Oruç

Kaza Oruçlarımızı Pazartesi ve Perşembe Tutmadaki Fazilet Nedir?

Selamlar, kaza oruçlarımızı Pazartesi ve Perşembe tutmadaki fazilet nedir? Hayırlara vesile olsun.

Cevap: Tabi ki kaza oruçlarımızı tutmak için pazartesi ve perşembe günlerini tercih etmemizde büyük hayırlar vardır. Peygamber Efendimiz bir hadis i şerifinde şöyle buyurmuştur.

Ameller, pazartesi ve perşembe günleri arz olunur. Ben de amelimin oruçlu iken arz olunmasını isterim. [Tirmizi]

Bununla birlikte Peygamber Efendimiz pazartesi günü doğmuştur ve bu nedenle İslam geleneğinde pazartesi gününün önemi büyüktür. Perşembe günleri ise mübarek Cuma gününün habercisidir. Bu konuya şu açıdan da bakabiliriz.

Örneğin bizler manevi açıdan önemi büyük gün ve gecelerde kaza namazlarımızı kılıyoruz. Zira hem bu manevi açıdan önemi büyük günleri ihya etmiş oluyoruz, hemde kaza namazlarımızı kılmış oluyoruz. Aynı şekilde kazaya kalan oruçlarımızı pazartesi ve perşembe günleri tutarak hem kazaya kalmış oruçlarımızı tutabilir, hemde amellerin arz olunduğu bu manevi atmosferi yüksek günleri ihya etmiş olabiliriz.

Tabi bu noktada şunu da belirtmeliyiz ki ömür kısadır ve her an fani hayatımız son bulabilir. Bu nedenle eğer gücümüz yetiyor ise haftanın daha çok günü kaza oruçlarımızı tutmalıyız. Fakat eğer gücümüz yetmiyor ise ve bir haftada ancak iki gün oruç tutacak gücü kendimizde buluyor isek pazartesi ve perşembe günlerini tercih etmemiz tabi ki daha hayırlı olacaktır. Yüce Mevla’mız kaza oruçlarımızı bir an önce tutarak bitirmeyi cümle ümmeti Muhammed’e (s.a.v) nasip eylesin.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu