Kurban

Kimler Kurban Kesmekle Yükümlüdür?

Değerli Hocam kurban kesmek için ne kadar mal varlığı şarttır? Kimler Kurban kesmekle yükümüdür?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, akıl sağlığı yerinde olan, büluğ çağına ermiş, hali vakti yerinde olanlar ve dinen zengin sayılan kişiler Kurban kesmekle yükümlüdür. Kurban ibadeti mali bir ibadettir. Kurban ibadetinin yerine getirilmesinin şartı ise kişinin temel ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra, dinen zengin sayılacak kadar mal ve mülkünün olmasıdır. 

Bir kişinin İslam dininde zengin sayılabilesi için sahip olduğu malından temel ihtiyaçlarını ve varsa olan borç miktarını çıkarmalıdır. Kişi bu hesabı yaptıktan sonra elinde 80.18 gr altın veya bu değerde para ve mal gibi bir mülkü var ise bu kişi İslam dininde zengin sayılmaktadır. Dinen bu imkana sahip bir Müslüman Kurban ibadetini yerine getirmekle yükümlüdür. (Mevsılî, el-İhtiyâr, IV, 252-256; İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, IX, 452-453)

Malı mülkü olan kişinin malının üzerinden, zekâtta olduğu gibi bir yıl geçmesi de şart değildir böyle olan kişi kurbanı kesmekle mükellef ve yükümlüdür.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu