Namaz

Kaza Namazı İle İlgili Sorular

Bu konuda Kaza namazlar ile ilgili sizlerden gelen sorulara ve cevaplara ulaşabilirsiniz.

 • Namazlarımı vaktinde kılıyorum. Kazaya kalan bir namazım olursa ne yapmalıyım?
  Soru: Benim sizlere bir sorum var cevap verirseniz Allah razı olsun, günlük vakit namazını vaktinde kılamaz isek aynı gün nasıl kaza ederiz ve nasıl kılarız örneğin akşam namazını zamanında kılamayan bir kişi ne zaman ve ne şekilde kazasını kılar şimdiden teşekkür ederim cevabınızı bekliyorum Allah’a emanet olun.

Cevap: Öncelikle sizde taktir edersiniz ki namazlarımızı vaktinde ve elimizden geldiğince en güzel şekilde kılmalıyız. Konu sorunuza gelince ifade ettiğiniz üzere namazlarınızı vaktinde kılıyorsunuz. Bazen ise namazlarınızın kazaya kaldığı oluyor. Bu durumlarda yapmanız gereken şudur. Örneğin uykuda kaldınız ve öğlen namazınızı kılamadığınız, yani öğlen namazınız kazaya kaldı. Bu durumda eğer ikindi namazını kılmak için bir cemaatin içerisinde bulunuyor iseniz ve öğlen namazının kazasını kılarken ikindi namazını cemaatle kılmaktan mahrum olacağınız bir durum olur ise önce cemaatle ikindi namazınızı kılmalısınız ve ikindi namazının hemen akabinde öğlen namazınızın farzını kaza etmelisiniz. Eğer bahsettiğimiz gibi bir durum vuku bulmaz ise ikindi namazı kılmadan önce öğlen namazınızın kazasını kılmalı sonra ise vakti girmiş olan ikindi namazınızı kılmalısınız. Biz burada öğlen namazını örnek olarak verdik. Bunu bütün vakit namazlar için düşünebilirsiniz.

 • Kaza namazlarını kılarken her vakit için tesbih çekmeli miyiz?
  Soru: Kaza namazı kılarken yatsıdan sonra bir günlük kaza namazı kılarken ezan okuyoruz ve kamet getiriyoruz, sabahı kaza kıldıktan sonra öğleni kılmaya geçmeden tesbih çekecek miyiz? Yoksa bir günlük namazı kıldıktan sonra mı tesbih çekeceğiz. Cevap yazarsanız sevinirim

Cevap: Öncelikle Mevlamız kıldığınız ve kılacağınız kaza namazlarınızı kabul eylesin. Bilmemiz gerekir ki tesbih normal bir vakit namazı veya kaza namazı kıldıktan sonra tesbih çekmek şart değildir. Fakat tesbih ibadeti Peygamber Efendimizin kuvvetli sünnetlerinden biridir ve yapılmasında büyük hayırlar vardır. Bu nedenle aksi bir durum olmadıkça bu amelden geri kalınmamalıdır. Kaza namazları sonrasında tesbih çekmek konusunda da bilindiği üzere kaza namazları kılınabilecek en kısa zaman içerisinde kılınmalıdır. Kaza namazlarımızı kılarken her vakit namazdan sonra tesbih çekmektense kaza namazlarını kılmak daha uygun olacaktır. Sizinde bahsettiğiniz gibi örneğin akşamları bir günlük kaza namazlarınızı kılıyorsunuz. Bu durumda bir günlük kaza namazlarınızı kıldıktan sonra bir vakitlik namaz tesbihi yapmak daha uygun olacaktır.

 • Kaza Namazı Kılarken Ezan Okumak
  Soru
  : Her kaza namazı kılarken biz mi ezan okuyacağız.
  Cevap: Kılacağınız her kaza namazı için ayrı ayrı ezan okumanız gerekmemektedir. Tabi okumasanız dahi bir mahsuru yoktur, fakat örneğin üç vakit kaza namazı kılacaksınız. Kaza namazlarına başlamadan önce bir defa ezan okumanızda hayır vardır.
 • Kerehat Vakitlerinde Kaza Namazı Kılmak ve Vitir Namazının Kazası
  Soru
  :3 vakitler arasında namaz kılınmıyor denmiş sabah güneş doğduktan 45 k sonra öğlen güneş tepede öğlene 30 k kala güneş batımına 45 k kala. Bunu anlayamadım açıklayabilir misiniz? Örneğin ben 32 yasındayım ara ara namazı kılıp bırakmıştım, yeniden başladım geçmiş namazlarımı kılmak istiyorum örneğin sabah namazından sonra geçmiş sabah namazını, öğlen namazından sonra geçmiş öğlen namazını kılsam olur mu. Birde vitir namazınıdamı kazalarını kılacağım yardımcı olursanız sevinirim. Selam ve dua ile.

Cevap: Zikrettiğiniz bu üç vakitte namaz kılmak caiz değildir. Zira bu vakitler kerahat vakitleridir. Bu vakitlerin dışında kaza namazlarını kılabilirsiniz. Sorunuzda yer aldığı üzere sabah namazından sonra geçmiş sabah namazını, öğlen namazından sonra geçmiş öğlen namazını kılabilirsiniz. Böylece kaza borçlarınızı bir düzenle bitirmeniz mümkün olacaktır inşaallah.

Vitir namazının kazası hakkında detaylı bilgiyi Yatsının kazası nasıl kılınır üç rekat vitirde kılınmalı? başlıklı konuda bulabilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Sitemizde kendini kanıtlamış yazarlarda mevcuttur. Sizde bu yazarlar arasına girmek isterseniz bize ulaşın.
Soru Sorun Cevaplayalım.

19 Yorum

 1. vakit namazlarımın arkasından kaza namazlarımı kılıyorum vakit namazının tesbih dua yapmadan kaza namazı kılınırmı ALLAHA emanet olun

 2. Bu konuda birşey söylememiz doğru olmaz rabbimiz hayr etsin inşaallah.

 3. Demekki çok içten dilemişsiniz ki rabbim duanızı kabul etmiş ve sizi uyandırmış şükretmelisiniz ve duaya devam etmelisiniz.

 4. Birde bi akşam çok selavati getirdikten sonra dua ettim sabah namaza kalkamiyorum diye o sabah kulama coskun diye biri fisildadi kalktım ne acaba

 5. Selam hocam ben Namaza geçen ay başladım huzurum yerinde kaza namazım çok geçen gün cuma gecesi kaza namazını kılarken otururken salli barik rabbena atina ve rabbena firliyi okurken bilemedim birsey ıslık çaldı yanımda selam verirken zor verdim bilgilendirirseniz sevinirim gece. 3.00 gibi korktum

 6. Evet normalde nasıl kılıyorsanız o şekilde kılmalısınız.

 7. Sitemizin arama bölümüne Kaza Namazı yazarsanız aradığınız soruların cevabını bulabilirsiniz.

 8. Benin 20 yıllık kaza borcum var. 1 aydan fazladır namaz kılıyorum.Hep Namazlarımı Zamanında Kılıyorum. Her Namazın Arkasında Kaza Namazları Kılıyorum. Birde Extra Yatsı Namazından Sonra Niyet Ediyorum Öglen Namazının Farzının Kazasına. 1 Seferde 40 Rekat Namaz Kıldım.Bu Doğrumu. Extra 400 Rekat Borcumu Kıldım. 10 gün Boyunca Böyle Kıldım. Nasıl Hesaplıyacağım Kaç Rekat Borcum Var?

 9. Hayır aksine iyidir. Fakat kaza namazlarınızın hepsini kıldıysanız, kaza yerine nafile kılmanız daha uygun olacaktır.

 10. Ezan ve kamet getirmeniz gerekmemektedir.Allah sizden de razı olsun.

 11. Ben bayan olarak ezan ve kamet getirmelimiyim kaza namazından önce Allah razı olsun.

 12. Kaza namazlarına nasıl niyet edilir, yardımcı olur musunuz. Allah razı olsun şimdiden.

 13. 3 vakitler arasında namaz kılınmıyor denmiş sabah güneş doğduktan 45 k sonra öğlen güneş tepede öğlene 30 k kala güneş batımına 45 k kala. Bunu anlayamadım açıklayabilir misiniz? Örneğin ben 32 yasındayım ara ara namazı kılıp bırakmıştım, yeniden başladım geçmiş namazlarımı kılmak istiyorum örneğin sabah namazından sonra geçmiş sabah namazını, öğlen namazından sonra geçmiş öğlen namazını kılsam olur mu. Birde vitir namazını damı kazalarını kılacağım yardımcı olursanız sevinirim. Selam ve dua ile.
  Yönetici: Sorunuz ve cevabınız konuya eklenmiştir. Selam ve Dua ile…

 14. Aksam ve yatsı namazının kazası nasıl kılınmalı normal bir namaz gibi mi?

 15. Her kaza namazı kılarken biz mi ezan okuyacağız.
  Yönetici: Sorunuz ve cevabınız konuya eklenmiştir. Selam ve Dua ile…

 16. şimdi kaza namazı kılarken yatsıdan sonra bir günlük kaza namazı kılarken ezan okuyoruz gamet getiriyoruz sabahı kıldık sabahı kıldıktan sonra tesbih çekecekmiyiz öğleni kılmaya geçmeden yoksa bir günlük namazı kıldıktan sonra mı tesbih çekeceğiz cevap yazarsanız sevinirim.
  Yönetici: Sorunuz ve cevabınız konuya eklenmiştir. Selam ve Dua ile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu