Kuran, Tefsir

Kevser Suresi

Kuran ı Kerim de 108. sure olarak yer alan Kevser suresi adını, ilk ayetinde geçmekte olan “kevser” kelimesinden almıştır. Kevser kelimesinin genel anlamı ise pek ziyade nimettir. Bununla birlikte Kevser adında bir havuz vardır ve bu havuz cennette yer almaktadır. Bu konu ile alakalı olan Kevser Havuzu başlıklı konuya da baş vurabilirsiniz.

Kevser suresinde Peygamber Efendimize “kevser” in verildiğinden bahsettiği için bu sureye Kevser suresi ismi verilmiştir. Bu isimle birlikte Kevser suresi , “İnnâ a’taynâ ve Nahr” isimleri ile de bilinmektedir. Bu pek kıymetli sure üç ayetten oluşmaktadır ve Mekke’de inmiştir. Surenin Mushaftaki sırası 108, iniş sırası ise 15 dir.

Kevser Suresi
Rahman ve Rahim olan Allah´ın adıyla ﴾1﴿ Şüphesiz biz sana Kevseri verdik. ﴾2﴿ O Halde, Rabbin için namaz kıl, kurban kes. ﴾3﴿Doğrusu sana buğzeden, soyu kesik olanın ta kendisidir.

Kevser Suresinin Temel Konuları ve Mesajları

Peygamber Efendimize Kevser’in verilmesi, Kurban kesmek ve namaz kılmak gibi ibadetlerin zikredilmesi, Peygamber Efendimizin neslinin kesik olma iddialarına cevap surenin temel konularıdır.

  • Kevser cennette bir nehirdir ve cennetlikler o nehirden içtikleri vakit bir daha asla susamayacaklardır. Rivayetlerde böyle bir havuz vardır ve İslam alimlerinin ortak görüşüne göre bu havuz Kevser suresinde geçen Kevser Havuzudur.

  • Arapçada Nahr kelimesi kurbanlık hayvan anlamına gelmektedir. İşte bu kelimeden türemiş olan “venhar” emri ise hayvan kurban kes manasına gelmektedir. Bununla birlikte İslam alimlerine göre ayette geçmekte olan kurban emri, kurban bayramında kesilmekte olan kurbana işaret edip etmediği açık değildir. Bu nedenle İslam dininde kurban kesmek farz değil, vacip veya sünnet olarak kabul edilmiştir. Aynı ayette geçmekte olan “namaz kıl” emrinin ise “kurban kes” emrinden sonra geçmekte olması ayette geçen namaz emrinin kurban bayramı namazı olabileceği de İslam eserlerinde zikredilmektedir. Ayette geçmekte olan Kurban kes emrinin tam anlaşılamayışı gibi, namaz emrinin de bayram namazına işaret edip etmediği anlaşılmadığından dolayı bayram namazı kılmak farz değil, vacip veya sünnet olarak kabul edilmektedir.

  • Son ayette yer alan ve müşriklerin “Peygamber Efendimize ebter, yani soyu kesik” şeklinde olan iftira ve hakaretleri ele alınarak, asıl bu iftirada bulunan kimselerin soyunun kesik olduğuna işaret edilmektedir.

Kevser Suresi Hakkında Video
Bu videoda Kevser suresi hakkında bilgiler edinebilir ve nasıl okunması gerektiği konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Kevser suresinin arapçasini nededen bulup kopyaladiniz bilmiyorum ama arapca yazda hata var. Türkce okunusunda ‘fesalli’ olarak dogru yazilmasina ragmen, arapca yazimindan ilgili bolumu okursaniz ‘fesalle’ diye okunur ki bu yanlistir. Arapcasina Kur’ani Kerimdeki sekliyle yazilmasini rica ederim.

    1. Değerli ziyaretçimiz Arapça metinde bir sorun bulunmamaktadır. Lam harfinde bulunan çizgi şeddenin üstünde olursa “e” hafine eğer altında olursa “i” harfine işaret etmektedir.Dolayısı ile bahsettiğiniz metin “fesalli” olarak okunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu