Namaz

Kaza Namazları Olan Kimse Sünnetleri Terk Edebilir mi?

Namaza yeni başlayıp kaza namazları olan bir kimse, vakit namazlarındaki sünnetleri terk edip kaza namazı kılabilir mi?

 Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Hanefi mezhebinin ve Şafi mezhebinin kaza namazları olan kimselerin sünnetleri terk etmesi ve etmemesi gerektiği konusunda farklı yaklaşımları vardır. Şimdi bu iki mezhebin bukonudaki yaklaşımları hakkında bilgiler verelim.

Hanefi Mezhebinde Kaza Namazları Olan Kimse Sünnetleri Terk Edebilir mi?

Hanefi mezhebi alimlerinin genel görüşüne göre beş vakit namazlarındaki sünnetleri terk ederek kaza namazı kılmak caiz değildir. Buna göre vakit sünnetlerini ayrıca kılmak gerekmektedir. Ayrıca eğer kişi normalde kılacak ise işrak namazı, duha kuşluk namazı, evvâbin namazı, teheccüd namazı ve sâireyi de kılacak, onları da bırakmamakta gerekmektedir.

Bunlarla birlikte bir yandan da kazaya kalmış namazların kazasını kılmaya çalışmak gerekmektedir. Tabi bu konu yanlış anlaşılmamalı yani, kazaya kalmış namazlarda çok önemlidir ve mümkün olduğu en kısa zaman içerisinde bitirilmelidir. Hanefi mezhebinde durum, böyledir.

Hanefi mezhebi diyor ki: Kazaya kalmış namazları vaktinde kılmadın, bir edepsizlik yaptın, bir günaha girdin. Şimdi o günahı telafi edeceğim derken, bir yandan da Peygamber Efendimizin sünnetlerini kılmayıp, oradan bir başka kusur yapıyorsun ki bu uygun olmuyor.

Sen onları kıl; ötekilerini de belirli bir plan dairesinde, yavaş yavaş kılmaya çalış. Allah u Teala nasıl olsa, mahşerde kulların namaz ibadetlerini hesaplarken, farzlarını hesaplayacak; farzlarda eksik varsa, sünnetlerle tamamlayacaktır. Ondan sonra nafilelerle tamamlayacaktır ki her şeyin hesabı Allah’a ait . Bu nedenle Allah’a güzel kulluk et; o hesabı doğrultur. Yoksa zaten kimse ameliyle cennete girecek değil. Büyüklerimiz bu şekilde buyuruyorlar. Başka mezheplerde, başka türlü düşünceler olabilir.

Şafi mezhebinde Kaza Namazları Olan Kimse Sünnetleri Terk Edebilir mi?

Şafi mezhebi alimleri “Önce farzlar kılınsın!” demişlerdir. Onların yaklaşımı ise ölüm her an gelebilir ve vakit geç olabilir. O halde kazaya kalmış farz namazı var iken sünnet namazı kılmak uygun olmaz. Önce kazaya kalmış namazlarını bir an önce bitir sonra ise beş vakit namazın sünnetlerini ihmal etmeden kılmaya devam et.

Özetle, bu konuya mezheplerin yaklaşımı böyledir. Kişi tabi olduğu mezhebin görüşüne göre hareket etmekle sorumludur.

Size sitemizde yer alan Kaza namazı nasıl kılınır? başlıklı konuyu ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu