İslam Alimi

Kerahet Vakti Geçtikten Sonra Sabah Namazına Nası Niyet Edilir?

Hocam, örneğin bir kimse sabah namazına uyanamadı ve uyandığında Kerahet vaktinin girdiğini hatta geçtiğini gördü. Bu durumda Sabah namazına nası niyet edilir? Bilgi verir misiniz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, öncelikle yüce Mevla’mız bütün Müslümanlara namazlarını vaktinde kılabilmeyi nasip eylesin. Zira namazları tam vaktinde kılmak bu dünyadaki en güzel şeylerden biridir. Peygamber Efendimiz sabah namazı ile alakalı şöyle buyurmuştur:

“Sabah namazının iki rekat sünneti, dünya ve dünyadaki her şeyden daha hayırlıdır.” (Müslim, Müsafirin 96)
Diyelim ki bir kimse alabileceği bütün önlemleri aldı ve elinde olmadan sabah namazını vaktinde kılamadı. Uyandığında ise kerahat vaktinin girdiğini veya çıktığını gördü. Tabi ki kerahet vaktinin girdiğini görür ise kerahet vakti çıkana kadar namaz kılmamalıdır. Kerahet vakti çıktıktan sonra ise öğlen namazı vakti girmeden en kısa zaman içerisinde sabah namazı eda edilmelidir.
Kılınacak olan sabah namazına ise şöyle niyet edilmelidir: “Niyet ettim bu günkü vakti geçikmiş sabah namazının iki rekat farzını kaza etmeye” şeklinde olmalıdır. Yüce Mevla’mız kusurlarımızı bağışlasın ve sabah namazlarımızı vaktinde kılabilmeyi nasibi ikram eylesin. Bu konu ile alakalı olan Sabah namazı nasıl kılınır? başlıklı konuyu da ziyaret edebilirsiniz.

Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 22 YORUM
 1. İclal dedi ki:

  S.a,hocam kerahat vakti çıkdıkdan sonra hem sünnet hem farzı kılınıyormuş nasıl niyet etmemiz gerek ve bu kıldığımız namaz,kuşluk namazımı oluyor

  1. islamalimi dedi ki:

   Sünnetinde kılınmasında fayda vardır. “Niyet ettim bu günkü vakti geçikmiş sabah namazının iki rekat sünnetini kaza etmeye” şeklinde edebilirsiniz.

 2. Ali Demir dedi ki:

  Hocam sabah namazının kerahet vakti çıktıktan sonra 2 rekatlık sünneti de kaza edip kılmamız gerekiyor mu? Ben sünnet namazların kazası kılınmaz diye biliyordum.

 3. Neşet dedi ki:

  Önle namazından önce kılacağımız sabah namazını kılarken ezan okumalımıyız

  1. islamalimi dedi ki:

   Kaza namazından önce ezan okumanız gerekmemektedir.

 4. Münüse yalman dedi ki:

  Sabah namazını kaçırdığımda öğlen ezanindan once kılıyorim.Ancak niyetlenirken “niyet ettim Allahım senin rızan için geciktirdiğim sabah namazının sünnetini_farzını kılmaya” diyordum.kaza demiyordum.Acaba onları tekrar mı kılmam lazım niyetim yanlışmı oluyo…

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu şekilde yapmanız da hiçbir sakınca yoktur Aslında bu şekilde niyet etmeniz daha doğru olacaktır. Zira siz sabah namazını vaktinde kılmamanın ancak tam manası ile kazaya da kalmamış olmaktadır Bu nedenle Öğlen namazından önce kılınan sabah namazının kazası için vakti Geçmiş olan sabah namazını kılmaya şeklinde Niyet etmek daha doğrudur.

 5. Tayfun dedi ki:

  Sabah namazına uyanamadım öğlen kerahat vakti girdi ama siz söyle yazmışsınız kerahat vakti çıkana kadar namaz kılmayın ama Çıkınca da tam öğle ezanı okunuyor nasıl kullanırım ben o zaman sabah namazını

  1. islamalimi dedi ki:

   Değerli ziyaretçimiz bu durumda sabah namazını öğle ezanı okuduktan sonra kaza etmelisiniz önce iki rekatlık sabah namazının farzını kaza etmeli ve sonrasında öğlen namazınızı kılmalısınız.

  2. Umut dedi ki:

   Sabah namazının kerahat vakti öğlenin değil yani sabah güneş doğduktan yaklaşık bir saat sonra kıl

 6. Yardm lutfen dedi ki:

  Sayin hocam bazen sabah namazlarını kaçırıyorum uyandıktan sonra kılıyorum kaza edip fakat bir arkadaşım beni uyardı hanefi mezhebinde öğle ezanı okunduktan sonra ögleyi kılmadan önce kılınıyor falan dedi. Ne yapmam gerekiyor ben ise kerahet vakitleri dışında her zaman kaza edilir diye biliyorum.

  1. islamalimi dedi ki:

   Sabah namazını kaçırısanız öğle ezanı okumadan kılmalısınız.Sabah Namazına Kalkamadım Nasıl Kılmalıyım? başlıklı konudan istifade edebilirsiniz.

 7. Kayacan dedi ki:

  Hocam ramazan münasebetiyle sabah ezani erken okunuyor ya normalde. Gün ağarmaya yakın kılıyordum hanefi mezhebinde gün ağarmaya yakın kılınca daha faziletli oluyormuş ramazanda direk ezan okununca kılsam yine faziletli olur mu?

  1. islamalimi dedi ki:

   Ramazanda okunan vakitte kılarsanız bahsettiğiniz fazileti alamazsınız, ancak namazınızın faziletinden bir şey eksilmeyecektir.

 8. Emre dedi ki:

  Hocam kerahet vakti geçmiş sabah namazında sadece. Farzmı kılınıyor sünnette kılınması gerekir mi ben kaçırınca sünnetide kılıyorum.

  1. islamalimi dedi ki:

   Doğru yapıyorsunuz. Kerahat vakti geçtikten sonra kılınan sabah namazının sünnetide kılınması gerekmektedir.

 9. Abdulkadir dedi ki:

  Hocam sabah namazina durdum kerahat girmemisti namazi bitirdigimde kerahat girmisti son vakitte kildim kaza veya iade gerekirmi

  1. islamalimi dedi ki:

   Kerahat vakti girmeden kılmışsınız bitirdiğinizde girmiş kerahat vakti namazınız kabul olur inşaallah.

 10. Kazıli dedi ki:

  Hocam slamün aleyküm uyandığımda sabah namazına 16dk vardı ama cocuğumda uyanmıştı onunla uğraşırken vakit geçti sonra kaza ettim aklımda kaldı15. 16 dk kalası sabah namazı kılınabilirmi saygıyla.

  1. islamalimi dedi ki:

   Vakti girmeden olmaz. Takvimlerde güneş yazan vakte kadar sabah namazını kılabilirsiniz.

 11. Selçuk celik dedi ki:

  Sayın hocam kerehat vakti çıktığını bildiğim için arayada bayram namazı girdiği için niyetimiz kaza ya değilde normal bir namaz niyeti ile sabah namazını kıldım hem sünnet hem farz namazımın kabulunde bi sakınca varmıdır niyetim farklı kaza ederek değilde normal namaz kılar gibi kıldım.

  1. islamalimi dedi ki:

   Kılış olduğunuz namazı Mevla kabul eylesin. Fakat bundan sonra böyle bir durumda “niyet ettim Allah rızası için vakti geçikmiş sabah namazını kaza etmeye” şeklinde niyet etmelisiniz.

BİR YORUM YAZ