Kurban

Kayın Validem Çocuklarım İçin Adak Adadı, Adağını Kesmezse Çocuklarım Zarar Görür mü?

Hocam çok sıkıntı duyduğum bu konuda size danışmak istedim. uzun suredir çocuğumuz olmuyordu.Allah nasip etti ikizlerimiz oldu. Ben ve eşim akika kurbanlarımızı kestik.Benim annemler adaklarını hemen kestiler. Ancak kayın validem çocuklarım için adadığı adakları yürüsünler Hacı Beştaşta keseceğim dedi hala kesmedi.İki yaşında oldu bebeklerim Allah uzun ömür versin. Koç adadı sonra yok boğa keseceğim vs. konuşmalar oldu ama hiç bir şey yapılmadı.Birde İzmir deyiz Hacı Bektaş’a adadı. Paraları da yok bildiğim kadarıyla. Yapılmadığı takdirde bu adaklar bize evlatlarımıza zarar verir mi günahı kime Allah rızası için cevap verirseniz sevinirim.

Değerli ziyaretçimiz, öncelikle Yüce Mevla’mız çocuklarınıza hayırlı uzun ömürler versin. Akika kurbanı kesmekle çok güzel bir şey yapmışsınız. Sorunuz anladığımız kadarıyla daha çok kayın valideniz hakkında. Şunu bilmelisiniz ki kayın validenizin vermiş olduğu adak ne sizi nede çocuklarınızı bağlamaktadır. Dolayısı ile bu adağın sorumluluğu tamamen kayın validenize aittir. Bu nedenle kayın validenizin adağını yerine getirmemesi çocuklarınıza veya size zarar vermeyecektir. Kayın valideniz imkanı olduğu zaman adağını yerine getirmelidir. Eğer imkanları el vermiyorsa adağını Hacı Bektaş’ta değil bulunduğu yerde kesebilir.

Ancak bu konuda daha önemli bir konu vardır. Sorunuzda şu ifadeyi kullanmışsınız “Hacı Bektaş’a adadı” bu ifade çok yanlış bir ifadedir. Yani adak ancak Yüce Mevla’mız için kesilir. Ancak kişi şöyle diyebilir “Ben Yüce Mevla’ma adak adım ve bu adağımı sevgili bir kulu olan Hacı Bektaş Veli Hazretlerinin türbesinde yerine getireceğim”. Aksi taktirde farklı bir düşünce içerisinde olursak hayır işlemek şöyle dursun, büyük günaha girmiş oluruz. Yüce Mevla’mıza emanet olun.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir Soru & Yorum

  1. Çocuklarınızın zarar görmesi mümkün değil, adak adayan kişinin göreceği zarar ise vicdan azabı ve sözünde duramamanın mahcupluğu olacaktır, yerine getiremediğiniz söz sizi ya mezara kadar takip edecek yada demans ,alzaymır gibi hastalığa yakalanıp her şeyi unutacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu