Kuran, Tefsir

Kevser Suresinde Geçen Zürriyetsiz Sana Buğzedendir Konusu

Kevser suresinin Türkçe manasında “asıl zürriyetsiz olan sana buğzedenin kendisidir” ne demektir? Burada buğzetmek ne anlamda kullanılmıştır?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz bahsettiğiniz Keser suresinin ayetinin Türkçe mealen şöyledir; Doğrusu sana buğzeden, soyu kesik (Zuriyetsiz) olanın ta kendisidir.

Peygamber Efendimizin mübarek erkek evladları vefat edince, bir çok müşrik özelikle “As Ibni Vâil” isimli kişi Efendimiz hakkında ebter, yani soyu olmayan soyu devam etmeyecek olan manasında sözler söylemeye başlamıştır. Kevser suresinde bu konuya da değinen yüce Mevla’mız bu noktada asıl böyle konuşan müşriklerin soyu olmadığını, çünkü onların hayırdan, cennetten, Mevla’mızın rahmetinden nasibi olmadıklarını vurgulamış ve tün kainata ilan etmiştir.

Bir çok alimlerimize göre bu nedenle “Biz sana Kevseri verdik” sözündeki kevserin içinde Hazreti Hasan ve Hazreti Hüseyin (ra) kastedildiğini söylemişlerdir. Bu nedenle de Efendimizin soyunun kurumayacağını hatta müşriklerin asla sahip olmayacağı salih evlatlara sahip olacağı ve olduğu vurgulanmıştır.

Bu ayeti kerimede ki buğz etmek ise Efendimizi sevmemelerinden ve onu kendi davalarına düşman görmelerinden kaynaklanmıştır. Çünkü Peygamber Efendimiz onlara göre eskiden onlardan biriydi ve Efendimiz onların nezdinde İslam ile onlara karşı gelmişti, bu ise onların buğz etmelerine sebep olmuştu. Buradaki buğz kelimesini de böyle anlamalıyız. Şüphesiz onların buğz etmeleri kendilerince idi yok asla haklı bir yanları yoktu… Yüce Mevla’mız bu hakikati Keser Suresinde açık bir dille ifade etmiştir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu