İslam Alimi

Kaza Namazına Nasıl Niyet Edilir?

Kaza namazına nasıl niyet etmemiz gerekir, bu konuyla bilgi verir misiniz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Yüce dinimiz İslam dinine göre, kaza namazlarımızı, evimizde kılmamız daha uygun olacaktır. Eğer kazaya kalmış namazlarımız mazeret olmaksızın kazaya bırakılmışsa bir günah sayılacağından bunu insanlara söylemek veya insanlar önünde kılmak uygun olmayacaktır. Çünkü bir Müslüman düştüğü hataları insanların gözleri önünde itiraf etmemeli ve göstermemelidir. Bu durum yüce Mevla’mızın hiç hoşnut olmadığı bir durumdur. Bunun yanında insanlara kötü örnekte olmak ta söz konusudur. Mesela insanlar bizleri kaza namazları kılarken gördükleri taktir de, namaz kazaya bırakılabilir, sonra kılarız, falanca da böyle yapıyordu gibi düşüne bilir veya söyleye bilir ki bizler bu tür söylemlere kapı açmamamız daha uygun olacaktır.

1- Kaza namazına niyet edilirken, önce hangi vakti kılacağımızı belirlemeliyiz. Örnek; “Yâ Rabbi, Niyet Ettim Kazaya Kalmış En Son Sabah Namazımı Kılmaya , Niyet Ettim Kazaya Kalmış En Son Öğlen Namazımı Kılmaya gibi…” diyerek niyet edilir.

2- Diğer bir husus; Niyet ederken en son dediğimizin tersine en evvel(baştan) diyerek kazaya kalan namazlarımızı şimdiden geriye doğru da kılabiliriz. Örnek “Niyet Ettim Kazaya Kalmış En evvelki sabah (öğle,ikindi…..) Namazımı Kılmaya “ diye baştan ödemeye de başlaya biliriz.
Yüce Mevlamız namazlarımızı kabul eylesin.

Kaza Namazına Niyet Konusunda Sorular

Soru:Kaza namazında sadece vakit ismi yeterli mi, örneğin, en son öğle namazını kılmaya demek yeterlimi), yoksa farzını kılmaya diyerek belirtmeli miyiz?

Cevap: Niyet konusu çok önemli bir konudur. Kaza namazlarınızı kılarken yapmanız gereken en doğru usul şudur. Vermiş olduğunuz örnek vakitten yola çıkacak olursak şöyle niyet etmeliyiz. “Niyet ettim kazaya kalmış en son öğlen namazının farzını kılmaya”

Soru: Sabah namazını güneş doğduktan sonra eda ettiğimizde, sünneti için vaktinde eda edemediğim sünnetini kılmaya dememiz yeterlimi, yoksa kazasını kılmaya mı demeliyiz.

Cevap: Bilindiği üzere beş vakit namazın sünnetlerinden en mühim olanı sabah namazının sünnetidir. Alimlerimiz sabah namazının sünnetinin çok ciddiye alınmasını ve terkinden kesinlikle sakınılması gerektiğini belirtmişlerdir. Bu nedenle eğer bir mazeret ile örneğin uykuda kalarak kaçırılan bir sabah namazının sünnetine şöyle niyet edilmelidir. “Niyet ettim bu günkü sabah namazının sünnetinin kazasını kılmaya”.

Soru: Kaza namazını kılarken farzları mı kılıyoruz yoksa sünnet ve farz dahil mi kılmamız gerekiyor mu?

Cevap: Sadece farz namazları kaza etmeniz gerekmektedir. Sünnet namazları kaza etmenize gerek yoktur.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 23 YORUM
 1. Rukiye dedi ki:

  Hocam ben “Niyet ettm allah rızası için kılamadığım sabah (öğle , akşam …)namazının farzını kılmaya “diye niyet ediuorum bu şwkilde yapsan namazım kabul olurmu? Olmuyorsa bugün kılamadığım namaz için nasıl niyet etmeliyim ? Cevabın7z içn şimdiden teşekkür ederim…

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu şekilde de olur ancak kaza etmeye niyet ettim şekilde niyet etmelisiniz.

 2. Hatice dedi ki:

  Hocam niyet ederken rekatın sayısını da söylesek uygun olur mu örneğin ” Ya Rabbi ,niyet ettim kazaya kalmış en evvel 4 rekat öğlen namazının farzını kılmaya.

  1. islamalimi dedi ki:

   Daha güzel olur.

 3. Rukiye dedi ki:

  Sabah namazını kaçırınca en son saat kaça.kadar sabah.namazini kilabilirim hocam cevap verirseniz çok sevinirim geç vakitte sabah namazı kılınınca ne diye niyet edilir mesela saat 10 da yada 11 de kilinirmi en son saat kaça kadar kılınır

 4. Sercan ÇAKMAK dedi ki:

  Selamın Aleyküm hocam. Hanefi meshebinde 5 vakitin sünnetleri, kuşluk, teheccüt, evvabin namazı kılınabiliyor diye bir çok alimin beyanı var. Diğer 3 meshebe göre haram sayılıyor. Gerek yok gibi bir tabir insanlar için önemsiz gibi bir çağrışım yaptırdığı için yazmayı gerek gördüm. Selametle…

 5. CEVAP MANYAGI dedi ki:

  HOCAM “NIYET ETTIM ALLAH RIZASI ICIN BORCUM OLAN OGLEN NAMAZININ KAZASINI KILMAYA””DIYE NIYET ETSEK KABUL OLURMU.

  1. islamalimi dedi ki:

   “Yâ Rabbi, Niyet Ettim Kazaya Kalmış En Son Sabah Namazımı Kılmaya , Niyet Ettim Kazaya Kalmış En Son Öğlen Namazımı Kılmaya gibi…” diyerek niyet edilir.

 6. Yasin dedi ki:

  Hocam ben safi mezhebindeyim benim 4 sene namaz borcum var nasıl niyet etmeliyim . Niyet ettim allah rızası için kazaya kalan öğlen namazını kılmaya dogrumu

  1. islamalimi dedi ki:

   Niyet ettim Allah rızası için kazaya kalan son öğlen namazını kılmaya şeklinde dua ederseniz daha doğru olacaktır.

 7. Elif dedi ki:

  NİYET ETTİM ALLAH RIZASI İÇİN KILMADIĞIM ÖĞLE MAMAZININ KAZASINI KILMAYA diye edmenin mahzuru yokmu boylede kabul olurmu her iki kaza türü için geçerlimi. Her gün vaktin ardından geçmiş bir kaza kılıp yatsıda 4-5 tane kılsak bu duzenmi oluyor bu niyet duzenli duzensiz kabul olrmu

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu şekil Niyet etmekte bir mahsuru yoktur. Ancak konu içerisinde verdiğimiz şekilde yaparsanız daha iyi olacaktır islam alimlerimiz bu şekilde tavsiye etmektedir

 8. Elif dedi ki:

  Yıllarca kılmadığım namazın niyeti nasıl olmalı ve vakitini kaçırdığım kazasının niyeti nasıl olmalı ikiside aynı mı kılınıyo ikisininde niyetini NİYET ETTİM ALLAH RIZASI İÇİN KILMADIĞIM ÖĞLE NAMAZANIN KAZASINI KILMAYA . İlk ve son dememizin sebebi nedir örn 4-5 yada 3-4 yıllık kılmadığımz namaz için . İlk derken yada son derken bütün kaza namazındamı söylüyoruz değişmiyomu 2. 3. Yada 4. Gibi devam etmiyomu

  1. islamalimi dedi ki:

   Bir yapmamızın nedeni bir düzen olmasıdır Kaza namazlarında En sonuna gelen baştan başlamalısınız. ancak siz ben ne baştan nede sondan başlayacağım diyorsanız Bu size kalmış bir durumdur.

 9. berivan dedi ki:

  hocam ben sabah namazini kazası ne zaman kılınır ve üst üste kaza namazi kilinirmi

 10. İltan sert dedi ki:

  Gunluk 20 rekattan kazalarimi hesaplayip 4 er rekattan hepsini 52 bine kadar kilmistim ama niyet ederken ogle ilkindi demedim niyet ettim Allah rizasi icin kazaya kalan en son namazimi kilmaya demistim dogrusunu ogrendim ama cok gec oldu kildiklarim kabul olurmu yenidenmi baslamaliyim kabul olursa kildiklarimi hangi vaktin namazina sayayim bazi hocalara sordum bilmeden kildigin icin kabul olur diyorlar ama benim icim rahat etmiyor

 11. yunus emre dedi ki:

  Kaza namazını kılarken farzları mı kılıyoruz yoksa sünnet ve farz dahil mi kılıyoruz . Sünneti ve farzı kılıyorsak niyeti nasıl oluyor. Yani niyet ettim Allah rızası için kazaya kalmış öğle namazının sünnetini yada farzını kılmaya mı yada son sünnetini kılmaya gibi mi niyet ediliyor.

  Cevap için şimdiden Allah razı olsun.

  1. islamalimi dedi ki:

   Sadece farz namazları kaza etmeniz gerekmektedir. Sünnet namazları kaza etmenize gerek yoktur.

 12. Harun dedi ki:

  Ben namazı yatsı namazını kaçırdım geç vakitte kilinabiliyomu

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet kılınabilir.

 13. enes dedi ki:

  hocam ben safi meshebindenim kaza olan namazlarima bu sekilde niyet getiriorum niyet ettim allah rizasi icin kilmamis oldugum borcum olan ogle namazinin 4 rekat kazasini kilmaya kabul olurmu hocam allah razi olsun .

  1. islamalimi dedi ki:

   “Yâ Rabbi, Niyet Ettim Kazaya Kalmış En Son Öğlen Namazımı Kılmaya gibi…” diyerek niyet edilir.Sizinde niyetiniz doğrudur.

BİR YORUM YAZ