Namaz

Kaza Namazı Nasıl Kılınır?

Vaktiyle kılmadığımız namazları nasıl kılmalıyız. Bu konuda nasıl bir yol izlemeliyiz ve neler yapmalıyız? Kısaca kaza namazı nasıl kılınır?

Cevap: İslam dininde Farz bir namazı vaktinde kılmaya eda, vakti geçtikten sonra kılmaya kaza, bozulan bir namazı tekrar kılmaya da iade denilmektedir. Bir namaz iki sebep ile kazaya bırakılmaktadır ki bunların birincisi bilerek kılınmayıp kazaya bırakmaktır. İkincisi ise geçerli bir mazeretten dolayı kazaya bırakmaktır.

Kaza Namazı Nasıl Kılınır? Hakkında Bilgiler

Bir vakit namazı bilerek veya kasıtlı olarak kılmayıp kazaya bırakmak büyük günahtır. Bu çeşit bir günahın işlenmesi durumunda bir an önce kılınmayan namaz kaza edilerek bu borçtan kurtulmalıdır ve samimiyetle bu günahtan dolayı tövbe edilmelidir.

Zira yüce Mevlamız Rahman ve Rahimdir, günahları bağışlayandır. Şüphe yok ki ölümün ne zaman gelip insanı bulacağı belli değildir. Eğer ölüm geldiğinde bizi hazırlıksız yakalarsa ahirete borçlu bir şekilde gitmiş oluruz.

Bu nedenle İslam alimlerimizin genel görüşüne göre kılınmayan bir namaz her ne kadar kaza edilmek sureti ile kişi borçtan kurtulmuş olsa da, işlenen günah için tövbe istiğfar ederek, Allah’tan af dilemesi lazımdır.

Kaza Namazı Nasıl Kılınır ve Nasıl Niyet Edilir?

Öncelikle nasıl niyet edeceğimizi açıklayalım. Eğer kazaya bırakmış olduğumuz namazlar geçmişte çok ise şöyle niyet etmeliyiz. Mesela geçmişte kılmadığımız öğlen namazına niyet edeceğiz. Bunu iki yol ile yapabiliriz, ya geçmişten günümüze doğru yada günümüzden geçmişe doğru olmak sureti ile şu örnekteki gibi yapmalıyız:

“Niyet ettim Allah rızası için, vaktine yetişip de kılamadığım ilk öğle namazını”yahut “son öğle namazını kılmaya.” Böylece kazaya kalmış olan namazlar, ya ilk kazaya kalmış olanından başlanmış olur veya en son kazaya kalmış olanından başlanmış olur ki, her iki halde de belli bir düzene göre geçmiş namazlar kılınarak azalmış olur. Bu iki şekilden birini seçmeli ve her kılacağımız kaza namazda bu şekil niyet etmeliyiz. Yani bu niyet şekli kaza kıldığımız her namaz için geçerlidir.

Ve yahut “Üzerimde olan bir öğle veya ikindi namazını kaza ediyorum” şeklinde niyet etmek de kafidir. Şimdi ise diğer detaylara geçelim. Kaza Namazları Nasıl Kılınır? sorusunun cevabı şöyledir.

Bir vaktin namazını kaza edileceğimiz zaman önce bir ezan okumalıyız, sonra ise ikamet yani kamet getirilerek kılmalıyız. Birden fazla kaza namazı kılınacağı zaman da hepsi için bir kere ezan okumak kafi gelirken, her farz namazı için ayrı ayrı ikamet getirmek ise sünnettir. En önemli nokta ise normal günlük vakit namazlarımızı aksatmadan düzenli bir şekilde kılmalıyız.

Kaza Namazları Nasıl Hesaplanır?

Kazaya kalmış namazları hesaplamak birçok insanın zannettiği gibi zor bir işlem değildir. Zaten namazlarımızı düzenli kılıyor isek unutarak, uykuda kalarak veya çok ciddi bir mazeret ile kılamadığımız namazları ilk fırsatta kılmalıyız.

Böylece ileride bir karışıklık yaşamayız. Fakat birçok insanın maalesef yaşadığı gibi uzun zamandır namazlarımızı kılmıyor isek ve samimiyet ile bu yükten kurtulmaya niyetlendiysek öncelikle sene hesabı yapmalıyız.

Bu hesabı yapar iken de örneğin üç yıl kılmamış isek 365 i 3 ile çarpmalı ve çıkan sonuç olan 1095 i ana hesabımız olarak tutmalıyız. Sonra ise örneğin bir süre sabah namazı bir süre öğlen namazı kılmak yerine örneğin her gün bir günlük namazımızı kaza olarak kılmalı ve her gün 1095’ten bir çıkarmalıyız. Tabi bu bir örnek, zira bazen üç günde bir günlük namazımızı kılabileceğimiz gibi bir günde üç günlük namazımızı da kılabiliriz.

Bu nedenle ana hesabı şaşırmamalı ve bir günlük kazayı bitirdikçe ana hesaptan düşmeliyiz. Burada önemli olan hesabımızı aklımızda tutmak yerine mutlaka not alarak veya yazarak yapmalıyız ki bir karışıklığa meydan vermeyelim.

Kaza Gerektiren ve Gerektirmeyen Durumların Yanı Sıra Çeşitli Bilgiler

Bazı özürler vardır ki, bu hallerde kılınmayan namazlar kaza edilmesi gerekmemektedir. Kadınların adet ve lohusalık hali, beş vakit devam eden sara hastalığı veya cinnet hali bu çeşit özürlerdendir.

Adet gören ve loğusa doğum yapmış olan kadının namaz kılması caiz olmadığı gibi haramdır. Kaza namazı nasıl kılınır? Vakti içinde kılınmayan beş vakit namazın kazası farz, vitir namazının kazası vacip, sünnetin kazası da sünnettir. Kazası olan sünnet, yalnızca sabah namazının sünnetidir. Eğer günün sabah namazı kazaya kalmış ise bilindiği üzere öğleye kadar kılınmalıdır ve farzıyla birlikte sünneti de kaza edilmelidir. Sabah namazı öğleden sonraya kalır ise sünnetin kazası kılınmaz, sadece farz kaza edilir.

Zamanında kılınamayan bazı vakit sünnetleri de daha sonra kılınarak kaza edilir. Mesela, cemaate yetişmek için öğle namazının ilk sünneti kılınamadığı takdirde, farzı kılındıktan ve iki rekat son sünnet kılındıktan sonra ilk dört rekat sünnet ayrıca kılınır.

Kaza Edilmesi Gereken Sünnetler

Cuma namazının ilk sünneti hutbeden önce kılınamadığı zaman, Cuma namazının iki rekat farzından sonra kaza edilerek kılınır. İki rekat kılınarak yarıda bırakılan öğlenin ve cumanın ilk sünnetleri aynen bu şekilde dört rekat olarak kaza edilir. Bu sünnetlerin dışındaki diğer vakit namazlarının sünnetleri kılınmadıkları zamanlar kaza edilmezler.

Mesela ikindi ve yatsı namazının sünnetleri farzdan önce kılmadığımız zaman daha sonra kılmamalıyız. Kazaya kalan farz namazları ise ne şekilde kazaya kalmış ise aynı şekilde kılınmalıdır.

 • Sabah 2 rekat farz.
 • Öğle 4 rekat farz.
 • İkindi 4 rekat farz.
 • Akşam 3 rekat farz.
 • Yatsı 4 rekat farz ve vitir 3 rekat vacip olarak kaza edilir.

Kaza Namazı Nasıl Kılınır? Her Namaz Kendi Vaktinde mi Kaza Edilmelidir?

Her namaz için belirli bir vakit veya mekan tayin edilmez. Yani ikindi namazının kazası ikindi vaktinde kılınır diye bir sınır yoktur. İstediğiniz zamanda ve zaman buldukça kılabilirsiniz. Fakat buradaki önemli nokta kerahet vakti dediğimiz zamanlarda kılınmamasına dikkat edilmelidir.

Bu vakitler de güneş doğduktan 45 dakika sonraya, güneş batmadan 45 dakika önceye kadar ve güneş tam tepede olduğu zaman (öğleye 30 dakika kala) namaz kılınması hoş görülmemiştir ve caiz değildir. Bunların dışındaki zamanlarda kaza namazı kılınabilir.

Bu konumuzla ilgili olan Kaza Namazı ile ilgili sorular konusunda sizlerden gelen sorulara ve cevaplarına ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra Beş Vakit Namaz Nasıl Kılınır? konusuna da baş vurabilirsiniz.

Kaza Namazları Aynı Vakitlerde mi Kılmalıyım?

Hocam Kaza namazlarım var size sorum kaza namazı nasıl kılınır?  Örneğin ikindi namazının kazalarını ikindi vakitlerinde mi kılmalıyım_

Cevap: Kaza namazları hakkında belli bir sınırlama yoktur. Kaza namazlarınızı istediğiniz vakitte istediğiniz vakitleri kılabilirsiniz. Bu size kalmış bir durumdur. Bu konuda önemli olan namazları kazaya bırakmamaktır. Bununla birlikte kaza namazlar iyice hesaplanmalıdır ve bir an önce kılınarak bitirilmelidir.

Kaza Namazı Kılmakta Sevap Var mıdır?

Kaza namazlarımızı kılarak sevap kazanır mıyız, yoksa sadece namaz borcumuzu mu ödemiş oluruz?

Cevap: Kaza namazları daha önce kılamadığımız namazların yerine geçmektedir. Bununla birlikte her amelde hayır olduğu gibi kaza namazını kılmakta da hayırlar vardır. Bu nedenle sevap kazanmaktasınız. Ancak bu kazanılan sevabı vaktinde kılınan bir namazla kıyaslamak çok yanlış olur.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Sitemizde kendini kanıtlamış yazarlarda mevcuttur. Sizde bu yazarlar arasına girmek isterseniz bize ulaşın.

206 Yorum

 1. Seferi de kazaya kalan namazların. Kazası nasıl kılınmalıdır

 2. istediğn vaktin kazasını istediğin zaman kılabilirsin Ancak Sünnetler yerine kaza kılmak bildiğim kadarıyla İmam ı Şafi Mezhebinde vardır Amma velakin her vaktin sünnetini terketmemek daha evladır

 3. Mezheplere göre farklılık gösteren bir soru Bildiğim kadarıyla İmamı Şafi ye göre her namazın sünneti yerine kaza kılınabilir ancak Evla olan ise Normal vaktin Sünnet ve Farzlarını kılıp Sonra da Kaza sını Kılmak Ancak Kaza namazını Öğlen Vaktinden sonra İkindi Kazası vaye Yatsı Kazası kılabilirsin Her vaktin kaza sı sadece kendi vaktinde yapılmaz istediğin vaktik istediğin namazaın kazasını kılabilirsin

 4. bir insan cahiliye döneminde kılmadığı namazların kazasını yapmasına gerek yoktur orucun da böyledir…islama girdikten sonra ıstikrarlı ibadetlerini yerine getirdigi müddetçe Allah onun gecmis günahlarını bağislayacağını soylüyor.tövbe bu alanda yürürlüğe girer.kazayla ilgili ayet yoktur.Allah kulundan böyle bir istekte bulunmuyor

 5. Değerli ziyaretçimiz Sorduğum soruların cevabı konu içerisinde yer almaktadır. size tavsiyemiz Öncelikle düzenli bir şekilde namazlarınızı başlamanızdır. Örneğin 40 gün geçtikten sonra kaza namazı hızlı kılmaya başlayınız. Zira birden kendinize fazla yüklenir veya Kaza namazları nı kendinize bu kadar sorun yaparsınız nefsinizi namaz dan soğukta bilirsiniz. Siz Öncelikle düzenli bir şekilde her vakit namazının sünnetini farzını kılmaya başlayınız. En önemlisi ise bulunuz muhitte ki en yakın camiye itmeye bakiyeniz ve İmam Efendi ile muhabbet ediniz. daha sonra namaz konusunda ve Kur’an okuma konusunda yardım isteyiniz Bunu size çok büyük faydaları olacaktır Yüce mevlamız niyetinizi Salih eylesin ve gayretinizi daim eylesin.
  Ben Evlenmek İstiyorum Babamsa Okumamı İstiyor Ne Yapmalıyım?

 6. Selamun aleyküm öncelikle söyle başlamak istiyorum ben yaklaşık 1.2 yıldır her cumaya gidiyorum daha önce namaz kıldım ara verdim hep başlamak istiyorum kafam çok karışık önce sünnet mi kılınır farz mı bir türlü kimseye danışamadım şimdi başlamak istiyorum artık terk etmemek özere insallah şimdi nasıl başlamam gerek mesela sabah namazı kıldım iki sünnet yerine kaza mı kılacağım veya hangi günün kazası sayılacak o günün sünneti ne olacak lütfen yardım edin ve kaza namazı nasıl niyet edilir her vakit farz kaza yazar sanız sevinirim.

 7. Öğlen namazından önce kılarsanız sünnetini de kaza etmelisiniz. Ancak öğlen ezanı okumuşsa sadece farzını kaza etmelisiniz.

 8. Yatsı ezanı okunduysa akşam namazı kazaya kalmış demektir ve yatsı namazından sonra akşam namazının kazasını kılabilirsiniz.

 9. Akşam namazını nasıl kaza edebilirim yatsı namazından sonra olurmu

 10. Evet tabii ki vardır Size tavsiyemiz bir an önce dinimize daha uygun bir iş bulmanızdır. Zira Cuma namazını kılmanınza işiniz engel değildir ve olmamalıdır.

 11. Selamın aleyküm işimden dolayı cuma namazı kılamıyorum günahı varmı

 12. 4 rekatlık kaza namazının 3 ve 4.rekatında fatihadan sonra zamm süre okumak gerekir mi ?

 13. Selamın aleyküm arkadas lar ben şafi yim ve kazaların var örneğin öğle namazi 10 rekat 4 sünnet 4 farz ve son 2 sünnet var son 2. sünnet i de kaza olarak kilacakmiym hepinizden Allah razi olsun cevaplarınizi bekliyorum

 14. Kaza namazlatini kilarken sadece farzi mi kilinir yoksa sunnetle birlikte hepsi mi kaza edilir? Diger sorum da, bir kerede 1 gunluk kazayi kilmak istiyorum en basta bir tane ezan okuyup sonra her biri icin ayri ayri kamet getirerek mi kilmaliyim? Son sorum ise, vaktinde birnamazi kilip ardindan da kazasini kilicam kamet getirmem mi gerekir getirmek zorunlu mudur?

 15. Selamınaleyküm. 1 hafta memlekette tatilde iken namazlarımızı normal şekliylemi kılmalıyız. Yoksa seferimi kılmalıyız.

 16. Örneğin öğlen namazından sonra 3 tane öğlen namazının kazasını kılacaksınız. Her kılışınızda “Kazaya kalmış en son öğlen namazının kazasını kılmaya” diyerek niyet edebilirsiniz.

 17. Ben toplu bir şekilde kılcağım kazalarımı bir süre namaz kılmadım ama tam olarak ne kadar kılmadım bilmiyorum ara ara bıraktığım oldu Allah affetsin tövbe ederek kazalarımı kılmak istiyorum öğlenin kazasını öğleye diye mi niyet etmem lazım yoksa sadece kılmadığım kaza namazına diye niyet etmem yeterli olur mu ben genelde her namazı eda ettikten sonra en son kılmadığım ögle namazını v.s niyet kılmaya diye niyet ediyorum bir iki tane kılıyorum ama toplu kılındığı zaman her vaktin niyetini ayrı söylemem şart mi Allah razı olsun

 18. Tavsiyemiz kaza namazlarına önem verilmeli ve bir an önce bitirilmelidir. Kazalar bittikten sonra tesbihata daha çok vakit ayırabilirsiniz.

 19. Bir vakit namazı mesela sabah namazını kıldık. Önceden kalan kazalarımız var şimdi normal vakit tamamlanmalı mı yani tesbitler dualar. Yoksa teabih ve dua sona kalsa olur mu?

 20. Bu doğru değildir. İslam dininde kaza namazları ancak ayrı ayrı kılmak ile ödenmektedir.

 21. İnternette okudugumu göre peygamber efendimiz kazaya kalan namazlarımız için “ümmetimden birinin kazaya kalmış namazı olsa,ramazanın son cuma günü cuma namazı ve ikindi namazı arasında 4 rekat namaz kılsa 400 senelik kaza namazı ödemiş olur.” diye buyurdugu yazılmış kılınışı içinde “niyet ettim Allah rızası için evvelden üzerime kalmış kaza namazlarımın kefaretine 4 rekat namaz kılmaya” diye niyet ettikten sonra kılınış için “her rekatta 10 ayetel kursi 15 kevser 3 kafirun 3 ihlas okunur namaz bittikten sonrada 70 istigfar 70 salavat çekilir” yazmışlar bu doğrumudur

 22. Bu tamamen size kalmıştır. Bu konuda ki tek tavsiyemiz fazla geciktirmeden bir an önce kaza namazlarınızı kılmanızdır.

 23. 21 yaşındayım bu yaşıma kadar doğru düzgün namaz kılmadım ve hesapladım ergenlik çağından bu yana tam 3888 civarı her namazda kaza namazım var. Şimdi bunları nasıl kılayım toplu kılsammı nasıl yapsam acaba ayrıntılı bir bilgi verirseniz sevinirim

 24. Ben genellikle sabah namazlarına kalkamıyoru saatimi kursam bile çaldığını bile fark edemiyorum bazen ama öğle namazına kadar mutlaka dört rekat olarak kaza ediyorum namaza vaktinde kalkabilmem için bi tavsiyeniz var mıdır?

 25. Bu durumda günahkar sayılmazsınız ancak neyi yanlış yaptığınızı söylerseniz yardımcı olmaya çalışalım.

 26. Ben küçük yaştan beri namazımı kilıyorum ama ama boy abdestiyle ilgili eksik bilgim varmiş ve bunu ögrenince daha önce kıldıgm namazlarimı tekrar kaza etmeye başladım ve tövbe ediyorum bu durumda günahkar sayılir mıyim

 27. Her amelde hayır olduğu gibi kaza namazında da hayırlar vardır.

 28. Kaza namazlarimızi kılarak sevap kazanırmiyız yoksa sadece namaz borcumuzu mu ödemiş oluruz

 29. Kazaları istediğiniz zaman kılabilirsiniz. Ancak namazlarınızı kazaya bırakmamaya dikkat etmelisiniz.

 30. Selam namazımı kılıyorum mesela sabah ı kıldım öğleyi kıldım ilkindi ve akşamı kılamadım kılamadığınız ilkindi ve akşam namazımı Nasıl kılmalıyım işim nedeniyle devamlı oluyor böyle yatsı namazında kılsam olurmu veya ertesi gün vakit lerindemi kılsam

 31. Namazlarınızı kazaya bırakmamanızı önemle tavsiye ediyoruz. Konu içerisinde kaza namazına nasıl niyet edileceğine yer verilmiştir.

 32. İşim nedeniyle bazen öğleyi ilkindeyi kılamıyorum daha sonra Nasıl kılmalıyım Nasıl niyet etmeliyim

 33. Bunu şu nedenden dolayı demişlerdir. İkindi namazında sonra kerahat vaktinde yakın olduğundan dolayı ve sünneti seniyyeye göre nafile namaz veya kaza namazları kılınmamaktadır. İslam alimleri ikindi namazından sonra nafile namaz kılmak yerine Kuran ı Kerim okumayı tercih etmişlerdir.

 34. Sabah ve ikindi namazlarından sonra kaza namazı kılmanın uygun olmadığını duydum bunun sebebi nedir.

 35. İnsan bildiği dualarla namazlarını ve kazalarını kılabilir. Bir tane dua bilse de durum aynıdır. Ancak bununla kalınmamalıdır ve çeşitli dualar ezberlenmelidir.

 36. Kur’an-ı Kerim okumayı bilmeyen bir insan diyelim ki ben bildiği dua ve sureleri ile hem namazı kılsa hem kaza yapsa olur mu? Yoksa öğrenince kılsa daha iyimi olur? Diyelim ki öğrenemedi okuma yazması var öğrenmelisin vakti yok yada okuma yazması yok sure de dua da bilmiyor yaşında olmuş baya ne yapmalı teşekkürler ilginiz için şimdiden Allah razı olsun

 37. Böyle bir şart yoktur. Fırsat buldukça ve en kısa zaman içinde kaza namazlarınızı kılmalısınız.

 38. Sabah namazının kazalarını birikmiş oldugunda hepsini ayrı günlerdemi kılacağız

 39. Sabah namazı eğer öğlen namazının vakti girmeden önce kılınırsa sünnetininde kılınması gerektiğini İslam alimleri belirtmektedirler.

 40. Çok önceden geçmiş sabah namazının kazası kılınırken yine öğleden önce mi kılınmalı ve kılındığı vakit sünneti de kılınır mı??

 41. Kadınlar okumamalıdır, erkekler ise isterlerse okuyabilirler.

 42. “Niyet ettim vakti geçmiş olan sabah namazının 2 rekat farzını kılmaya” diyerek niyet edebilirsiniz.

 43. Sabah namazını öğle namazından önce kılarsak niyetimizi kaza olarak mı yapıyoruz?

 44. Allah’ım çok mutluyum kafamdaki bütün soruların cevabını yazmışsınız çok çok teşekkür ederim elinize sağlık rabbim sizleri başımızdan eksik etmesin o yazan parmaklarınıza kurban olayım.

 45. Zamanın elverdiğince kerahat vakitleri dışında istediğiniz kadar kılabilirsiniz.

 46. Evet olur, ancak önemli nokta artık namazlarınızı kazaya bırakmamaktır ve bir an önce kaza namazlarınızı tamamlamanızdır.

 47. hocam uzun zamandır namaz kılmadım ara ara namaza başlayıp sonra maalesef yeterli kadar iyi bir mümin olmamamdan dolayı namazı terk ettim. Daha sonra çok ciddi bir hastalık geçirdim uzun bir tedavi süresi geçirdim üzerinden on altı yıl geçti bu hastalığın. Şimdi daha yeni namaza başladım çalışıyorum sadece öğlen namazımı kılmada sorun yaşıyorum çünkü etrafımda erkekler var beraber çalıştığım ve abdest alma namaz kılma için uygun bir ortam bulamadım araştırıyorum şartları oluşturup onu da kazaya bırakmamak için uğraşacağım ama uzun süre namaz kılmayan benim gibi biri her sene için yukarıda belirttiğiniz hesaba göre kaza yapacağından her vaktin kazasını o vaktin namazından sonra yapsam olur değil mi?

 48. sa. Hocam daha önce kılamadığım namazlarımın kazasını kılarken bir günde en fazla kaçkere kaza namazı kılabilirim atıyorum 10 rekat sabah 10 öğle… 10 yatsı kılabilir miyim?

 49. Olur ama kaza olmuş olur. Bilmelisiniz ki İslam dininde namazı kasıtlı olarak kazaya bırakmaz caiz değildir. Dolayısı ile tavsiyemiz namazlarını vaktinde kılmak olacaktır.

 50. Gün içinde kılamadığımız namazlarımızı yatsı namazında kaza edersek yani sonra namazını vitiri ile birlikte kıldıktan sonra kılarsak olur mu?

 51. Hayır. Tesbihleri çekmek ve dua etmek beş vakit namazın arkasına sünnettir. Kaza namazlarını kıldıktan sonra arkasına tesbih çekip, dua edilmese de bir şey lazım gelmez.

 52. Namaz ibadeti çok önemlidir mutlaka namazlarınızı kılmaya çalışın.Konu içinde nasıl kılacağınızı yazdık lütfen detaylı bir şekilde okuyunuz.

 53. Hocam işte namazlarımı kılamıyorum sadece yatsı namazını kılıyorum diğer vakitleri kaçar rekat kılacam farzlarını mı kaza edip kılacam

 54. Ben bisey sormak istiyorum.eskiyr ait kaza namazlarim var onlari kilmak istoyorum kildigim zaman ezanmi okumam.lazim ben bayanım bayanlar ezan okumaz diye biliyorum

 55. Mukimken kazaya kalan farzlar, seferde de dört rekat olarak kılınır. Seferde kazaya kalan farzlar, mukimken kaza edilince, iki rekat olarak kaza edilir. Tam olarak bilinmiyorsa, hepsini dört rekat olarak kaza etmek günah olmaz.

 56. Selamın aleyküm Hocam seferi olunca kaza namazları nasıl kılınır 4 rekaat olarakmı kılınır 2 rekaat olarakmı kılınır

 57. Seferi olduğunuz durumlarda 4 rekatlık farz namazlar, 2 rekat kılınır. Sünnetlerin tamamı kılınır, müsait olunmazsa sünnetler terk edilebilir.

 58. Aleyküm selam Namazınızı Tekrar kılmanız gerekmektedir.

 59. Selamınaleyküm, hocam ikindi namazı kazaya kalınca keraat vaktinde kıldım, namazım kabul olurmu? Yoksa bi daha mı kılmam gerekir

 60. En güzel dua eski günahlarınızı tekrar yapmamak olacaktır. Namazlarınızdan sonra samimiyetle dua edin ve tövbe edin. Bunu ise içinizden geldiği gibi yapın ve yüce Mevla’mızın huzurunda olduğunuzu ve sizi dinlediğini unutmayın.

 61. Kaza namazlarını kılmak için belli vakitlere ihtiyaç yoktur. Tek dikkat edilmesi gereken kaza namazlarının bir an önce bitirilmesidir.

 62. Böyle yapmanız doğru olmayacaktır. Konu içerisinde niyetin nasıl olacağına yer verilmiştir.

 63. S.a Ben Kaza Namazlarımı Kılarken örn. Niyet Ettim ALLAH Rızası İçin Gecmiş Herhangi Bir Günde Kılamadığım Akşam Namazanın Farzının kazasına. Diye Niyet Ediyordum Bunun Mahsuru VArmıdır.

 64. Selamünaleyküm hocam kaza namazlarını kılarken yatsı namazının kazasını kıldıktan sonra hemen vitir namazının kazasınıda kılmak gerekir mi yoksa başka vakitlerde de tek başına vitir namazının kazası kılınabilir mi? teşekkürler

 65. Sabah namazının kazasını güneş doğduktan 45 dk sonra kılabilşirsiniz ve sünneti ile beraber kılmalısınız. Evet onun ardından da eğer var ise yatsı namazının kazasınıda kılabilirsiniz. Fakat kasıtlı bir şekilde bir namazı kazaya bırakmak caiz değildir. Dünyada ki hiç bir neden namazı kazaya bırakmaya bir gerekçe olamaz. Bu nedenle öncelikle namazlarınızı kazaya bırakmamak için çözümler üretmelisiniz.

 66. Slm hocam. Gece çalışıyorum sabah namazını kaçırıyorum eve vardığında güneş doğmuş oluyor sabah namazını sünnetiyle birliktemi kılmam gerekiyor ve güneş doğduktan kaç dakika sonra kılabilirim ve hocam onun ardından yatsı namazını kazasını kılabilirmiyim.

 67. Selamun aleyküm hocam ben 22 yaşındayım yeni evlendim ve kısa zaman önce başıma bısey geldi ve bütün hayatım değisti kapalıydım ama doğru değildi şuan yavas yavas herşeyimi değiştşrmeye çalışıyorum namaz kuran kıyafet herseyi yapmaya çalışıyorum ama içim rahat değil eskideki günahlarımı nasıl afolucanı nasıl bı dua etmem gerektiğini bilmiyorum bir yol gösterirmisiniz bana bu yüzden namazlarımda ağlıyorum içim rahat değil

 68. Aleyküm Selam Bir mahsuru yoktur istediğiniz vakitten başlayıp kılabilirsiniz.

 69. Selâmün aleyküm hocam her namazın arkasından kaza namazına niyet edip kaza namazı kiliyorum sabah namazın kılıp arkasından kazaya kalan sabah namazimi kiliyorum bir mahsuru varmıdır.

 70. Tabi ki gündüzde kılabilirsiniz. Örneğin Yatsı namazı vaktinde sabah namazının kazasınıda kılabilirsiniz.

 71. Vitir namazı gece namazı olduğu için kazasını yalnızca geceleri kılıyorum. Gündüz de vitrin kazası kılınabilir mi?

 72. Hocam ben namaz kılıyorum fakat geçmişteki kılmadığım namazlar için kaza Namazını nasıl kılabilin?

 73. “Niyet ettim Allah rızası için, vaktine yetişip de kılamadığım ilk öğle namazını”yahut “son öğle namazını kılmaya.” Diye niyet edilir.

 74. hocam kaza namazlarını kılarken nasıl niyet etmeliyiz? cevap verirseniz çok sevinirim

 75. Bir mahsur yoktur kılınabilir fakat kazalarınızı da beraberinde kılmalısınız çünkü kaza namazları daha önemlidir.

 76. Aleyküm selam bu dönemlerdeki kılınmayan namazlar kaza edilmez.Bunun yerine kaza kılın kazanız yoksa nafile kılın bu sizin için daha faziletli olacaktır.

 77. Kaza namazları bulunan bır kımse teheccud ve nafıle namazları kılmasında bır mahsur var mıdır?

 78. Selamunaleykum Hocam. Adet, lohusa gıbı donemlerdekı kılamadığımız namazları kaza etmemiz gereklımıdır. Gereklı degılse bıle kaza edebılır mıyız yıne de?

 79. Kaza namazı için belirli bir zaman veya mekân tayin edilmez.İstediğiniz zamanda kılabilirsiniz.Lakin geciktirmeden kılmalısınız.

 80. Aksam basim cok agrdi yatsiyi kilamadim kazaya kaldi nezaman kilmaliyim

 81. Kaza namazlarınızı vakit buldukça mutlaka kılmalısınız. Ezberlediğiniz ayetlere gelince tekrar etmelisiniz ki kuranı kerim sizden davacı olmasın.

 82. Slm hocam ben ara ara namaz kalıyordum ama genelde kilmiyordum simdi allahin izni ile kiliyorum yanliz gecmiste kilmadigim namazları simdi kılmak agir geliyor kilmasam olurmu veya nasil bir yol gösterir siniz ayrıca akil bali olmadan 2 sene kuran kursu na gittim orda bir fiill her namazi kalıyordum kildigim namazlar borç namazlarim yerine geçermi . Son sorum hafizlik okurken kurs ta donemimdeki hocalar in şiddet uygulamasi yuzunden kursu biraktim ve ezberimdeki yerleri unuttum akil bali değil dim o zamanlar bu durum icin gunahkar sayilir miyim ve ne yapmalıyım teşekkür ederim allaha emanet olun

 83. Farz namazı dışında kılınan ya da geçmiş namazların kazaları için kılınan namaz nedir? Bulmacada bulunuyor bu soru 8 harf olacak sanırım. Ikinci harfi “E”

 84. Bu konu tartismaya açık değildir. Ehli sünnet alimlerinin ortak görüşüne göre kılınmayan namazlar kaza edilmelidir.

 85. Assalamu aleykum Hocam bazı insanlar diyorlarki geçmişte kiımadığımız namazların kaza yapmasına gerek yoktur bunun için resulullahtan s.a.v delil gelmemiş.bu doğrudurmu yokmu cevaplarsanız seviniriz.

 86. Ezan okumanızda fayda vardır. Fakat okumamanızında bir mahsuru yoktur.

 87. Selâmün aleyküm efendim bizi bilgilendirdiğiniz için çok tesekkür ederim bizi aydınlattınız Allah razı olsun sizden :)
  Size bir sorum var ben bir noktaya takildim kaza namazlarını kilmadan önce ezan okumak gerekiyor diye yazmışsınız ezan okumasak olurmu? hayırlı akşamlar.

 88. Şüphe yokki samimiyet ile kılınan namaz huzur verir fakat bu samimiyeti yakalamak uzun sürebilir. Bununla birlikte eksikleriniz var ise gidermek adına namaz ibadeti hakkında bilgiler edinmelisiniz. Yüce Mevla’mız sizi namaz ile huzur bulanlardan eylesin.

 89. Hocam ben 1 aydır namaz kılıyorum namaza başlamadan önce herkes bana derdi ki işte namaz iç huzur veriyor rahatlatıyor insanı gibi şeyler fakat ben başladığımdan beri öyle bir huzur hissetmiyorum geceleri uykum hiç gelmiyor acaba namazı yanlış mı kılıyorum bir eksiklik mı var bilemiyorum ne yapmalıyım cevap yazarsanız çok sevinirim.

 90. Sadece farz namazlar kaza edilmektedir. Yüce Mevla’mız namazlarınızı kabul eylesin.

 91. kaza namazlarının sadece farzlarımı kılınır yoksa sünnetlerde dahilmi hocam? geçmişde kılmadığım namazlar varda yeni başladım namaza cevaplarsanız sevinirim

 92. Adet sırasında kılamadığınız namazları kaza etmeniz gerekmemektedir.

 93. Kadınlarda adet görmeye başladığınızda namaz üzerinize farz olmaktadır. Bundan yola çıkarak hesaplamalısınız.

 94. Hocam 19 yaşındayım namaza yeni başladım kaza namazlarımı kılmak istiyorum fakat hangi yaştan itibaren saymam gerekiyor bilmiyorum.

 95. Hocam 1 ocaktan berı namaz kılmaya başladım regl döneminde kılamadığım namazlarımın bir kaç gününü kıldım fakat şuan 2 günlük kaza namazım var tarihlerini not ettim niyet ederken örneğim 8 ocakta kılamadığım ögle namazının kazasını kılmaya diye niyet etsem olur mu hocam cevaplarsanız çok sevinirim.

 96. Burda bi karışıklık olmuş sanırım hanımefendi ‘kaza ederken’ demiş yani kaza ederken sünnetler kaza edilir mi? Vakitlerinde kılınan tüm namazlarında zaten sünnetlerinin kılınacağını biliyordur bence

 97. Bizde sizden dört mezhep kaynaklarından istifade etmeden nasıl Peygamber Efendimiz gibi ibadet edebileceğizi nereden bileceğinizi bizimle de paylaşmanızı rica etsek.

 98. O zaman peygamber efendimizin mezhebini rica etsem.

 99. Değerli ziyaretçimiz, mezhepler daha iyi bir müslüman olalım diye vardır. İbadetlerinize dört mezhepten birine tabi olmalısınız. Sitemizin arama motoruna kaza namazı yazarsanız aradığınız bir çok sorunun cevabına ulaşabilirsiniz.

 100. Selamın aleyküm yaşım 29 ve bu 1 ocakta birden namaz kılmak şevki ile girdim günlük namazlarımızı kılıyorum ama geçmiş günleri kapatmak istiyorum herhangi bir mezhep olarak değil sadece bir müslüman olarak bu kazaları nasıl eksiksiz ve doğru olarak kalabilirim bir yardımcı olurmusunuz?

 101. Açıkçası bu sorunu yaşadığımız zamanda namazda okuduğumuz surelerin ve duaların anlamlarını ezberlemeye başlamıştık. Öncelikle Fatiha suresinin anlamını ezberlemeniz namazlarınıza aradığınız maneviyatı katacaktır. Fakat mutlaka namaz içerisinde Arapça olarak okumalısınız.

 102. hocam ben namazlarımı kılmaya başladım fakat Arapça bilmediğim için anlamadan zevk almadan o ruhu yaşamadan düz bir şekilde kılıyormuş gibi hissediyorum kendimi bu beni rahatsız ediyor. nasıl bir yol edinmem lazım cevaplarsanız sevinirim Allah yar ve yardımcınız olsun Allah razı olsun.

 103. Öncelikle konuyu doğru anlamışsınız. Vitir namazı konusunda ise vitir namazları kaza edilmelidir. Çünkü vitir namazları vaciptir ve bu nedenle önem arz Armand etmektedir.

 104. 24 aralık günü de yazmıştım hocam,hanefiyim ben,yani dediğinize göre namazlarımı olması gerektiği gibi yani sünnetleri ile beraber,kazaları ise bundan ayrı olarak kılmam gerekiyor doğru mu hocam?..ve şunuda sormak isterim vitir namazının kazasını ihmal etmek çok günah mıdır,mutlaka bu namaz da kaza edilmelimidir.Teşekkür ederim hocam.Allaha emanet olun inşallah

 105. Sünnetleri de kılmalısınız. Bunun yanı sıra kaza namazlarınızı kılmalısınız.

 106. Selamün aleyküm hocam şimdiye kadar kılmamış olduğum tüm namazları kaza etme kararı aldım hanefiyim kaza ederken mesela 4 rekatlık sabah namazının sadece iki rekat farzını mı kılmalıyım yoksa 4 rekatın hepsini mi kılmalıyım anlayamadım açıklarsanız sevinirim

 107. Yüce Mevla’mız kabul eylesin. Fakat eğer Şafi iseniz sünnetleri kılmayıp kaza namazlarınızı kılmanız doğru. Ancak Hanefi iseniz sünnetlerin yanı sıra kaza namazlarınızı kılmanız daha doğru olacaktır.

 108. Selam ve saygılar hocam,bende namaza yeni başladım ama uzun yıllar ihmal ettim. Araştırdım ve şöyle kılıyorum namazlarımı doğrumu acaba? Sabah namaz ının sünnetini ilk sabah namazının farzı diye niyet ederek,öğlenkini ilk öğlen namazının farzı diye(son sünneti sabahın kazası olarak) ikindi de aynı,akşam 3 kaza 3farz,yatsı da aynı yani sünnet yerine kaza,son sünnet ise sabahın kazası diye..böle niyet ediyorum hocam,sünnet kılmıyorum.özür dilerim uzun oldu biraz hayırlı günler dilerim.

 109. Böyle bir şey mümkün değildir. Namazlarınızı vaktinde kılmalısınız.

 110. Hayırlı günler. Ben çalıştığım için sadece sabah namazını vaktinde kılabiliyorum. Öğle, ikindi ve aksam namazımı isten geldikten Sonra yatsı namazımı kılmadan önce diğer namazlarımın kazasını kılabilir miyim ve sadece farz namazlarımın kazasını kılabilir miyim? Allah razı olsun.

 111. Öncelikle işe artık namazlarınızı kazaya bırakmamak dan başlamalısınız. Diğer sorularınıza sorularınıza ve cevaplarına konu içerisinde yer verilmiştir.

 112. hocam selamın aleyküm ben 26 yaşındayım vakit namazlarını çok düzensiz kıldım bu güne kadar yani bazen günde bir vakit bazen hiç ama hesabınıda tutmadım şimdi başlayıp hepsini ödemek istiyorum daha önce kıldığım namazları hesaba katmalımıyım ve toplam borcumu ne kadar hesaplamalayım kaç yaşımdan başlayarak hesaplamalıyım. Ve bu namazlara başlanmadan önce nasıl tövbe etmeliyiz bir duası varmıdır.Birde işim sebebiye sabah ve yatsı hariç diğer namazlarımı hala vaktinde eda edemiyorum nasıl bir yol izlemeliyim.

 113. Açıkçası kaza namazlarınızı ne kadar çok kılarsanız o kadar iyi olur. Dolayısı ile fazla kılmakta bir sakıncanın aksine fayda vardır.

 114. selamunaleyküm hocam kaza namazlarımı kılıcam bir günde en fazla ne kadar kaza namazı kılabilirim.Aklen bir zararı olur mu aşırı kılarsam.

 115. Merhaba hocam kazaya kalan beş vakit namazımızı kılarken hepsini sırasıyla kıldıktan sonra tesbih çekerken hepsi için tek tek mi çekmeli yoksa bir keremi çekmeli?

 116. Değerli ziyaretçimiz, gerçekten yorucu bir işiniz olabilir ve sabah namazına kalkamıyor olabilirsiniz. Fakat hiç bir neden namazınızı kılmamanıza engel olmamalıdır. Bir de bu her gün olur ise büyük bir yanlış olacaktır. Kaza namazı elde olmayan nedenlerle yapılır. Bu her gün oluyor ise bu elde olmayan bir neden olmamaktadır.

 117. Merhaba hocam bir sorum olacaktı ben çalıştığım için sabah namazını kılamıyorum çok yoğun olurum tf saatini kurmama rağmen kalkamıyorum öğlen namazından sonra kaza yapıyorum ama surekli kaza kılmam doğrumu?

 118. Değerli ziyaretçimiz, namazlarınız Mevla’nın izni ile kabul oluyordur. Yaşadıklarınız sizinde bahsettiğiniz gibi vesveseden ibarettir. Bu vesveseleri umursamamalısınız. Belli bir süre sonra azalacaktır. Fakat bu vesveseleri aklınıza çok takarsanız gittikçe çoğalacak ve sizi daha çok rahatsız edecektir.

 119. Hocam ben namaza yeni başladım kıldıkçada içim çok rahatlıyor fakat çoğuzaman vesveseyle regl dönemim gelse namaz vakitlerinde işlerimi bitirsem diye bi sıkıntım oluyor o vesveseyi terkedip namazımı kılıyorum ama böyle düşündüğüm için çok tedirgin oluyorum kabul oluyor mudur diye ne yapmalıyım ne olur yardım edin.

 120. Kaza namazlarınızı istediğiniz vakit kılabilirsiniz. Fakat kaza namazları kılınabilecek en kısa zaman da kılınmalıdır. Cuma namazınızı elinizde olmayan nedenlerle kılamadıysanız öğlen namazınızı her zaman kıldığınız gibi kılmalısınız.

 121. Selamün aleyküm hocam cumaya gidemediysem öğle namazının kazasınımı kılmak gerekir ve kaza namazlarını normal namazlardan hemen sonramı kılamam lazım.

 122. Hocam benim yaşım 25 ben namazlarımı ara ara kıldım ama 15 yaşımdan itibaren kılmam gereken namazlarin hepsini kaza etmek istiyorum.10 senelik namaz borcum var buda 3650 gune tekabul ediyor anlamadığım bi kaç konu var sorabilirmiyim size?

 123. Hocam ben 28 yaşındayım cuma namazlarını kaçırmamaya çalışarak kılıyorum ve bu yaşıma kadar kılmadığım bütün namazları kaza namazlarını nasıl hesaplarım.

 124. Şüphesiz birçok hikmeti vardır. Fakat bu konuda bizim söyleyebileceğimiz tek şey akşam namazının üç rekat kılınmasının nedeni yüce Mevla’mızın üç rekat kılınmasını emretmiş olmasıdır.

 125. 1. her vakit için ayrı ayrı niyet etmelisiniz.
  2. İstediğiniz vakit kılabilirsiniz Kerahat vakitleri haricinde.
  3. Sünnetleri kılmanız gerekmemektedir. Sadece beş vakit namazın farzlarını kaza niyeti ile kılmalısınız.

 126. Selemu Aleykum hocam ben 27 yasındayım ve namazları ne yazıkki vaktinde kılmadım şimdi size sormak istediğim bir kaç soru olucak hocam bana yardımcı olursanız çok sevinirim.
  1.Hocam ben borçlandığım namazları kılarken her vakit için ayrı ayrı niyet mi edicem ve borçlu olduğum namazlar için nasıl niyet edicem.
  2.Borçlu olduğum namazları gece kılma şansım varmı.
  3.Hocam borçlu olduğum namazları günde kaç rekat olarak hesaplıycam sünnetlerinide kılmam gerekiyormu.Şimdiden yardımlarınız için teşşekür ederim hocam Allah yar ve yardıcınız olsun Allah razı olsun..

 127. 20 rekatı tek seferde kılmanız yanlış olacaktır. Her vakit namazın farzı ayrı ayrı kılınmalıdır.12 yaşınızdan itibaren hesaplamalısınız.

 128. Selamu aleykum hocam ben 28 yaşındayım ve ara ara namazı kılıp bıraktım toplasan 1 sene anca vardır kıldıklarım 1 aydır düzenli namazlarımı kılıyorum şükürler olsun fakat vicdan azabı çekiyorum nasıl topliycam kazalarımı lütfen yardım edin:(Teşekkürler

 129. SELAMÜN ALEYKÜM HOCAM BENDE KAZA NAMAZLARIMI HESAPLAYIP KILMAK İSTİYORUM ŞİMDİ HOCAM BULUĞU YAŞI OLARAK HANGİ YAŞI BAZ ALMALIYIM BİRDE 20 REKATLIK KAZA NAMAZINI İLK SEFERDEN KILSAM OLURMU YANİ NAMAZA DURAYIM 20 REKATI KILIP ÖYLE SELAM VEREYİM OLURMU HOCAM

 130. S.a hocam farzı mı yoksa sünneti kaza namazı kılacağız.

 131. Kaza namazlarınızı kılarken normalde yaptığınız gibi 3. ve 4. rekatlarda zammı sure okumamalısınız.

 132. Kaza namazı kılarken aynı normal vakitlerinde 4 rekatlık namazları kılarken namazın 3. rekatında ve 4. rekatında sadece Besmele ve fatiha okunuyor ya kaza namazını kılarken de aynısı mı olmalı yoksa 4 rekat da zammı süre ile mi tamamlanmalı.

 133. Selamun Aleyküm, borç namazların hepsi mi kılınır yoksa tek farzlarımı? Teşekkürler.

 134. Her vakit için üzerine en son kaza kalmış…….. Namazını kılmaya şeklinde niyet etmelisiniz. Her gün kaza namazlara başlarken bir kere ezan okumanız yetecektir. Sabah ezanı şeklinde okumanıza gerek yoktur. Ezandan sonra bir kerede kamet getirmeniz yetecektir.

 135. Slm hocam ben kaza namazlarımı kılmak istiyorum 365×18=6570 gün ediyor ben her akşam 2 günlük namaz kaza etmek istiyorum buda 40. Rekata takabul ediyor buna bir günlükniyet etmek istiyorum yni niyet ettim bir günlük kaza namazına desem olur mu birde ezan okunması gerekiyor ezanı Hangi sine göre ukucaz sabah ezanına göre mi yoksa diğer vakit ezanlarina göre mi birdenamaza başlarken kamet her kılınacak kaza namazında gerekli mi?

 136. Yatsı ve akşam namazından sonra kılabilirsiniz. İkindi namazından sonra nafile kılınmaz, kaza kılabilirsiniz.

 137. S.a.kaza namazlarımı akşam namazından sonra veya yatsı namazından sonra kilabilirmiyim. Gün içinde ikindi namazı farzla bittiği için ikindi namazından sonra kaza kilinmaz dediler. Yatsida da vitir namazindan önce sonra vitir namazı kil dediler . doğrumu dur hocam rabbime emanet olun.

 138. Evet en güzeli hepsine bir yapmanız olacaktır. Zira önemli olan bir an önce kaza namazlarınızı bitirmektir.

 139. Kaza namazları kılarken peşpeşe her biri için ayrı ayrı tesbih yapmak gerekli mi yoksa kazaları btiedikten sonra da tesbih çeksek olur mu hepsine bir.

 140. Şunu kabul etmeliyiz ki kaza namaz normal bir vakitte kılınan namaz kadar Efdal olmayacaktır. Fakat kazalar kılınmalıdır zira kazalar kul üzerinde borçtur. Yüce Mevla’mızdan kabulü istenir. Bununla birlikte kaza namazları en kısa süre içerisinde kılınmalıdır, zira ölüm gibi bir hakikat var ve yeri, zamanı belli değildir.

 141. Sayın hocam peki. Bu geçen 10 sene 13 senedeki namaz borclarimi farzedelimki 1 senede hepsini bitirdim. Kaç gün rekat ise. Hani gerçek manada namaz kılmış oluyormuyum yani borçlarımı o geçen 10 sene 13 senede mi bitirmem gerekiyor yani şuan ki yaşımın üstüne bir 10 sene 13 senemi koymam lazım (25) her gün 20 rekat mı kılmam gerekiyor daha fazla kılınabilir mi eğer ki 20 rekat sa o zaman gerçek manada boçlarımı ödemiş ve şuanda 35 38 yaşımda namaza başlamış oluyorum. Biraz karıştı hocam :) affiniza sığındım

 142. Aleyküm selam, değerli ziyaretçimiz, sadece farz namazların kazası yapılmaktadır. Bu ise sabah 2, öğlen 4, ikindi 4, akşam 3, yatsı 4 hanefi iseniz viritir namazınıda kaza etmenizde hayır var 3 rekat olmak üzere günlük toplam 20 rekat olarak kılmalısınız.
  cevap 2: tabiki karıştırmamak adına bahsettiğiniz şekilde de yapabilirsiniz. Fakat günün istediğiniz vaktinde istediğiniz vaktin kazasını kılabilirsiniz.

 143. Selamu aleykum. Hocam şöyle bir özetlemek istiyorum içimdeki şüpheyi 25 yaşındayım ve yeni namaz kılmaya başladım yaklaşık 25 gün felan oluyor sormak istediğim Ergenlik yaşı erkeklerde 12 var kabul ediliyorsa 13 senelik bir borcum var demektir internetteki diğer yorumlarda hanefi mezhebi ergenlik yaşının bilinmediği zamanlarda bunu 15 olarak uygun görmüştür aradaki 2 sene Allah ömür verirse onuda kılarım ve ömür yetene kadar devam edeceğim 3 sene 5 sene bakılmaksızın.
  1. Şimdi ben 365*10″ 3.650 gün rekat borcum oluyor yada 365*13″ 4.745 rekat gün
  Ben şimdi
  4+2 sabah
  10+4 öğle
  8+4 ikindi
  13+4+3 yatsı vitir kazalarını bu şekilde mi yapıyorum.
  2. Sabah namazını kılmadım diyelim öğle namazının peşine sabahı kaza ettikten sonra 2 rekat sabah ve 4 rekat öğle namazı dahamı kılmalıyım kalan borçlarımı ödemek için.

 144. Doğru anlamışsınız örneğin sabah namazını kıldınız. Namazınızın bittikten sonra bir vakit sabah namazını kaza edebilirsiniz.

 145. Slm ben tam anlamadım günde 5 vakit namaz kılmak istiyorum şimdiye kadar hov kolmadım. Kılınmaxan 5 vakit namazın kazalarını aynı günde yani mesela sabah namazı kıldığımdan sonra hemen zamanında kılmadığım namazı kılabiliyor muyum yani 2 kere peş peşe oluyor mu biri normal ötekisi de kazaya niyetleneyip ne olur yardımcı olun. Ben hiç anlamadım :,(

 146. Kişilerin yanlış uygulamaları ile fetvaları bir birine karıştırmak yanlış olur. Şafi mezhebi derki bir insanın kaza namazı var iken karnını doyuracak kadar para kazanma vakti dışında bütün vaktini kaza namazlarını kılmak ile geçirmelidir. Ölüm her an olacağından kazalar bitene kadar sünnetler dahi kılınmamalıdır. Yoksa hayatını akışına bırak sünnet namazı kılacağında da benim kazam var diyerek sünnetleri kılma dememiştir.

 147. Bahsettiğiniz örnekteki gibi yapabilirsiniz. Fakat farzları kaza etmelisiniz, kazaya kalmış namazlarınızın sünnetlerini kaza etmenize gerek yoktur.

 148. Ben bugüne kadar hiç namaz kılmadım ve şimdi yeni başladım şimdi hem namazımı kılmak hem de kazalarımı ödemek istiyorum fakat nasıl yapacağımı bilmiyorum mesela ikindi namazımı kıldıktan sonra kazama niyet edip aynı farz ve sünnetlerle ikindi namazı kıldığım zaman bir tane ikindi namazı kazası kılmış oluyor muyum?

 149. Sünnetlerin yerine farz kılmayı hangi müctehitin fetvasından çıkardınız. Kazalarda kılı kırk yaran imam şafi hz dahi böyle bir fetva yoktur. Sünnetleri kılmaya zamanım yok diyenlerin çoğu bu işi keyfiyete bağlamış. Yazdığınız fetva kime aittir.selamlar.

 150. kaza yapmalısınız ve bir daha kazaya bırakmamak için dikkat etmelisiniz.

 151. ben namaz kılmaya yeni başladım ve sabah namazıyla öğle namazını kaçırdım napmam gerekiyo nolursunuz bana gerekli cevabı yazın

 152. Doğru dinlemişsiniz. Böyle yapmanız daha iyi olur. Fakat unutmayın ki sünnetlerde çok önemlidir.

 153. S.a admin kazalarım çok benim 6 sene.sünnet namazları yerine kaza niyet etsem oluyor mu..bir sohbete öyle olduğunu dinledim.

 154. Değerli ziyaretçimiz detaylı bilgiler konu içerisinde yer almakta. Zaman konusunda akşamları tercih edebilirsiniz. Eğer namaz kılma konusunda yeterli bilginiz yok ise Beş Vakit Namaz Nasıl Kılınır? başlıklı konuya başvurunuz. Başka bir özel sorunuz olur ise de Soru Gönder bölümünü kullanabilirsiniz.

 155. Tabi ki kılabilirsiniz. Kaza namazlarınızı bir an önce bitirebilmeniz için bu gerekli bir konu.

 156. S.a 1 günde kazaya kalmış bir vaktin kazasını 1 den fazla kılabilir miyiz ?

 157. Eğer kaza namazınız var ise tehedcüt namazı yerine geçmez kılmak istediğiniz kadar kaza namazı kılabilirsiniz. Niyetiniz her zamanki gibi olmalıdır. Yani kaza niyeti ile demelisiniz.

 158. Sa rica etsem geceleri teheccüd namazı yerine geçen kaza namazına nasıl niyet edilir tarif eder misiniz

 159. Sıralamayı siz belirleyebilirsiniz. Fakat sabah namazından başlayıp Yatsı namazına doğru gitseniz daha doğru olur.

 160. Bir günlük geçmiş kaza namazını genel de gece kılıyorum, yatsı ile başlayıp sabah namazı ile bitiriyorum, sıralamam doğru mu? teşekkürler

 161. Değerli ziyaretçimiz, isteğiniz üzere konu düzenlenmiştir. İlgi ve alakanız için teşekkürler.

 162. Niyet kısımını biraz daha açık bir şekilde yazmanızı rica ediyorum en sondan veya en baştan diye başladığımızı varsayalım sonrakilere nasıl niyet edilmeli sıralamayı nasıl yapmamız gerekiyor enson yada en baştan dedikten sonra diğerlerinde sadece vakitlerini söylesek yeterli mi?

 163. Bu tür dini bilgi içeren yazıları yazıp, bizleri İslam'a yönelten insanlardan Allah razı olsun.

 164. kaza namazını kılarken doğrulduğumuz da sadece RABBENA limen hamideh,mi? Okuyacağız. Kaza namazında doğrulurken sadece rabbene lekel hamd,diyerek mi secdeye gideceğiz.

  Editör cevap: Değerli ziyaretçimiz kaza namazlarını da aynen normal zamanında nasıl kılıyor isek tamamen aynı şekilde kılmalısınız. Sadece bildiğiniz üzere niyet konusunda bir değişiklik var bu nedenle kaza niyeti ile kılmalısınız.

 165. Yaşım 52 kaza namazlarına başlamak istiyorum bana yardımcı olun lütfen hala çalıştığım için kılamıyorum, nasıl kılınırda bilmiyorum.

 166. Kaza namazlarım çok. Yüce Mevlam bir an önce bitirmeyi nasip eylesin. Bu konu çok yardımcı oldu.

 167. Yazan kardeşime çok teşekkür ediyorum. Allah razı olsun bilmediğim çok şeyi buradan öğrendim teşekkürler.

 168. ALLAH DİN ADINA EN KÜÇÜK HİZMETLERİ DAHİ EN BÜYÜK SAYAR İNŞALLAH ALLAH RAZI VE MEMNUN OLSUN

 169. Allah razı olsun, Allah razı olsun bu açıklayıcı bilgiler için.

 170. Bende her vakit kıldığım namazın ardından kılamadığım namazlarımı kaza ediyorum keşkelerle yaşamak beni üzse de geç kalışımı telafi etmek için rabbime yalvarıyorum.

 171. Allah razı olsun sizden, hep merak ediyordum kaza namazı nasıl kılınır diye öğrenmiş oldum sayenizde.

 172. Kaza namazları kılmamız gerçekten çok önemli. Çok teşekkür ediyorum, çok güzel bilgiler vermişsiniz.

 173. Benim sizlere bir sorum var cevap verirseniz Allah razı olsun, günlük vakit namazını vaktinde kılamaz isek aynı gün nasıl kaza ederiz ve nasıl kılarız örneğin akşam namazını zamanında kılamayan bir kişi ne zaman ve ne şekilde kazasını kılar şimdiden teşekkür ederim cevabınızı bekliyorum Allaha emanet olun.

  Yönetici: Sorunuzun cevabı için tıklayınız.

 174. Bu konuda büyük bir merakım vardı. Allah sizden razı olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu