Nikah

Kendi Cemaatimden Olmayan Biriyle Evlenmem Uygun Olur mu?

Ben bir cemaate mensubum ve sadece kendi hizmetimden istiyorum ama bana gelen kısmetlerde dışarıdan dini yaşayışla alakası pek olmayan kişiler bende yok diyorum birde başka cemaatten olanlara da yok diyorum ilerde çocuk yetiştirmede ikilik olmasın diye. Sorum şu bana hizmetten kısmet gelmiyor. Ben bunu kabullenip gelenlerden birini değerlendirmeli miyim yoksa istediğim gibi biri gelene kadar beklemeli miyim. Evlenen kişileri görünce de üzülüyorum ve çok dua ediyorum.

Değerli ziyaretçimiz, cemaatler Yüce İslam dinimizi daha iyi yaşayabilmemiz için bizlere ciddi manada destek olmaktadır. Bununla birlikte Ehli sünnet cemaatler İslam dininde ciddi bir önem arz etmektedir. Ancak evlilik konusunda asıl önemli olan karşınızdaki Kısmetin Ehli sünnet biri olup olmadığı ve dini bütün bir kimse olup olmadığıdır.

Tabii ki kendi cemaatinizden birini tercih etmeniz hem yaşantınız açısından hem çocuklarınızı yetiştirmemiz açısından önem arz etmektedir. Ancak evliliğinizi bu konu ile sınırlandırmamız çok yanlış olacaktır. Bu nedenle karşınıza çıkan kısmeti cemaat açısından değil bilakis İslam dini açısından değerlendirmeli ve dini bütün ise ve Size uygun bir eş adayı ise geri çevirmemelisiniz. Zira zikrettiğimiz gibi kısmet adı da üzerinde olduğu gibi kısmettir. Hayırlı bir kısmet sırf benim cemaatimden değil diye geri çevirmek büyük bir yanlış olacaktır. Bununla birlikte tabi ki çocuk yetiştirmede anne büyük önem arz etmektedir. Ancak şuda bir gerçektir ki çocuk babanın mezhebi üzerinedir. Yani bir baba Hanefi, anne ise Şafi ise doğan çocuk Hanefi mezhebi üzerine yetiştirilmelidir. Bunu sadece bir örnek olarak zikrettik.

Özetle karşımıza çıkan bir kimse için şöyle düşünmelisiniz. Karşıma çıkan bu eş dinine bağlı bir kişi mi, benim sevebileceğim bir kişi mi ve Yüce Mevla’mız nasip eder ve çocuklarımız olursa çocuklarımızı İslam dini ahlakı üzerine yetiştirilebilecek bir kişi mi? Bu açıdan bakmanız en doğrusudur. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun ve size hayırlı bir eş nasip eylesin.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu