc)’a vermek zorundadır. Bundan dolayı bir Müslüman’ın yediği içtiği her bir lokmanın mutlaka ama mutlaka helal olması şarttır.

Yüce Rabbimiz Yüce kitabı kuran’da şöyle buyuruyor; “Ey insanlar! Yeryüzündeki helal ve temiz olanlardan yiyin. Şeytanın izlerini takip etmeyin. Gerçek, o sizin apaçık bir düşmanınızdır.Bakara 168

Canlı hayvanlardan balık ve türleri hariç, eti yenebilen hayvanların yenebilir olması için mutlaka besmele ile ve usulüne uygun olarak kesilmesi gerekmektedir. Tavuk kesimindeki tüyünün yolunması için kolaylık olsun diye, içindeki tüm pisliği ile birlikte kaynar suya sokulmaması gerekmektedir bu işlem böyle yapılırsa usulüne uygun olmaz.Bu durumda bizlerin yapabileceği tek şey, firma konusunda çok seçici olmamız gerekmektedir . Helal damgalı sertifikalı firmalar var bunları araştırıp bunlardan alabiliriz.

 

 


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ