Oruç

Kazaya Kalmış Ramazan Orucunu Bilerek Bozan Kaç Gün Oruç Tutar?

Kazaya kalmış Ramazan orucunu bilerek bozan bir kimsenin kaç gün oruç tutması lazım?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, kişi kaza olan orucunu eğer bozarsa bu karşılık gününe gün olarak tutması gerekir. Yani bir güne bir gün tutulur.

Ramazan ayında kazaya kalmış olan Kaza orucunu tutan bir kimse bilerek orucunu bozar ise sadece kazası etmesi gerekmektedir. Tutulan bu orucu tutmak farz olsa da ramazan ayının dışında her hangi bir gününde tutulabilir.

Kazaya kalmış ramazan orucunu bilerek bozan kimse bu durumu mutlaka telafi etmelidir. Kazaya kalmış bir ramazan orucunu tutmak farzdır. Kazaya kalmış bir ramazan orucunu geciktirmek veya kasten bozmak doğru değildir. Kaza orucunu kasten bozan bir kişi her ne kadar haram işlememiş olsa da yanlış bir harekette bulunmuş olmaktadır.

Ancak bu konu 61 gün tutulan kefaret orucu ile karıştırılmamalıdır. Bu konuda bahsedilen kaza orucu örneğin bir kimse Ramazan ayında hasta olmuştur ve bir gün oruç tutmamıştır. Bu bir gün için kaza gerekmektedir. Bu konuda bahsedilen açıklama bu ve benzeri durumlar için geçerlidir. Ramazan ayında kasten bilerek oruçlu iken orucunu bozan kimse için bu konu geçerli değildir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu