Namaz

Kılmakta Olduğum Nafile Namazı Yarıda Bıraktım Daha Sonra Tekrar Kılmalı mıyım?

Bir nafile namaz kılarken abdest bozulmasıyla veya her hangi bir nedenden dolayı terk edilirse bu namazı iade etmek gerekir mi?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Başladığımız halde herhangi bir nedenden dolayı yarıda bıraktığımız nafile namazı tekrar baştan iade etmek, yani yeniden kılmak vaciptir. Biz bu noktada ben bir nafile namaz kılıyordum diyerek yarıda bırakamayız veya abdestimiz bozulduğu taktirde zaten nafileydi kılmayı vereyim diyemeyiz. Çünkü nafile bir namazı kılmaya başladığımız taktirde bu namazı tamamlamak namaz kılan kişinin üzerimize vacip olmaktadır.

Çünkü kılmakta olduğumuz namaz nafile olsa da, bilmeliyiz ki kılınan bir namazın kılınışın da belli farzlar vacipler, sünnetler vardır. Nafile namazı kılmak farz değildir, lakin başlanılınan nafile namazı bitirmek vaciptir. Dört rekatlık kılınan bir nafile namazın üç rekatı kılındıktan sonra yarıda bırakılsa dahi tekrar baştan kılınmalıdır. Kişi kaldığı yerden devam edemez. Yüce Mevla’ mız namazlarımızı kabul eylesin.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu