Akaid

Kaza ve Kaderin anlamları

Kader kelimesinin sözlük anlamı olarak “miktar, ölçü, herhangi bir şeyi belirli nizama göre belirlemek” gibi anlamlara gelmektedir. Kader kelimesi terim olarak ise “yüce Allah’ın (c.c.), geçmişten geleceğe kadar var olacak her şeyin zamanını, yerini, özelliğini, niteliğini, sonsuz olan ezeli ilmi ile bilerek takdir etmesi” anlamına gelmektedir.

Kaza kelimesi ise sözlükte “verilen emir, hüküm, dilendiği taktirde sona erdirme ve yaratma” gibi anlamlara gelmektedir. Kaza yüce Mevla’nın ezelde irade etmiş olduğu vede takdir buyurduğu bir şeyin vakti gelince, sonsuz ilmi ile dilediği şeyi meydana getirmesidir. Kaza konusu yüce Mevla’nın “Tekvin” sıfatıyla bağlantılı olan bir kavramdır.

Kader ve kaza konusunun hakiki yüzünü yalnızca yüce rabbimiz olan Allah’tan (c.c.) gayrısının bilmesi mümkün değildir. Bu nedenle verilen bu bilgiler doğrultusunda iman etmek bir kul açısından en hayırlısıdır. Zira ezeli ilmi tam manası ile anlamak ezeli bir akıl istemektedir ki bu nedenle bu konuyu anlamak mümkün değildir.

Özetle, kader ve kaza yüce Mevlamızın hikmetlerinden bir büyük hikmettir. İslam dininde kaza ve kader asla bir senaryo değildir. Zira yüce Mevlamız hiç bir kulunu hiç bir şeyi yapmaya zorlamamaktır. İnsan cüz i iradesi ile Mevlasının çizmiş olduğu kader üzerinde kendi arzusu ile dilediği doğrultuda ilerlemektedir. Bu nedenle kaderimde ne varsa olur mantığı İslam dinine ters bir inanç şeklidir.

Yüce Mevlamız her şeyi ezeli ilmi ile bir takım sebeplere bağlamıştır. İnsan sahip oluğu kader içerisinde bu sebepleri yerine getirir ise dolayısı ile Allah’da (c.c.) o sebeplerin sonucunu yaratacaktır ki buda kaza anlamına gelmektedir. Dolayısı ile kader Mevla’mızın olacak bir şeyi önceden bilmesi, kaza ise Mevla’mızın önceden bildiği şeyin meydana gelmesidir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Çok güzel anladimda önceden hep karıştırıyordum şimdi tam öğrendim emeğinize sağlık

    1. ? Açar mısınız. İyi ve kötü ne oluyorsa Kaderde yazılı. Allâh hayrıda şerride yaratır ancak kulunun işlediği şerden razı olmaz işlediği hayrdan ise razı olur. Sonucunda kul hesaba çekilir. Allâh celle celâluhu dilediği gibi hükmeder.

  2. Keşke örneklerle de gösterdeydiniz daha yardımcı olurdunuz yine de emeğimize sağlık.

  3. Kaza ve kaderin anlamı nedir?
    Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, konuda kalemimizden geldiğince özet bir şekilde açıklamaya çalıştık. Bir eksikliğimiz var ise özür dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu