Kaza Namazı Nasıl Kılınır?

Vaktiyle kılmadığımız namazları nasıl kılmalıyız. Bu konuda nasıl bir yol izlemeliyiz ve neler yapmalıyız? Kısaca kaza namazı nasıl kılınır?

cevapİslam dininde Farz bir namazı vaktinde kılmaya eda, vakti geçtikten sonra kılmaya kaza, bozulan bir namazı tekrar kılmaya da iade denilmektedir. Bir namaz iki sebep ile kazaya bırakılmaktadır ki bunların birincisi bilerek kılınmayıp kazaya bırakmaktır. İkincisi ise geçerli bir mazeretten dolayı kazaya bırakmaktır. Bir vakit namazı bilerek veya kasıtlı olarak kılmayıp kazaya bırakmak büyük günahtır. Bu çeşit bir günahın işlenmesi durumunda bir an önce kılınmayan namaz kaza edilerek bu borçtan kurtulmalıdır ve samimiyetle bu günahtan dolayı tövbe edilmelidir. Zira yüce Mevlamız Rahman ve Rahimdir, günahları bağışlayandır. Şüphe yok ki ölümün ne zaman gelip insanı bulacağı belli değildir. Eğer ölüm geldiğinde bizi hazırlıksız yakalarsa ahirete borçlu bir şekilde gitmiş oluruz.

Bu nedenle İslam alimlerimizin genel görüşüne göre kılınmayan bir namaz her ne kadar kaza edilmek sureti ile kişi borçtan kurtulmuş olsa da, işlenen günah için tövbe istiğfar ederek, Allah’tan af dilemesi lazımdır.

Kaza Namazına Nasıl Niyet Edilir?

Öncelikle nasıl niyet edeceğimizi açıklayalım. Eğer kazaya bırakmış olduğumuz namazlar geçmişte çok ise şöyle niyet etmeliyiz. Mesela geçmişte kılmadığımız öğlen namazına niyet edeceğiz. Bunu iki yol ile yapabiliriz, ya geçmişten günümüze doğru yada günümüzden geçmişe doğru olmak sureti ile şu örnekteki gibi yapmalıyız: “Niyet ettim Allah rızası için, vaktine yetişip de kılamadığım ilk öğle namazını”yahut “son öğle namazını kılmaya.” Böylece kazaya kalmış olan namazlar, ya ilk kazaya kalmış olanından başlanmış olur veya en son kazaya kalmış olanından başlanmış olur ki, her iki halde de belli bir düzene göre geçmiş namazlar kılınarak azalmış olur. Bu iki şekilden birini seçmeli ve her kılacağımız kaza namazda bu şekil niyet etmeliyiz. Yani bu niyet şekli kaza kıldığımız her namaz için geçerlidir.

Ve yahut “Üzerimde olan bir öğle veya ikindi namazını kaza ediyorum” şeklinde niyet etmek de kafidir. Şimdi ise diğer detaylara geçelim.

Kaza Namazları Nasıl Kılınır?

Bir vaktin namazını kaza edileceğimiz zaman önce bir ezan okumalıyız, sonra ise ikamet yani kamet getirilerek kılmalıyız. Birden fazla kaza namazı kılınacağı zaman da hepsi için bir kere ezan okumak kafi gelirken, her farz namazı için ayrı ayrı ikamet getirmek ise sünnettir. En önemli nokta ise normal günlük vakit namazlarımızı aksatmadan düzenli bir şekilde kılmalıyız.

Kaza Namazları Nasıl Hesaplanır?

Kazaya kalmış namazları hesaplamak birçok insanın zannettiği gibi zor bir işlem değildir. Zaten namazlarımızı düzenli kılıyor isek unutarak, uykuda kalarak veya çok ciddi bir mazeret ile kılamadığımız namazları ilk fırsatta kılmalıyız. Böylece ileride bir karışıklık yaşamayız. Fakat birçok insanın maalesef yaşadığı gibi uzun zamandır namazlarımızı kılmıyor isek ve samimiyet ile bu yükten kurtulmaya niyetlendiysek öncelikle sene hesabı yapmalıyız. Bu hesabı yapar iken de örneğin üç yıl kılmamış isek 365 i 3 ile çarpmalı ve çıkan sonuç olan 1095 i ana hesabımız olarak tutmalıyız. Sonra ise örneğin bir süre sabah namazı bir süre öğlen namazı kılmak yerine örneğin her gün bir günlük namazımızı kaza olarak kılmalı ve her gün 1095’ten bir çıkarmalıyız. Tabi bu bir örnek, zira bazen üç günde bir günlük namazımızı kılabileceğimiz gibi bir günde üç günlük namazımızı da kılabiliriz.

Bu nedenle ana hesabı şaşırmamalı ve bir günlük kazayı bitirdikçe ana hesaptan düşmeliyiz. Burada önemli olan hesabımızı aklımızda tutmak yerine mutlaka not alarak veya yazarak yapmalıyız ki bir karışıklığa meydan vermeyelim.

Kaza Gerektiren ve Gerektirmeyen Durumların Yanı Sıra Çeşitli Bilgiler

Bazı özürler vardır ki, bu hallerde kılınmayan namazlar kaza edilmesi gerekmemektedir. Kadınların adet ve lohusalık hali, beş vakit devam eden sara hastalığı veya cinnet hali bu çeşit özürlerdendir. Zaten adet gören ve loğusa doğum yapmış olan kadının namaz kılması caiz olmadığı gibi haramdır. Vakti içinde kılınmayan beş vakit namazın kazası farz, vitir namazının kazası vacip, sünnetin kazası da sünnettir. Kazası olan sünnet, yalnızca sabah namazının sünnetidir. Eğer günün sabah namazı kazaya kalmış ise bilindiği üzere öğleye kadar kılınmalıdır ve farzıyla birlikte sünneti de kaza edilmelidir. Sabah namazı öğleden sonraya kalır ise sünnetin kazası kılınmaz, sadece farz kaza edilir.

Zamanında kılınamayan bazı vakit sünnetleri de daha sonra kılınarak kaza edilir. Mesela, cemaate yetişmek için öğle namazının ilk sünneti kılınamadığı takdirde, farzı kılındıktan ve iki rekat son sünnet kılındıktan sonra ilk dört rekat sünnet ayrıca kılınır. Cuma namazının ilk sünneti hutbeden önce kılınamadığı zaman, yine Cumanın iki rekat farzından sonra kaza edilerek kılınır, iki rekat kılınarak yarıda bırakılan öğlenin ve cumanın ilk sünnetleri aynen bu şekilde dört rekat olarak kaza edilir. Bu sünnetlerin dışındaki diğer vakit namazlarının sünnetleri kılınmadıkları zamanlar kaza edilmezler. Mesela ikindi ve yatsı namazının sünnetleri farzdan önce kılmadığımız zaman daha sonra kılamamalıyız. Kaza namazları, ne şekilde kazaya kalmış ise aynı şekilde kılınmalıdır.

Sabah 2 rekat farz, öğle 4 rekat farz, ikindi 4 rekat farz, akşam 3 rekat farz, yatsı 4 rekat farz ve vitir 3 rekat vacip olarak kaza edilir.

Her Namaz Kendi Vaktinde mi Kaza Edilmelidir?

Her namaz için belirli bir vakit veya mekan tayin edilmez. Yani ikindi namazının kazası ikindi vaktinde kılınır diye bir sınır yoktur. İstediğiniz zamanda ve zaman buldukça kılabilirsiniz. Fakat buradaki önemli nokta kerahet vakti dediğimiz zamanlarda kılınmamasına dikkat edilmelidir. Bu vakitler de güneş doğduktan 45 dakika sonraya, güneş batmadan 45 dakika önceye kadar ve güneş tam tepede olduğu zaman (öğleye 30 dakika kala) namaz kılınması hoş görülmemiştir ve caiz değildir. Bunların dışındaki zamanlarda kaza namazı kılınabilir.

Bu konumuzla ilgili olan Kaza Namazı ile ilgili sorular konusunda sizlerden gelen sorulara ve cevaplarına ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra Beş Vakit Namaz Nasıl Kılınır? konusuna da baş vurabilirsiniz.

Kaza Namazları Aynı Vakitlerde mi Kılmalıyım?

Kaza namazlarım var. Örneğin ikindi namazının kazalarını ikindi vakitlerinde mi kılmalıyım_

Cevap: Kaza namazları hakkında belli bir sınırlama yoktur. Kaza namazlarınızı istediğiniz vakitte istediğiniz vakitleri kılabilirsiniz. Bu size kalmış bir durumdur. Bu konuda önemli olan namazları kazaya bırakmamaktır. Bununla birlikte kaza namazlar iyice hesaplanmalıdır ve bir an önce kılınarak bitirilmelidir.

Kaza Namazı Kılmakta Sevap Var mıdır?

Kaza namazlarımızı kılarak sevap kazanır mıyız, yoksa sadece namaz borcumuzu mu ödemiş oluruz?

Cevap: Kaza namazları daha önce kılamadığımız namazların yerine geçmektedir. Bununla birlikte her amelde hayır olduğu gibi kaza namazını kılmakta da hayırlar vardır. Bu nedenle sevap kazanmaktasınız. Ancak bu kazanılan sevabı vaktinde kılınan bir namazla kıyaslamak çok yanlış olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 206 YORUM
 1. Seyit aydın dedi ki:

  Seferi de kazaya kalan namazların. Kazası nasıl kılınmalıdır

 2. Orhan dedi ki:

  Yatsi namazi kazaya kalirmi gece kilsak kaza olarakmi kilmaliyiz

  1. islamalimi dedi ki:

   Sabah namazına kadar kılabilirsiniz.

 3. Meryem günhan dedi ki:

  bir insan cahiliye döneminde kılmadığı namazların kazasını yapmasına gerek yoktur orucun da böyledir…islama girdikten sonra ıstikrarlı ibadetlerini yerine getirdigi müddetçe Allah onun gecmis günahlarını bağislayacağını soylüyor.tövbe bu alanda yürürlüğe girer.kazayla ilgili ayet yoktur.Allah kulundan böyle bir istekte bulunmuyor

 4. Can bilge dedi ki:

  Selamun aleyküm öncelikle söyle başlamak istiyorum ben yaklaşık 1.2 yıldır her cumaya gidiyorum daha önce namaz kıldım ara verdim hep başlamak istiyorum kafam çok karışık önce sünnet mi kılınır farz mı bir türlü kimseye danışamadım şimdi başlamak istiyorum artık terk etmemek özere insallah şimdi nasıl başlamam gerek mesela sabah namazı kıldım iki sünnet yerine kaza mı kılacağım veya hangi günün kazası sayılacak o günün sünneti ne olacak lütfen yardım edin ve kaza namazı nasıl niyet edilir her vakit farz kaza yazar sanız sevinirim.

  1. islamalimi dedi ki:

   Değerli ziyaretçimiz Sorduğum soruların cevabı konu içerisinde yer almaktadır. size tavsiyemiz Öncelikle düzenli bir şekilde namazlarınızı başlamanızdır. Örneğin 40 gün geçtikten sonra kaza namazı hızlı kılmaya başlayınız. Zira birden kendinize fazla yüklenir veya Kaza namazları nı kendinize bu kadar sorun yaparsınız nefsinizi namaz dan soğukta bilirsiniz. Siz Öncelikle düzenli bir şekilde her vakit namazının sünnetini farzını kılmaya başlayınız. En önemlisi ise bulunuz muhitte ki en yakın camiye itmeye bakiyeniz ve İmam Efendi ile muhabbet ediniz. daha sonra namaz konusunda ve Kur’an okuma konusunda yardım isteyiniz Bunu size çok büyük faydaları olacaktır Yüce mevlamız niyetinizi Salih eylesin ve gayretinizi daim eylesin.
   Ben Evlenmek İstiyorum Babamsa Okumamı İstiyor Ne Yapmalıyım?

  2. Süleyman dedi ki:

   Mezheplere göre farklılık gösteren bir soru Bildiğim kadarıyla İmamı Şafi ye göre her namazın sünneti yerine kaza kılınabilir ancak Evla olan ise Normal vaktin Sünnet ve Farzlarını kılıp Sonra da Kaza sını Kılmak Ancak Kaza namazını Öğlen Vaktinden sonra İkindi Kazası vaye Yatsı Kazası kılabilirsin Her vaktin kaza sı sadece kendi vaktinde yapılmaz istediğin vaktik istediğin namazaın kazasını kılabilirsin

  3. Süleyman dedi ki:

   istediğn vaktin kazasını istediğin zaman kılabilirsin Ancak Sünnetler yerine kaza kılmak bildiğim kadarıyla İmam ı Şafi Mezhebinde vardır Amma velakin her vaktin sünnetini terketmemek daha evladır

 5. kaplan dedi ki:

  sabah namazini öğlen kaza yaparsam sünnet kılınır mi

  1. islamalimi dedi ki:

   Öğlen namazından önce kılarsanız sünnetini de kaza etmelisiniz. Ancak öğlen ezanı okumuşsa sadece farzını kaza etmelisiniz.

 6. GÖKAY dedi ki:

  Akşam namazını nasıl kaza edebilirim yatsı namazından sonra olurmu

  1. islamalimi dedi ki:

   Yatsı ezanı okunduysa akşam namazı kazaya kalmış demektir ve yatsı namazından sonra akşam namazının kazasını kılabilirsiniz.

 7. emre dedi ki:

  öğlen namazının kazası nasıl kılınıyordu acaba

 8. Bilgin aykut dedi ki:

  Selamın aleyküm işimden dolayı cuma namazı kılamıyorum günahı varmı

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet tabii ki vardır Size tavsiyemiz bir an önce dinimize daha uygun bir iş bulmanızdır. Zira Cuma namazını kılmanınza işiniz engel değildir ve olmamalıdır.

 9. can dedi ki:

  4 rekatlık kaza namazının 3 ve 4.rekatında fatihadan sonra zamm süre okumak gerekir mi ?

  1. islamalimi dedi ki:

   Hayır gerekmemektedir.

 10. Nurullah dedi ki:

  Selamın aleyküm arkadas lar ben şafi yim ve kazaların var örneğin öğle namazi 10 rekat 4 sünnet 4 farz ve son 2 sünnet var son 2. sünnet i de kaza olarak kilacakmiym hepinizden Allah razi olsun cevaplarınizi bekliyorum

 11. Sena dedi ki:

  Kaza namazlatini kilarken sadece farzi mi kilinir yoksa sunnetle birlikte hepsi mi kaza edilir? Diger sorum da, bir kerede 1 gunluk kazayi kilmak istiyorum en basta bir tane ezan okuyup sonra her biri icin ayri ayri kamet getirerek mi kilmaliyim? Son sorum ise, vaktinde birnamazi kilip ardindan da kazasini kilicam kamet getirmem mi gerekir getirmek zorunlu mudur?

  1. islamalimi dedi ki:

   sorunuzun cevabı konu içerisindedir.

   1. ADEM ♡ İSLAM SEVEDASI dedi ki:

    HOCAM AÇIK KOLA NAMAZ KILMAK CAİZ MİDİR..?

    1. islamalimi dedi ki:

     Caizdir.

 12. Ugur dedi ki:

  Selamınaleyküm. 1 hafta memlekette tatilde iken namazlarımızı normal şekliylemi kılmalıyız. Yoksa seferimi kılmalıyız.

  1. islamalimi dedi ki:

   Cevabınızı öğrenmek için lütfen verdiğimiz linke tıklayın. https://www.islamalimi.com/seferiken-yolcuyken-5-vakit-namaz-nasil-kilinir/

 13. Betul dedi ki:

  Ben toplu bir şekilde kılcağım kazalarımı bir süre namaz kılmadım ama tam olarak ne kadar kılmadım bilmiyorum ara ara bıraktığım oldu Allah affetsin tövbe ederek kazalarımı kılmak istiyorum öğlenin kazasını öğleye diye mi niyet etmem lazım yoksa sadece kılmadığım kaza namazına diye niyet etmem yeterli olur mu ben genelde her namazı eda ettikten sonra en son kılmadığım ögle namazını v.s niyet kılmaya diye niyet ediyorum bir iki tane kılıyorum ama toplu kılındığı zaman her vaktin niyetini ayrı söylemem şart mi Allah razı olsun

  1. islamalimi dedi ki:

   Örneğin öğlen namazından sonra 3 tane öğlen namazının kazasını kılacaksınız. Her kılışınızda “Kazaya kalmış en son öğlen namazının kazasını kılmaya” diyerek niyet edebilirsiniz.

 14. Yusuf dedi ki:

  Her vaktinKaza namazından sonra tesbih yapmak gerekir mi

  1. Nurullah dedi ki:

   kardeşim yaparsan Hayır yspmasanda
   bir şey olmaz

BİR YORUM YAZ