Sorularınız

Kendimizi Müslüman Olmayan Ünlülerin Yerinde Hayal Etmek Küfür müdür?

Bir şey sorabilir miyim sorum biraz karışık anlamazsanız tekrar açıklarım. Hayal etmekle ilgili bir soru. Mesela bir kişi televizyonda veya başka yerde internette falan ünlüler gördü ve bunların birkaç fotoğrafını 10 20 30 falan telefonuna tabletine falan indirdi.

Dizide bir kız bir erkeğin fotolarını falan indirdi. Bu kişiler kafirse mesela bu kişilerin hayatlarını ama kafir veya Müslüman olduğunu düşünmeden yani aynı isimlerle konuşturarak hayal etmek (yani mesela okula gidiyorlar kız açık falan namaz kılmıyorlar böyle sevgili falan oluyorlar geziyorlar ama bunların pişman olduğunu günahlardan üzüldüğünü yada kafirliklerini düşünmeden sadece böyle günahlar işleyerek düşünerek) işte bunları sevgili olarak öpüşürken falan hayal etmek konuşturmak arkadaşlarını falan (başka ünlülerden falan) hayal etmek günlük yaşamlarını hayal etmek (aynı şekilde günah işlerken ve pişmanlığı düşünmeden ) küfür müdür?

Çok karışık oldu farkındayım ama mesela kız olanı yada erkek olanı yahut ikisini de kendisiymiş gibi hayal ederek böyle günahlar içinde üstte yazdıklarım gibi yine kafir olduğunu düşünmeden hayal etmek, yada mesela kız olan kafir erkek Müslümansa gerçek hayatta yada tam tersiyse bunları yakıştırmak sevgili olmalarını falan istemek fotolarını indirmek ve gene içlerinden kafir olanın kafir olduğunu düşünmeden kendisi gibi hayal etmek yada Müslümanı böyle kendisi gibi günlük hayatını hayal etmek bunlar küfür müdür?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, kendinizi bahsettiğiniz gibi ünlülerin yerine koymak veya haklarında çeşitli hayaller kurmak küfür değildir. Ancak İslam ahlakına sahip olmayan ünlüleri benimsemek veya onların yerine kendimizi hayal etmek gibi düşünceler İslam dininde hoş olmayan ve hatta sizi günaha götürebilecek düşüncelerdir. Bu nedenle bu tarz düşüncelerden uzak durmalısınız.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. bununla ilgili bir şey daha sorucam bu bahsettiğim kişiler dinle alay eden kişilerse böyle yapmak küfür olur mu onların büssürü fotosuna bakmak onlarla bağ kurmak onları sevmek yukarda bahsettiğim şeyleri ypmak falan?

  1. Bu tür kişileri sevmek ilgi duymak tabiki de günahtır. Hadisi şerifde şöyle buyuruluyor: Kişi ahirette sevdiği ile beraberdir o halde sevdiklerinizi iyi seçin.

 2. Aleykum selam hocam ben azeriyim.Bu sayfayi cok beyendim bugun buldum bu sayfayi .Allah razi olsun sizlerden.Hocam selin arkadasimizin arkadasi gibi benim de bir arkadasin var.Adi fidan.O da selin arkadasimizin arkadasinin istediyi duayi allah katinda yasamayi diliyor.Allaha cok bagli bir arkadasim ve bunu sadece allaha inanarak istiyor bu gunahmidir yada yalnismidir?İyi gunler hocam

   1. Değerli ziyaretçimiz, kendinizi bahsettiğiniz gibi ünlülerin yerine koymak veya haklarında çeşitli hayaller kurmak küfür değildir. Ancak İslam ahlakına sahip olmayan ünlüleri benimsemek veya onların yerine kendimizi hayal etmek gibi düşünceler İslam dininde hoş olmayan ve hatta sizi günaha götürebilecek düşüncelerdir. Bu nedenle bu tarz düşüncelerden uzak durmalısınız.

 3. Selamun aleykum hocam.Benim bir arkadasim var.O bir hint dizisi izliyo ve bana hep diyo ki basroldekilerin sevgilerini temizliklerini cok begeniyorum insallah benimde boyle bir hayatim olur, oyle saf bir sevgi hikayem olur.Ve az once bu yaziyi okudum. “Ancak İslam ahlakına sahip olmayan ünlüleri benimsemek veya onların yerine kendimizi hayal etmek gibi düşünceler İslam dininde hoş olmayan ve hatta sizi günaha götürebilecek düşüncelerdir.”
  Hocam ancak o baska bir dinde yasamak istemiyor bunlari bir musluman olarak ahlakli bir sekilde istiyor bunlari.Gunahmidir bu acaba hocam?

  1. Aleyküm selam
   yinede müslüman bir kula yakışmaz bunları izleyip beğenmek Rabbimiz arkadaşınıza islam dinine uygun hayırlı bir eş nasip eylesin inşaallah.

 4. bir dizi vardı kız çocuga eski sevgilisinden helallik almasını sölüyordu (mesajla ayrılmış) çocukta ne alıyım diyerek gülüyordu ama ne gülmesi bilmiyorum yani dalga geçme gibiyse bu diziyi izlemenin hükmü nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu