İslam Alimi

Kaza Namazı Nedir? Nasıl Kılınır?

Aleviyim o yüzden namaz kılmıyordum ama artık kılmaya karar verdim çok büyük yaşta olmasam da ağaç yaşken eğilir. Bu yüzden kaza namazı hakkında her şeyi bilmek istiyorum nasıl kılınır? Sadece sünnetimi yoksa farzı mı? Gibi sorulara cevap verirseniz sevinirim.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, öncelikle yüce Mevla’mız niyetinizi mübarek eylesin ve işinizi kolaylaştırsın. Bilindiği üzere bir vakit namazı kasıtlı olarak kazaya bırakmak caiz değildir. Bu bilgiyi verdikten sonra Kaza nedir sorusuna cevap verelim. Namazın kazası demek daha önceden kasıtlı olarak veya unutarak veya uyuya kalarak kılınmamış olan bir vakit namazı özre ve affa vesile olması için yeniden kılınmasına denilmektedir. Kaza namaz asla vaktinde kılınan namazın yerine geçmemektedir. Fakat kılınan kaza namazları vesilesi ile yapılan günahın affı ve namazların vaktinde kılınmış gibi kabul olması ümit edilir. Fakat hakikat bu diye kazaya kalmış namazların kazasını kılmamakta büyük bir yanlış olacaktır. Bu nedenle kazaya kalan namazlar mutlaka kılınmalıdır.

Kaza Namazlarda Sünnetler Kılınmalı mıdır?

Kaza namazları kılarken sünnetleri kılmamıza gerek yoktur. Farzları kılmamız yeterli olacaktır. Fakat burada ki önemli olan nokta kazaların daha fazla geciktirilmeden bir an önce kılınmasına gayret etmektir. Zira dünya hayatı fanidir ve ölüm gibi hakiki bir gerçek vardır ve ölümün bizi ne zaman bulacağını ancak yüce Mevla’mız bilmektedir. Bu nedenle kaza namazlar bir an önce kılınmalıdır. Namazın nasıl kılınacağı konusunda Beş Vakit Namaz Nasıl Kılınır? başlıklı konuya, Kaza Namazı Nasıl Kılınır? ve Kaza Namazı İle İlgili Sorular başlıklı konulara ziyaret etmenizde fayda var. Bu konularda bütün merakınızı gidermeniz mümkün. Mevlaya emanet olun.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ