Genelİsimler

Keziban İsminin Anlamı Nedir? Keziban İsmini Koymak Caiz midir?

Halk arasında kullanılan ve çok merak edilen isimlerden biri Keziban’dır. Pek, Keziban isminin anlamı nedir ve Kezban ismini koymak caiz midir? Şimdi bu konular hakkında bilgiler verelim.

Keziban İsminin Anlamı Nedir? Tükezziban Ne Demek?

Kız çocuklarına verilen “Kezban veya Keziban” ismi Farsçadaki (ev hanımı) anlamına gelen “Kedban” isminden de türediği de söylenmektedir. Fakat bu bilgi genel olarak halk arasında bilmektedir. Bu isim, İslam aleminde çok sevilen Rahman suresinde hemen hemen bütün ayetlerin sonunda geçmektedir.

“Febieyyi alai rabbikuma tukezziban” sözünden esinlenerek çocuklara verilmektedir. Bu ayetin anlamı ise şöyledir: “O halde, Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?” Bu ayette geçen Keziban kelimesi şu anlamlara gelmektedir.

 • Yalanlayan
 • Yalancı
 • İnkar eden
 • Kabul etmeyen

Keziban İsminin Anlamı Kuran’da Geçiyor mu? 

Kuranı Kerimde Keziban isminin anlamı Rahman suresinde pek çok defa geçmektedir. Ancak hak arasında bilindiği gibi bir isim olarak yer almamaktadır.

Artık rabbinizin nimetlerinden hangisini inkar edebilirsiniz?

Rahman 13

Arapçada keziban ne anlamlarına geldiğine yukarı verdik. Vermiş olduğumuz bu ayeti kerime Diyanet İşleri Kuran mealinden alınmıştır. Diyanet İşleri kurulu Kezziban kelimesini bu ayet inkar eden olarak meal etmiştir.

Keziban İsmini Koymak Caiz midir?

Bu nedenle bu hakikati bilmeyen birçok samimi Müslüman tam anlamını bilmeden şöyle düşünmektedir. Bu isim Kuran’da geçiyor o halde ANLAMI güzeldir diyerek kız çocuklarına bu ismi vermektedirler. Halbuki konumuzdan anlaşıldığı üzere bu yanlış bir iştir. Bu nedenle kız çocuklarımıza bu isim yerine güzel manalı başka isimler vermeliyiz.

Bu noktada şöyle bir soruda olabilmektedir ki tamam biz çocuklarımıza bu ismi vermeyelim, ama bu ismi taşıyan ve belli bir yaşa gelmiş insanlar ne yapmalıdır? Bu durumdaki kardeşlerimiz ise mümkünse isimlerini değiştirmelidirler.

Zira Peygamber Efendimizin de belli bir yaşta olmalarına rağmen güzel anlamlı bir isme sahip olmayan sahabelerin isimlerini değiştirdiğini bilmekteyiz.

Özetle, bu konunun açılımı böyledir. Unutmamamız gerekir ki isim konusu önemli bir konudur. Çünkü çocuklarımız verdiğimiz isimleri bir ömür taşımaktadırlar. Bu nedenle araştırmadan, iyice düşünmeden çocuklarımıza isim vermemeliyiz.

Keziban Sıkça Sorulan Sorular

Tükezziban Ne demek?

Bu ifade Kuranı Kerimde yer alan Rahman suresinde pek çok defa geçmektedir. Tükezziban kelimesi özetle, yalanlıyorsunuz anlamına gelmektedir.

Keziban isminin anlamı hakkında bu açıklamalar ile birlikte Kuran’da Geçen Her Kelime Çocuğa İsim Olarak Konulabilir mi? başlıklı konuya da baş vurmanız faydalı olacaktır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Adım Keziban.Babaannemin adı.Süreki olarak insanların benimle dalga geçmelerine ve ön yargı ile beni değerdirmelerinden bıkan 14 yaşında bir kızım.İsmimden memnunum ama insanların ismim üzerinden yarattıkları algıdan memnun değilim,insanların anlamadıkları bir durum var.İsmim Kur an da geçmiyor ve anlamı yalancı değil.Çünkü,
  Kezban Argoda yalancı ve bilgisiz demek.
  Keziban kahya,ev hanımı ya da namuslu bir kadın demek.
  Tükezzban ise Kur an da yalancı demek.
  İsmimi değiştirmeyi istemedim çünkü bana kimsenin karışmaya hakkı yok.Ayrıca ismim günah olsun olmasın bu durum kimseyi ilgilendirmez.Allah ile kulun arasına bir başkası karışamaz.Çünkü Allah a ben de inanıyorum.İsmimi değiştirsem bile Ahirette o isim ile çağrılacağım.İsimlerimiz bizim kaderimiz ve ailemiz gibi onlar da değiştirilemez.İsimlerimiz bizim irademiz dışında gerçekleşmiştir.Allah biz kullarını hatalarımız ile kabul eder. Tabii bu durum bir hata ise… Ayrıca ismim Ayşe,Fatma olsaydı ne değişirdi.Diyelim Ayşe birini kasten öldürdü ve dinimizin uygun görmediği kötülükleri yaptı.Peki ben? İnsanların isimleri ve hayatta yaptığı seçimler farklı olabilir.İnsanın ismi güzeldir ya da değildir , önemli olan insanın insan olmasıdır.İyi olmasıdır.Allah içimizdeki ni bilir.

 2. Arkadaş ben ne fars, ne arapım. Ben türküm. Benim adım da., çocuğumun adıda türkçe. Bununla da gurur duyuyorum. Kuranı en az on defa okudum. Halkımızda okusa zaten büyük bir yalan olduğu öğrenecekler. Türklerin en büyük düşmanı İslamiyet ve araplardır, en büyük kandırmacalarıda kurandır…

  1. Oğlum salak oğlum araplarla kuranı karıştırma kuranda bir tane süre veya ayet göster seni kötü yola iten kuran arapların değil onların sapıklık ve cehaletlerini yok etmek için uyarı mahiyetinde gönderilmiştir

  2. Erol senin dinin ne şamanizm galiba. Merak ettim kuranda geçen ve ispatlıyabileceğin bir tane yalan söylermisin örneğin güneşin ve ayın bir hesap ile yaratıldığı, bir yörüngede hareket ettikleri, zamanın belirlenmesi gibi birçok faydalarıda olduğu v.b……….

 3. Benim ismim de Kezibandı ama Şubat 2017 de degsitirdim çok şükür :) Yeni ismim Elif ve çok mutluyum :)

  1. Merhaba bende bu isme sahibim bende değiştirmek istiyorum nasıl değiştirdiniz ve sonrasında sıkıntı yaşadınız mı resmi yerlerde

 4. Benim ismimde keziban ismimi bene seviyom ama 47 yasindayim bu yastan sonra baska bir isim kosam bile yine keziban soyluyolar agiz alikanligi iste deyismiyo yeni tanidifin insanla soyler ama seni taniyan insanla aynisin soyluyo ne yapayimki

  1. Kimlikte olmasa bile çevrenize kendinizi başka bir isimle tanıtabilirsiniz. etrafınızda ki insanlardan seçtiğiniz bir isimle size hitap etmelerini isteyebilirsiniz.

 5. Kur’an da geçiyor diye Çocuğa Kezban ismi konuluyor.. Biz Fars mıyız Fars ça isim koyuyoruz çocuğumuza … Acem miyiz ?

  Kur’ an a göre koyuyorsanız .. Anlamını öğrenin..

  Kur’anı Sadece Arapça mıymıy okuyup ağlayarak dindar olduklarını iddaa edenler Lutfen ALLAH’ın lutfu Kur’an-ı kerimi Türkçe Mealiyle birlikte okusunlar..

  Zaten İslamiyet geleli 14 asır olmuşş.. Hepimiz Elif be te se okuyoruz Ama okuduğumuzu anlamıyoruz..

  Bundan Dolayıdır ki..14 asırdır.. Orucu ne bozar ne bozmaz her ramazan ayında onu tartışıyoruz ? değilmidir ki dostlar ?

  LUTFEN : KUR’AN – I KERIM i Türkçe meal ve anlamlarıyla okuyup ALLAH ‘ın verdiği emir ve öğütleri Anlayalım.. KUR’an kimse anlamasın sadece mistik ve dogmatik bilinmeyen ve korkutan bir yazı ve araç olsun diye değil, İnsanları en iyi refah ve yaşam seviyesine , arkadaşlık ,ticaret ilişkisi,toplum düzeni,ahlak vb..yaşam koşul ve konuları hakkında bilgilendirmek ve eğitmek evrenin rast gele ve düzensiz şekilde oluşmadığını ve bunun ap açık kanıtları olduğunu ..hala insanların üzerinde mânâ ve anlam aradığı ( yabancı yerli bilimciler tarihciler felsefeciler ve evreni anlamaya çalışan herkes.)RABBimizin Bize ve Tüm insanlığa Sunduğu ( sadece Müslümanlar değil . islam alemine (müslümanlık ve islam benzer olsada farklı kavramlardır.. lutfen araştırınız ) NİMETtir.

 6. Kezban ismi çok güzel bir isimdir farsçadan gelmiştir anlamı “kocasına evine bağlı namuslu kadın”anlamına gelir iyi araştırın bir kitaba bakarak insanları yanıltmayın rahman suresindeki anlamı o dur doğru ama arapça çok zengin bir dildir ama bu isim farsçadan geliyor.

  1. Kardeş zaten Kezban isminde sıkıntı yok Keziban isminde problem var senin dediğin doğru orjinali (Kedban)dan geliyor selametle

 7. Kafam iyice allak bullak oldu ben 33 yaşındayım bana kezban ismini rahmetli büyük dedem kuranda geçiyor diye koymuş ve kendisi Kurân dan başını kaldırmayan biriydi nasıl olurda yanlış bir isim konur ve bu isim konusunda küçüklüğümden beri savaşmışımdır bu yüzden ismimi zerre kadar sevmiyorum.

  1. İsminizi sevmiyorsanız ki bunda haklılık payınız var o halde isminizi değiştirmenizde fayda olduğunu düşünüyoruz. Kimlikte bu isim kalsa dahi etrafınızda ki insanlardan seçtiğiniz bir isimle size hitap etmelerini isteyebilirsiniz.

  1. Değiştirmeniz mümkün ise kimlikte olmasa bile çevrenize kendinizi başka bir isimle tanıtabilirsiniz.

   1. Değiştirmesek bile sonuç itibariyle Ahirette aynı isim ile çağrilmayacak mıyız

 8. Bu konunun din ile bir alakası yok ki kezban isminin kökeni farsçadır ve ev hanımı bir yeri yöneten kadın anlamlarına gelir. Arapcadaki tu kezziben kelimesi ile karıştırılmamalıdir. Bu kelime Arabça yalan anlamına gelir ama kezban isminin kökeni farsçadır. Bunu dil bilimcilerden de öğrenebilirsiniz. Kuran’da geçen her kelimeye kökeni araştırılmadan isim demek yanlıştır. Yani kezban ismi çok güzel bir isim ve bu isme sahip kişiler çok zeki bilimle uğraşan sagduyulu insanlar olur. Çocuklarınıza gönül rahatlığı ile bu ismi koyabilirsiniz

  1. Kezban hanım doğru söylüyor bir daireyi yöneten kâhya kadın anlamlarına gelir kökeni farsçadır tukezziben deki kezziben ile aynı anlamda değildir. Kötü vaya aşağılayıcı bir anlamı yoktur tüm kezbanlar rahat olsun lütfen…

 9. Şimdi tükezziban mı yoksa kezziban mı yalancı anlamına geliyor kafam karıştı şimdi.

 10. Değerli kardeşimiz;
  Kızlarımıza verilen “Kezban” ismi vardır ki, zannederiz yanlış anlaşılan isimlerden biri de budur. Kezban’ı hep yalancı manasına anlayanlar, Kur’an’daki “tükezziban” ile karıştırmışlardır.

  Çoğu kimseler Farsçadaki “ev hanımı” manasına gelen “Kedban”‘an alınma “Kezban”ı, Arapçadaki ‘yalanlayan’ manasına gelen tükezziban’dan alınma sanarak bu isimden hep ürkmüşlerdir. Halbuki “keziban” ismi “ev hanımı” manasına gelmektedir. Bu ismin konulması caizdir, değiştirmeye de gerek yoktur. ( alıntıdır )

  1. Değerli ziyaretçimiz çok güzel bir paylaşım. Teşekkür ederiz.Fakat İslam Alimi dini bir site olması hasebi ile konuları dini çerçeveden değerlendirmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu