Genel

Kendi İçimizden Konuşmamız Gıybet Olur mu?

Bir olayda birine söylemek yerine kendi içimizden konuşsak yine gıybet olur mu?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, biri hakkında başka biri ile hoş olmayan şeyleri doğru olsa dahi konuşmak gıybettir. Fakat siz biriyle değilde kendi içimizden konuşmakta gıybet olur mu diye soruyorsunuz. Tabi ki bu gıybet değildir. Fakat bu tutum İslam ahlakında yapılmaması gereken bir şeydir.

Tabi şu da var ki insanlar bazen sinirden ve benzeri durumlarda bunu yapabilmektedirler. Lakin elinizden geldiğince kendinize hakim olmalısınız. Şüphe yok ki bu durum gıybet etmekten çok çok daha iyi bir durumdur. Zira gıybet çoğu zaman fitnelere veya kavgalara neden olabilmektedir. Bu nedenle örneğin birine sinirlenen bir insan sinirlendiği insan hakkında başka biri ile konuşmaktansa kendine anlatması çok daha iyi olur.

Zira sinirlenen biri başka biri ile konuştuğu taktirde muhtemelen doğru söylese dahi sinirlendiği insanın hoşuna gitmeyecek şeyler söyleyecektir. Bu ise bilindiği üzere gıybet olmaktadır. Bu konu ile birlikte bu konularda böylesine ince bir hassasiyet taşımanız gerçekten çok güzel bir davranış. Mevla’ya emanet olun.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. bi kişi gıybetini çocuğu ya da akraba v.b yaparsa gıybet olmuş olurmu?
  sonuçta yani bi başkası değilde çocuğuna söylüyor gıybet (günah) olurmu?

 2. Hocam iş yerinde arkadaş ortaminda bir arkadas hakkında bilip bilmeden yaptığı işten dolayı haklı veya haksız o parayı nasıl yiyecek dedim ve çok pişman oldum bu nedir ne yapmam gerekiyor çok pişmanım

 3. yanımda kimse yok iken ağızımdan onun ile alakalı kötü bir söz çıksa o gıybet olurmu ? yanında kimse yokken ..

  1. Bu gıybet olmaz ancak günaha girmiş olursunuz. Tövbe etmeli ve mümkünse helallik istemelisiniz.

 4. Hocam cevabınızdan dolayı teşekkür ederim. Helallik almama gerek var mıdır ?

  1. Eğer kötü şekilde bir konuşma ise ve sesinizi kendiniz rahatlık duyuyor iseniz gıybet olmasada hoş bir davranış olmamaktadır. Zira o an siz farkında olmadan biri sizin sözlerinizi işitir olursa yaptığınız gıybet olur.

 5. Yani simdi içimizden insanlarla alakalı şeyler geçtiğinde de bu gıybet mi? Sen normalde bunu ağzınla söylemezsen ama yinede insanlarla alakalı içinden kötü şeyler geçse sen bunların ne kadar geçmesini istemesen de yinede olabiliyor bu gıybet mi Kısacası insan içindende gıybet edebilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu