İslam Alimi

Kaza Namazlarından Önce Kamet Getiriyor muyuz?

Bildiğimiz üzere kaza namazlarında farz namazları kılsak yeterlidir. Fakat kaza namazlarından önce kamet ya da ezan okunmalı mıdır? Zorunlu mudur?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, sizinde bahsettiğiniz gibi kaza namazlarında sadece farzları kılmanız yeterlidir. Ezan ve kamet konusuna gelince ise şunları söyleyebiliriz. Böyle bir zorunluluk yoktur. Fakat biz ziyaretçilerimize şunu önemle tavsiye ediyoruz. Örneğin bir kaç vakit namaz kılacaksınız bu durumda kaza namazlarına başlamadan bir kez kamet getirmeniz çok güzel olacaktır. Eğer örneğin öğlen namazını kıldınız ve geçmişte olan kazalarınızdan kılacaksınız eğer namazdan kalkmadan kaza namazlarınızı kılmaya devam edecekseniz bu durumda kamette getirmeyebilirsiniz.

Fakat unutmayın ki her kamet amel defterinize sevap olarak yazılmaktadır. Zira ezan okumak ve kamet getirmekte bir ibadettir.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Mehmet Ali karahan dedi ki:

    Imama uyunca ruku ve secdede Allahu ekber dememiz gerekiyormu

    1. islamalimi dedi ki:

      Cemaat, kıyam, rüku, secde gibi yapılması gerekli rükünlerde, Sübhaneke ile Tesbihat ve Tahiyyat gibi dua ve zikirlerde imama uyarak bunları yaparlar. Buna göre cemaatin rüku ve secdeye giderken ve kalkarken “Allahü ekber” demeleri de sünnettir.

BİR YORUM YAZ