Genel

Katılım Bankaları Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sayın hocam katılım bankaları hakkında ne düşünüyorsunuz acaba? Ticaret yaptıklarını akit yaptıklarını söylüyorlar fetva kurullari olduklarını söylüyorlar. Ve icazet belgeleri mevcut tanınmış hocalar tarafından onaylanan sizin düşüncenizi merak ettim şimdiden teşekkür ederim selam ve dua ile.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Bu konu özetle şu şekilde. Kağıt üzerinde uygulamaları dinen caizdir . Ancak bu konuya karşı gelen Hocalarımız aslında uygulama ya değil bankalara güvenmediğinden dolayı karşı gelmektedirler. Zira paranın sözden, anlaşmadan daha önemli olduğu bir dönemde yaşıyoruz.

Bu sistem uzaktan bildiğimiz kadarı ile aslında bir ticari ortaklık sayılmaktadır. Ancak bizim gibi şüphe ile bakan Hocalarımızında kendilerince haklılık payları vardır.  Örneğin karın hep belli aralıkta gezmesi zarar edenin olmayışı gibi… Zira ticaretin inişleri ve çıkışları olmaktadır. Çok kar eden veya çok zarar edenin olmayışı şüpheli bir durum ortaya çıkarabilmektedir. 

Özetle, bu konuda net bir cevap vermemiz günümüz dünyasında pek mümkün gözükmüyor. Bizim tavsiyemiz şüpheli şeylerden kaçınmaktır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu