İslam Alimi

Kıldığı Nur Namazda Kaç Rekât Kıldığı Konusunda Tereddüt ve Şüphe Eden Ne Yapmalıdır?

Mehmet Aluç

1962 Malatya doğumluyum,evli ve 4 çocuk babasıyım Ankara da ikamet ediyorum,Kamuda emekliyim,şiir,öykü,denemeler yazıyorum...

namazimBizi yaratarak hayat veren türlü türlü nimetleri önümüze seren Yüce Allah’a şükürler olsun. Yardımı lütfü keremi ile her an kulu ile olan, kulu unutsa bile o kulunu unutmayan Yüceler yücesi Allah (c.c.) bize yaşanılacak hiçbir eksiği olmayan bir dünya âlemi verdi. Bu güzellikler karşısında kulu ne kadar şükür etse azdır, karşılığını veremeyeceği bu nimetler için kul ne kadar şükür etse azdır. Kuluna seni Âleme yalnızca bana ibadet etmen için gönderdim diyerek kuluna beş vakit namaz nuru ile kendisine ibadet etmesini emretti. Ayrıca namazın dışında bir sürü görevi olan kul nazma ile yüce Allah’ın emrini yerine getirerek kulluğunu ifa etmenin onurunu yaşamaktadır.

Rahmeti keremi sonsuz olan Yüce Allah(c.c.) Kulunu düşündüğü için içine nurlar katarak kuluna emrettiği bu namaz İbadetinin kişiye güzel bir hayat yaşama imkânı tanıdığı için kılmasını emir eder. Namaz aynı zamanda kulun çarpık düzensiz olan hayat düzenini yoluna koyarak, düzenli bir hayat yaşamasını sağlar. Yüce Allah (c.c.) şükür ederek huzur duyarak namazında her rekâtında zevk alarak kılmasına sebebiyet verdir dinimizin direği ve aynı zamanda göz nurumuz namaz. Ayrıca günde beş vakit kulu Yüce Allah’a yaklaştırır irtibat halinde canlı tutar. Nefis ve şeytan ve dünya’nın kötülüklerinden, uzaklaştır. Hayatına farklı bir anlam ve renk mutluluk neşe katar. Bakış açısı değişir, zandan ve diğer kötülüklerden uzaklaşır, Rehber olarak Kuran ve sünneti örnek alır aynı zamanda Yüce Allah(c.c.) Rızasını ve Nur ve gül kokan Peygamberin şefaatini kazanır. Bu geçici olan dünya hayatının sonunda yaşanılan sonsuz ahiret hayatı içinde sevaplar kazanır.
 
Namaz dinimizin direği, Müslüman’ın göz bebeği nurudur. Her Müslüman’ın kılması gereken bir Farz olan bir ibadettir. Yüce Allah’a teslimiyet, günde beş vakit kılınan bir ibadet şeklidir. Bu Gözümüzün nuru dinimizin direği namazı kılarken çoğu zaman şüpheye düşerek 4 rekâtlı namazı, üç Rekât mı kıldım dört rekât mı diye kul namazda şüpheye düşmektedir. Bu şüpheler amelin değerinden kaybederek kulu şüphe içinde her zaman bırakmaktadır. Kaç Rekât namaz kılmadığından şüpheye düşen ve ilk defa kılan kul namazı yeniden kılması gerekiyor.

Âlemlere Rahmet olarak gönderilen nur ve gül kokulu Resul (s.a.v.) bu konuda şöyle buyurmuştur: : “Sizden biri namazında kaç rekât kıldığı hususunda şüpheye düşerse namazı yeniden kılsın” (İbn Ebi Şeybe, Musannef, III, 435; bkz. Zeylai, Nasbu’r-raye, II, 173).

Diğer bir hususta dört rekâtlı namaz kılan ve kıldığı namazda yine şüpheye düşen kul birinci rekât mı, ikinci rekât mı, diye şüpheye düşer ise, en küçük olanı kabul eder yani birinci rekâtı kıldığını esas alır namazına devam eder ayrıca birinci sayılan rekâtın ikinci; üçüncü sayılan rekâtın da dördüncü rekât olma ihtimali bulunduğu için, her bir rekâtın sonunda oturur ve ettehiyyatü okur. Böylece dört oturuş yapmış olur ve sonunda sehiv secdesi yaparak namazını tamamlar (Kasani, Bedaiu’s-Sanai’, I, 165, 166).
 
Rabbim kendisine beş vakit ibadet ederek özgürlüğünü kazanan kullardan eylesin cümlemizi, Selam ve dua ile…

Mehmet Aluç


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1415
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ