Oruç

Kefaret Orucu Nedir?

Kefaret kelimesi Arapça bir kelimedir; İslam dininde kefaret kelimesi çok kullanan kelimelerden biridir. Şimdi öncelikle kefaret  kelimesinin sözlük anlamlarına yer verelim daha sonra Orucun kefaretinden bahsedelim.

1. Affedilmeyi ümit ederek hatayı düzeltmek.
2. Acizane karşılık.
3. Ramazan orucunu kasti bozma durumunda tutulması gereken 61 gün.

Oruç Kefareti

 Oruç büyük bir ibadettir , Ona başlamakla borç olur ve Onu bozmak günahtır. Farz olan Ramazan orucunun dünyevi cezası kefarettir. Kefaret 60 günlük oruç olup bir gün de kazası olmak sureti ile 61 gün etmektedir. Diğer oruçları yalnız kaza etmek yeterlidir. Orucu bozan şeylerin bir kısmı kazayı icap ettirir. Şöyle ki Kendisinde gıda, deva, lezzet ve menfaat bulunan bir şey yemek veya cinsel ilişkide bulunmak orucu bozar kefâreti yani 60 gün oruç tutmayı gerektirir.

Çocukken Bir Kaç Kere Orucumu Bozdum Kefaret Gerekir mi?

Merhaba hocam ben küçükken yaşımı hatırlamıyorum oruç tutarken ağzımı çalkalarken 1 kaç yudum yuttum veriyordum kefaret gerekir mi bir kaç kere yaptım diye hatırlıyorum bir de 15 16 yaşların da iken niyet edip etmediğim den emin değildim ama kuzenimle yemek yedim kefaret gerekir mi?

Cevap: Bu konuda ölçü şudur. Düşünmelisiniz, o zamanlar İslam dininin gerekliliklerinden, orucun ne kadar ciddi bir ibadet olduğundan ve hatta orucunuzu bozarsanız 61 kefaret orucu tutacağınızdan haberiniz ve bilginiz vardıysa oruçlarınızın kefaretini ödemelisiniz. Eğer bunların bilincinde değildiyseniz bu durumsa sadece güne gün şeklide o günleri kaza etmelisiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Hocam benim kefaret ödemem gerekiyordu. Bende imkanlarım dahilinde 120 evsize sıcak çorba bağışı yapan bir kuruma bağış yaptım üzerimde olan kefaret kalkmış olur mu?Allah razı olsun

  2. Merhaba hocam ben küçükken yaşımı hatırlamıyorum oruç tutarken ağzımı çalkalarken 1 kaç yudum yuttum veriyordum kefaret gerekir mi bir kaç kere yaptım diye hatırlıyorum bir de 15 16 yaşların da iken niyet edip etmediğim den emin değildim ama kuzenimle yemek yedim kefaret gerekir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu