NamazSorularınız

Kaza Namazlarım Var Evvabin Namazı Kılabilir miyim?

Kaza namazlarım var, ancak ben yine de Evvabin namazını kılmak istiyorum caiz midir bu durumda. Akşam namazından sonra Evvbini kılsam ve tekrar geçmiş güne ait akşam namazının kaza namazını kılsam olur mu?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, kazalarınız var iken evvabin namazı kılmanız caizdir. Eğer Hanefi Mezhebinde iseniz bir sorun yok fakat Şafi mezhebinde iseniz bilmelisiniz Şafi mezhebi Kaza Namazı var iken sünnet namazları kılmayı uygun görmemektedir. Unutmayın ki kazalarınız farz evvabin namazı ise sünnet bir namazdır.

Fakat sorunuzda da belirttiğiniz gibi akşam namazından sonra evvabin namazını kıldıktan sonra bir vakit akşam namazınızın kazasını da kılmanız çok güzel olacaktır. Yüce Mevla’mız kılmış olduğunuz namazları kabul eylesin ve kaza namazlarınızı bir an önce tamamlamayı nasip eylesin.

Kaza Namazları Varken Sünnet Namazları Kılmak

Kaza namazları için farz namazların sünnetlerini feda etmek uygun olmaz. Son devrin islam alimlerinden Ömer Nasuh Bilmen (rahmetullahi aleyh) kıymetli eserlerinden biri olan İslam İlmihali adlı kitabında “Eda ile Kazanın Farkları ve Kaza Namazları” bahsinde bu konu hakkında şöyle buyurmuştur:

Kaza namazları ile uğraşmak, nafile namazları ile uğraşmaktan daha iyi ve daha önemlidir. Fakat farz namazların müekked olsun olmasın, sünnetleri bundan müstesnadır. Bu sünnetleri terk ederek bunların yerine kazaya niyet edilmesi daha iyi değildir. Bu sünnetlere niyet edilmesi evladır. Hatta kuşluk ve tesbih namazları gibi, haklarında nakil bulunan nafile namazlar da böyledir. Bunlara da böyle nafile olarak niyet etmek evladır. Çünkü bu sünnetler, farz namazları tamamlar, bunların yerine getirilmesi mümkün değildir.

Kaza namazlarının ise, muayyen vakitleri olmadığı için onların her zaman yerine getirilmesi mümkündür. Bununla beraber namazları kazaya bırakmak günahtır. Bu günahdan mümkün olduğu kadar kurtulmak için sünnetleri feda etmek uygun olmaz.

Kaza Namazlarının Özel Bir Vakti Var mıdır?

Böyle bir günahı işleyen kimsenin fazla ibadet ederek Allah’ın bağışlamasına sığınması gerekirken, hakkında Peygamber şefaatinin tecelli etmesine vesile olacak bir takım sünnet ve nafileleri terk etmek nasıl uygun olabilir?

Hem bir kısım vakit namazlarını kazaya bırakmak, hem de diğer bir kısım vakit namazlarını, kendilerini tamamlayan sünnetlerden ayırmak iki kat kusur olmaz mı? Buna aykırı olan bazı nakiller geçerli değildir. Bunlar kabul edilen fetvaya aykırıdır. Hem sünnetleri, hem de kaza namazlarını kılmaya elverişli vakit bulamadıklarını iddia edenler bulunursa bunlar insaflı bir iddiada bulunmuş sayılmazlar. Boş yere en kıymetli zamanlarını harcayan insanlar, bilmem böyle bir iddiaya nasıl kalkışabilir?

Kaynak : Ömer Nasuhi Bilmen (Rahmetullahi aleyh) – Büyük İslam İlmihali

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Syn Fatma Hanım, Şâfiî mezhebine göre, üzerinde kaza namazı borcu olan bir insanın, bu namazları kılıp borcundan kurtuluncaya kadar gerek beş vakit namazların sünnetlerini, gerekse diğer nafileleri kılması mekruhtur. Çünkü bir an önce kazaların kılınıp bitirilmesi gerekir. Yukarıdaki bilgi Hanefi Mezhebini esas alan ve İslam İlmihalinde nakledilen bilgilerdir. Kaldı ki el-Fetâvâl-Hindiyye isimli meşhur eserde de : “Kazaya kalmış namazları kılmak, nafile namaz kılmaktan çok daha ehemmiyetli ve çok daha uygundur. Fakat beş vakit namazın sünnetleri, kuşluk, tesbih, tahiyyetü’l-mescid ve evvabin namazı bundan müstesnadır. Yani bu sünnet ve nafileler, kaza namazları için terk edilmezler.” buyrulmaktadır. Siz Şafi mezhebinin reisi İmam Şafi Hazretlerinin içtihatları ile amel edebilirsiniz. Bunda bir beis yoktur. Haktır, doğrudur, Bunda ancak rahmet vardır. Biz İmam-ı Azam Hazretlerinin içtihatlarına göre amel ediyoruz. Hanefi mezhebinin görüşüdür yukarıda nakledilen bilgiler. Eksiklik söz konusu değildir. Ömer Nasuh Bilmen Hocaefendinin İslam İlmihali isimli kitabından naklettimo bilgileri. En sağlam en muteber İslam ilmihali kitabıdır. İsteyen kardeşlerimiz bakabilir. Ehli sünnete göre dört hak mezhep vardır. Müçtehit imamlarımızın hangisine uyarsanız uyunuz haktır doğrudur. Hepsini kabul ederiz başımızın üstünedir. Rabbim şefaatlerine erdirsin.

  2. Artik bugünden baslayarak kaza namazlarınıda kiliyorum Elhamdülillah.Sizden Allah razi olsun, fakat bir önemli sorum daha var : Kılmayı kaçırdığım evvabin namazi oldugunda bunun kazası yapilir mi? yapılırsa nasıl ve ne zaman yapılır?

    1. Yüce Mevla’mız namazlarınızı kabul eylesin. Evvabin namazı sünnet bir namazdır ve bu nedenle kazası olmamaktadır.

  3. Benim kaza namazlarım var ama yaklaşık bunda 8 ay kadar aksam namazından sonra 2 rekat evvabin namazı kılmayı adet edindim şimdi benim bunca kıldığım evvabin namazını boşunami kılmış oluyorum. :-((

    1. Namazlarınız tabi ki boşa gitmedi. Sadece bundan sonra kaza namazlarınıza öncelik vermelisiniz.

  4. Yalnız bu açıklamada eksik bir şey yok mu? Şafilerde kaza namazı bulunan sünnet kılmayı uygun görmüyorsa neden ömer Nasuh bilmen olmaz diyor şafiler mi hata yapıyor ona göre. Yada şafi mezhebi doğru söylüyorsa ki çok eski bir uygulama onlardaki nasıl yanlış olduğu yorumu yapılabiliyor. Mantıklı olan öncelikle farz borcunu bitirmek değil mi?

    1. Aslında bir çelişki söz konusu değil. Siz bu bilgileri Hanefi ilmihaline mi dayanarak yoksa Şafi ilmihaline mi dayanarak söylüyorsunuz. Net bir cevap verebilmemiz için bunu bilmemiz gerekmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu