NamazSorularınız

Kaza Namazlarından Önce Kamet Getiriyor muyuz?

Bildiğimiz üzere kaza namazlarında farz namazları kılsak yeterlidir. Fakat kaza namazlarından önce kamet ya da ezan okunmalı mıdır? Zorunlu mudur?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, sizinde bahsettiğiniz gibi kaza namazlarında sadece farzları kılmanız yeterlidir. Ezan ve kamet konusuna gelince ise şunları söyleyebiliriz. Böyle bir zorunluluk yoktur. Fakat biz ziyaretçilerimize şunu önemle tavsiye ediyoruz.

Örneğin bir kaç vakit namaz kılacaksınız bu durumda kaza namazlarına başlamadan bir kez kamet getirmeniz çok güzel olacaktır. Eğer örneğin öğlen namazını kıldınız ve geçmişte olan kazalarınızdan kılacaksınız eğer namazdan kalkmadan kaza namazlarınızı kılmaya devam edecekseniz bu durumda kamette getirmeyebilirsiniz.

Fakat unutmayın ki her kamet amel defterinize sevap olarak yazılmaktadır. Zira ezan okumak ve kamet getirmekte bir ibadettir.

Size sitemizde yer alan Kaza namazı nasıl kılınır? başlıklı konuyu ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

    1. Cemaat, kıyam, rüku, secde gibi yapılması gerekli rükünlerde, Sübhaneke ile Tesbihat ve Tahiyyat gibi dua ve zikirlerde imama uyarak bunları yaparlar. Buna göre cemaatin rüku ve secdeye giderken ve kalkarken “Allahü ekber” demeleri de sünnettir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu