Kurban

Kimler Kurban Kesmelidir?

Her sene Kurban bayramın da kurban ibadetini yerine getirmeye çalışmaktayız.Peki, Kimler kurban kesmelidir?

Cevap: İnsanların yüce Mevlamıza karşı icra etmiş olduğu ibadetlerden biride kurban ibadetidir.Kurban ibadeti bil hassa bir takva sınavı gibidir.Kesilen kurbanlar ile insanlar yüce Mevlamıza karşı olan samimiyetlerini göstermeye gayret etmektedir. Zira yüce Mevlamız şöyle buyurmaktadır.“Onların etleri ve kanları asla Allah’a ulaşmaz. Fakat O’na sizin takvanız (Allah’a karşı gelmekten sakınmanız) ulaşır. Böylece onları sizin hizmetinize verdi ki, size doğru yolu gösterdiğinden dolayı Allah’ı büyük tanıyasınız. İyilik edenleri müjdele. “ Hac Suresi, 37

İslam dininde Kurban kesmek, akıl-baliğ yani (akıllı-ergen), dinimizce zengin sayılacak kadar mal mülk varlığına sahip ve mukim olan bir Müslüman’ın mutlaka yerine getirmesi gereken mali bir ibadettir.

Genel, zaruri ihtiyaçlarından ve borcundan başka 80.18 gram altın veya bu bahsi geçen altın değerinde para ya da eşyaya sahip olan kişi dinimizce zengin sayılmaktadır. Dolayısıyla, Allah’ın c.c kendisine bahşetmiş olduğu bu nimetlere şükran teşekkür ifadesi ve Allah c.c yolunda fedakarlığın nişanesi olmak üzere kurban bayramında kurban kesmelidir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir Soru & Yorum

  1. Okulumu bitirdim. İşe başladım Allah nasip eder ise bundan sonra kendi kazandığım para ile kurban keseceğim. Konuda daha önce hiç duymadığım yararlı bilgiler var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu