NamazSorularınız

Kaza Namazından Sonra Dua ve Tesbih Yapılmalı mı?

Kaza namazından sonra dua ve tesbih yapılmalı mı? Akşam namazının farzında yanlışlık yaparsam sehiv secdesini farzın en sonunda mı yapacağım. Yoksa sünnetin en sonunda mı yapacağım?

Cevap: Kaza Namazından Sonra Dua ve Tesbih Şart Değildir

Değerli ziyaretçimiz, kaza namazlarını kılarken sadece farzları kılmalısınız. Bununla birlikte her gün yapmış olduğumuz namaz tesbihatını yapmanız gerekmemektedir. Fakat gönülünüzden geldiğince istediğiniz kadar dua edebilirsiniz. Size tavsiyemiz en çok kılmış olduğunuz kaza namazların kabulü içi dua etmenizdir.

Bilmelisiniz ki her bir namaz kendi başına bir ibadettir. Yani örneğin akşam namazının 3 rekatlık farzı ayrı bir namazdır. 2 rekatlık sünneti ayrı bir namazdır.

Dolayısı ile 3 rekatlık farzda yapılan bir hata bu üç rekatı bağlamaktadır. Bu nedenle 3 rekatlık farzda yapılan bir hata için 2 rekatlık sünnet namazında sehiv secdesi yapmak caiz olmamaktadır.

Özetle, bir namaz için niyet edip tekbir aldıktan sonra selam vermeden önce yapılan bir hata için sehiv secdesi selam vermeden önce yapılmalıdır. Sitemizde yer alan Hangi sebeplerle sehiv secdesi yapmak gerekir? Sehiv secdesi nasıl yapılır? başlıklı konudan istifade edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu