İslam Alimi

Keziban’ın Manası Nedir? Çocuklara İsim Olabilir mi?

Kız çocuklarına verilen Kezban veya Keziban ismi Farsçadaki (ev hanımı) manasına gelen (Kedban) isminden de türediği de söylenmektedir. Fakat bunu herkes de bilmektedir ki bu isim, İslam aleminde çok sevilen bir sure olan Rahman suresinde hemen hemen bütün ayetlerin sonunda geçen “Febieyyi âlâi rabbikumâ tukezzibân” sözünden esinlenerek çocuklara verilmektedir. Bu ayetin manası ise şöyledir:“O halde, Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?” Bu ayette geçen Keziban kelimesi yalanlayan, yalancı manasındadır.

Bu nedenle bu hakikati bilmeyen birçok samimi Müslüman işin tam manasını bilmeden bu isim Kuran’da geçiyor o halde manası güzeldir diyerek kız çocuklarına bu ismi vermektedirler. Halbuki konumuzdan anlaşıldığı üzere bu yanlış bir iştir. Bu nedenle kız çocuklarımıza bu isim yerine güzel manalı başka isimler vermeliyiz.

Bu noktada şöyle bir soruda olabilmektedir ki tamam biz çocuklarımıza bu ismi vermeyelim, ama bu ismi taşıyan ve belli bir yaşa gelmiş insanlar ne yapmalıdır? Bu durumdaki kardeşlerimiz ise mümkünse isimlerini değiştirmelidirler. Zira Peygamber Efendimizin de belli bir yaşta olmalarına rağmen güzel manalı bir isme sahip olmayan sahabelerin isimlerini değiştirdiğini bilmekteyiz. Özetle, bu konunun açılımı böyledir. Unutmamamız gerekir ki isim konusu önemli bir konudur. Çünkü çocuklarımız verdiğimiz isimleri bir ömür taşımaktadırlar. Bu nedenle araştırmadan, iyice düşünmeden çocuklarımıza isim vermemeliyiz. Bu açıklamalar ile birlikte Kuran’da Geçen Her Kelime Çocuğa İsim Olarak Konulabilir mi? başlıklı konuya da baş vurmanız faydalı olacaktır.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 27 YORUM
 1. Keziban dedi ki:

  Adım Keziban.Babaannemin adı.Süreki olarak insanların benimle dalga geçmelerine ve ön yargı ile beni değerdirmelerinden bıkan 14 yaşında bir kızım.İsmimden memnunum ama insanların ismim üzerinden yarattıkları algıdan memnun değilim,insanların anlamadıkları bir durum var.İsmim Kur an da geçmiyor ve anlamı yalancı değil.Çünkü,
  Kezban Argoda yalancı ve bilgisiz demek.
  Keziban kahya,ev hanımı ya da namuslu bir kadın demek.
  Tükezzban ise Kur an da yalancı demek.
  İsmimi değiştirmeyi istemedim çünkü bana kimsenin karışmaya hakkı yok.Ayrıca ismim günah olsun olmasın bu durum kimseyi ilgilendirmez.Allah ile kulun arasına bir başkası karışamaz.Çünkü Allah a ben de inanıyorum.İsmimi değiştirsem bile Ahirette o isim ile çağrılacağım.İsimlerimiz bizim kaderimiz ve ailemiz gibi onlar da değiştirilemez.İsimlerimiz bizim irademiz dışında gerçekleşmiştir.Allah biz kullarını hatalarımız ile kabul eder. Tabii bu durum bir hata ise… Ayrıca ismim Ayşe,Fatma olsaydı ne değişirdi.Diyelim Ayşe birini kasten öldürdü ve dinimizin uygun görmediği kötülükleri yaptı.Peki ben? İnsanların isimleri ve hayatta yaptığı seçimler farklı olabilir.İnsanın ismi güzeldir ya da değildir , önemli olan insanın insan olmasıdır.İyi olmasıdır.Allah içimizdeki ni bilir.

 2. Erol dedi ki:

  Arkadaş ben ne fars, ne arapım. Ben türküm. Benim adım da., çocuğumun adıda türkçe. Bununla da gurur duyuyorum. Kuranı en az on defa okudum. Halkımızda okusa zaten büyük bir yalan olduğu öğrenecekler. Türklerin en büyük düşmanı İslamiyet ve araplardır, en büyük kandırmacalarıda kurandır…

  1. Enver dedi ki:

   Oğlum salak oğlum araplarla kuranı karıştırma kuranda bir tane süre veya ayet göster seni kötü yola iten kuran arapların değil onların sapıklık ve cehaletlerini yok etmek için uyarı mahiyetinde gönderilmiştir

  2. türk dedi ki:

   Erol senin dinin ne şamanizm galiba. Merak ettim kuranda geçen ve ispatlıyabileceğin bir tane yalan söylermisin örneğin güneşin ve ayın bir hesap ile yaratıldığı, bir yörüngede hareket ettikleri, zamanın belirlenmesi gibi birçok faydalarıda olduğu v.b……….

 3. Elif yılmaz dedi ki:

  Benim ismim de Kezibandı ama Şubat 2017 de degsitirdim çok şükür 🙂 Yeni ismim Elif ve çok mutluyum 🙂

  1. Keziban dedi ki:

   Merhaba bende bu isme sahibim bende değiştirmek istiyorum nasıl değiştirdiniz ve sonrasında sıkıntı yaşadınız mı resmi yerlerde

 4. Kezman dedi ki:

  Benim ismimde keziban ismimi bene seviyom ama 47 yasindayim bu yastan sonra baska bir isim kosam bile yine keziban soyluyolar agiz alikanligi iste deyismiyo yeni tanidifin insanla soyler ama seni taniyan insanla aynisin soyluyo ne yapayimki

  1. islamalimi dedi ki:

   Kimlikte olmasa bile çevrenize kendinizi başka bir isimle tanıtabilirsiniz. etrafınızda ki insanlardan seçtiğiniz bir isimle size hitap etmelerini isteyebilirsiniz.

 5. ALLAH'ın bir KULU dedi ki:

  Kur’an da geçiyor diye Çocuğa Kezban ismi konuluyor.. Biz Fars mıyız Fars ça isim koyuyoruz çocuğumuza … Acem miyiz ?

  Kur’ an a göre koyuyorsanız .. Anlamını öğrenin..

  Kur’anı Sadece Arapça mıymıy okuyup ağlayarak dindar olduklarını iddaa edenler Lutfen ALLAH’ın lutfu Kur’an-ı kerimi Türkçe Mealiyle birlikte okusunlar..

  Zaten İslamiyet geleli 14 asır olmuşş.. Hepimiz Elif be te se okuyoruz Ama okuduğumuzu anlamıyoruz..

  Bundan Dolayıdır ki..14 asırdır.. Orucu ne bozar ne bozmaz her ramazan ayında onu tartışıyoruz ? değilmidir ki dostlar ?

  LUTFEN : KUR’AN – I KERIM i Türkçe meal ve anlamlarıyla okuyup ALLAH ‘ın verdiği emir ve öğütleri Anlayalım.. KUR’an kimse anlamasın sadece mistik ve dogmatik bilinmeyen ve korkutan bir yazı ve araç olsun diye değil, İnsanları en iyi refah ve yaşam seviyesine , arkadaşlık ,ticaret ilişkisi,toplum düzeni,ahlak vb..yaşam koşul ve konuları hakkında bilgilendirmek ve eğitmek evrenin rast gele ve düzensiz şekilde oluşmadığını ve bunun ap açık kanıtları olduğunu ..hala insanların üzerinde mânâ ve anlam aradığı ( yabancı yerli bilimciler tarihciler felsefeciler ve evreni anlamaya çalışan herkes.)RABBimizin Bize ve Tüm insanlığa Sunduğu ( sadece Müslümanlar değil . islam alemine (müslümanlık ve islam benzer olsada farklı kavramlardır.. lutfen araştırınız ) NİMETtir.

 6. turgay dedi ki:

  Kezban ismi çok güzel bir isimdir farsçadan gelmiştir anlamı “kocasına evine bağlı namuslu kadın”anlamına gelir iyi araştırın bir kitaba bakarak insanları yanıltmayın rahman suresindeki anlamı o dur doğru ama arapça çok zengin bir dildir ama bu isim farsçadan geliyor.

  1. Sedat Şahvelet dedi ki:

   Kardeş zaten Kezban isminde sıkıntı yok Keziban isminde problem var senin dediğin doğru orjinali (Kedban)dan geliyor selametle

 7. keziban dedi ki:

  Kafam iyice allak bullak oldu ben 33 yaşındayım bana kezban ismini rahmetli büyük dedem kuranda geçiyor diye koymuş ve kendisi Kurân dan başını kaldırmayan biriydi nasıl olurda yanlış bir isim konur ve bu isim konusunda küçüklüğümden beri savaşmışımdır bu yüzden ismimi zerre kadar sevmiyorum.

  1. islamalimi dedi ki:

   İsminizi sevmiyorsanız ki bunda haklılık payınız var o halde isminizi değiştirmenizde fayda olduğunu düşünüyoruz. Kimlikte bu isim kalsa dahi etrafınızda ki insanlardan seçtiğiniz bir isimle size hitap etmelerini isteyebilirsiniz.

  2. Hamza dedi ki:

   Sev sev sev sen yinede ısmını ?

 8. Keziban dedi ki:

  Benim ismim kezban ne yapmalıyım sizce?

  1. islamalimi dedi ki:

   Değiştirmeniz mümkün ise kimlikte olmasa bile çevrenize kendinizi başka bir isimle tanıtabilirsiniz.

   1. KEZİBAN dedi ki:

    Değiştirmesek bile sonuç itibariyle Ahirette aynı isim ile çağrilmayacak mıyız

 9. Kerziban dedi ki:

  Kerziban ne anlama geliho

 10. deniz sever dedi ki:

  Kezban ismi uygun değil işte kullanmayın

 11. kezban dedi ki:

  Bu konunun din ile bir alakası yok ki kezban isminin kökeni farsçadır ve ev hanımı bir yeri yöneten kadın anlamlarına gelir. Arapcadaki tu kezziben kelimesi ile karıştırılmamalıdir. Bu kelime Arabça yalan anlamına gelir ama kezban isminin kökeni farsçadır. Bunu dil bilimcilerden de öğrenebilirsiniz. Kuran’da geçen her kelimeye kökeni araştırılmadan isim demek yanlıştır. Yani kezban ismi çok güzel bir isim ve bu isme sahip kişiler çok zeki bilimle uğraşan sagduyulu insanlar olur. Çocuklarınıza gönül rahatlığı ile bu ismi koyabilirsiniz

  1. asmin dedi ki:

   Kezban hanım doğru söylüyor bir daireyi yöneten kâhya kadın anlamlarına gelir kökeni farsçadır tukezziben deki kezziben ile aynı anlamda değildir. Kötü vaya aşağılayıcı bir anlamı yoktur tüm kezbanlar rahat olsun lütfen…

 12. taner taş dedi ki:

  Şimdi tükezziban mı yoksa kezziban mı yalancı anlamına geliyor kafam karıştı şimdi.

  1. islamalimi dedi ki:

   Kezziban yalancı, Tükezziban ise yanlanlıyorsunuz anlamına gelmektedir.

 13. sena dedi ki:

  Eğer adına keziban koyarsak ne olur.

  1. islamalimi dedi ki:

   Keziban ismini vermeyi önermiyoruz.

 14. cemalettin karakoç dedi ki:

  Değerli kardeşimiz;
  Kızlarımıza verilen “Kezban” ismi vardır ki, zannederiz yanlış anlaşılan isimlerden biri de budur. Kezban’ı hep yalancı manasına anlayanlar, Kur’an’daki “tükezziban” ile karıştırmışlardır.

  Çoğu kimseler Farsçadaki “ev hanımı” manasına gelen “Kedban”‘an alınma “Kezban”ı, Arapçadaki ‘yalanlayan’ manasına gelen tükezziban’dan alınma sanarak bu isimden hep ürkmüşlerdir. Halbuki “keziban” ismi “ev hanımı” manasına gelmektedir. Bu ismin konulması caizdir, değiştirmeye de gerek yoktur. ( alıntıdır )

  1. islamalimi dedi ki:

   Değerli ziyaretçimiz çok güzel bir paylaşım. Teşekkür ederiz.Fakat İslam Alimi dini bir site olması hasebi ile konuları dini çerçeveden değerlendirmektedir.

BİR YORUM YAZ