HadislerOruç

Kim Muharrem´in 9. ve 10. Günü ya da 10. ve 11. Günlerini Oruçlu Geçirirse 2 Yıl İbadet Etmiş Olur, Her Kim Bunu Duyurursa 80 Yıl İbadet Etmiş Olur Sözü Doğrumu dur?

Hocam”Her kim Muharrem´in ya 9. ve 10. günü ya da 10. ve 11. günlerini oruçlu geçirirse 2 yıl ibadet etmiş olur, her kim bunu duyurursa 80 yıl ibadet etmiş olur.” hadis olduğu söylenmektedir, doğru mudur bu konuda bilgi verirmisiniz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz; “Kim Bu bilgiyi 20 kişiye söylerse 80 yıl ibadet etmiş olur” kelimesi hadis değildir . Sahih hadis kaynaklarında böyle bir rivayet olmamaktadır. Ramazan orucu gibi farz bir oruç için dahi söz konusu olmayan bir sevap, sünnet olan Aşure orucu için söz konusu bile olamaz.

Bu konu için yani Aşure gününün fazileti hakkında bu hadis-i şerife bakabiliriz: Ebu Katade r.a şöyle anlatıyor: Hazreti Peygamber efendimiz şöyle buyurmuştur: “ Arefe günü tutulan orucun bir sene önce ve bir sonraki günahlara kefaret olacağını Allah’tan ümit ediyorum. Aşure günü orucunun da bir sene önceki günahlara kefaret olacağını Allah’tan ümit ediyorum”(Müslim, Sıyam, 196).

– Abdullah b. Abbas r.a şöyle anlatıyor: Hazreti peygamber (s.a.v) Aşure günü oruç tutup ve insanlara da o gün aruç tutmayı emredince, ‘o gün Yahudi ve Hıristiyanlar tarafından büyük bir gün olarak kabul edildiğini’ söylediler. Bundan dolayı peygamber efendimiz: “Gelecek yıl inşallah dokuzuncu günü (de) tutacağız’ diye buyurdular. Ancak bir yıl sonraya kavuşmadan efendimiz vefat etmiştir. Diğer bir rivayette ise efendimiz,“Eğer gelecek yıla ulaşırsam, mutlaka dokuzuncu günü(de) oruç tutacağım” diye buyurmaktadır.(Müslim, Sıyam, 133-134).

– Ahmed b. Hanbe’in İbn Abbas’tan naklettiğine göre, efendimiz şöyle buyurmuştur:

“Aşure günü orucunu tutun, fakat -Aşure gününden bir gün önce veya bir gün sonra da (9-10, veya 10-11. günü) oruç tutmak suretiyle- Yahudilere muhalefet edin”(İbn Hacer, 4/245).

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu