NamazSorularınız

Kaza Namazı Nedir? Sünnetler Kaza Edilir mi?

Ben namaz kılmıyordum. Ama artık kılmaya karar verdim. Kaza namazı nedir? konusunda bilgi eksiğim var. Bu yüzden kaza namazı hakkında her şeyi bilmek istiyorum. Sadece sünnetimi yoksa farzı mı? Gibi sorulara cevap verirseniz sevinirim.

Kaza Namazı Nedir? Kaza Namazlarını Kılmak İçin Nasıl Bir Yol İzlemeliyiz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, öncelikle yüce Mevla’mız niyetinizi mübarek eylesin ve işinizi kolaylaştırsın. Bilindiği üzere bir vakit namazı kasıtlı olarak kazaya bırakmak caiz değildir.

Bu bilgiyi verdikten sonra Kaza nedir? sorusuna cevap verelim. Namazın kazası demek daha önceden kasıtlı olarak veya unutarak veya uyuya kalarak kılınmamış olan bir vakit namazı özre ve affa vesile olması için yeniden kılınmasına denilmektedir. Kaza namaz asla vaktinde kılınan namazın yerine geçmemektedir.

Fakat kılınan kaza namazları vesilesi ile yapılan günahın affı ve namazların vaktinde kılınmış gibi kabul olması ümit edilir. Ancak hakikat bu diye kazaya kalmış namazların kazasını kılmamakta büyük bir yanlış olacaktır. Bu nedenle kazaya kalan namazlar mutlaka kılınmalıdır.

Kaza Namazlarda Sünnetler Kılınmalı mıdır?

Kaza namazları kılarken sünnetleri kılmamıza gerek yoktur. Farzları kılmamız yeterli olacaktır. Fakat burada ki önemli olan nokta kazaların daha fazla geciktirilmeden bir an önce kılınmasına gayret etmektir. Zira dünya hayatı fanidir ve ölüm gibi hakiki bir gerçek vardır ve ölümün bizi ne zaman bulacağını ancak yüce Mevla’mız bilmektedir.

Bu nedenle kaza namazlar bir an önce kılınmalıdır. Namazın nasıl kılınacağı konusunda aşağıda yer alan kaynaklarda istifade edebilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu