Sözlük

Kevser Havuzu

Havz yani, kevser havuzu yüce Mevla’mızdan biz kullara ikramdır. Rabbimiz bu güzel ikramı peygamberine vermiştir. Allah’ımızdan ümidimiz isteğimiz dünyada havz hakkındaki bilgiyi, ahirette de o güzelliğin tadını biz kullara nasip etmesidir. Havzun özelliklerinden biri şöyledir; Havzdan içen bir kişi hiçbir zaman susamaz. Kevser İslam dinimize göre, cennette olan değerli bir nehirdir.

Kevser için “bir havuzdur” diyenler olduğu üzere “bol hayır ve bereket, kesilmez soy sop, sayılmız ümmet” manalarına geldiğini diyenler de bulunmaktadır. Buhari, Peygamberimizin Kevser’in iki yanında inciden kaplar bulunan bir ırmak olduğunu, bu kaplarında yıldızlar kadar sayısız bulunduğunu söylediğini belirtmektedir. Kıyamet zamanı vuku bulduğunda peygamberlere ihsan edilecek verilecek havuzlar olacaktır. Rabbimizin Mümin kulları bu havuzun tatlı hoş ve temiz olan suyundan içip susuzluklarını gidereceklerdir inşaallah.

Kur’anı Kerimde bu konu hakkında şöyle buyrulmaktadır: “Kuşkusuz biz sana kevseri verdik” (el-Kevser 108/1) ayeti kerimede geçmekte olan kevser, genel manada havuz olarak anlaşılmıştır. Bu nedenden ötürü Hazreti. Peygamber’in kıyametteki olan havuzu için “havz-ı kevser” denilmektedir. Hadisi şeriflerde nakledildiğine göre kıyamet gününde bütün peygamberlerin birer havuzu olacaktır. Bu değerli olan havuzdan o peygamberin kendisi ve de ümmeti su içecektir. Hazreti Peygamber efendimizin havuzu çok büyük, suyu ise sütten daha da beyaz, kokusu ise miski amberden çok güzel, kadehlerinin adedide gök yüzündeki yıldızlardan daha boldur. O sudan bir defa içen bir mümin bir daha hiç ebediyen susuzluk çekmeyecektir inşaallah. (Buhari, “Rikak”, 53; “Fiten”, 1; Müslim, “Fezail”, 9; Tirmizi, “Kıyamet”, 14, 15).

Bu Havuz İle İlgili Olan Kevser Suresi

Konumuz ili birebir alakalı olan Kevser suresinin mealini sizlerle paylaşıyoruz. Kevser havuzunun Peygamber Efendimize ikram edildiği ayeti kerimeler ile Mevlamız şöyle bildirmektedir.

1 – Şüphesiz biz sana Kevser’i verdik.
2 – O hâlde, Rabbin için namaz kıl, kurban kes.
3 – Doğrusu sana buğzeden, soyu kesik olanın ta kendisidir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir Soru & Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu