İslam Alimi

Kaşları Düzenlemek Caiz midir?

Ben kaşlarımızı almamızın caiz olmadığını öğrendim, o zamandan beri dikkatli olmaya çalışıyorum, bazen sadece kaşın etrafında çıkan tüyleri temizliyorum, bir kaç kez de kuaförde temizlettim, ama inceltmemeye çalışıyorum. Ama emin olmadığım için içim rahat değil, kuaföre gidip, sadece temizletip, kestirsem yine caiz değil midir?

Eskiden kaşlarımı aldırırken hep kesiyorlardı da o yüzden kas kıllarım uzadı ve dağınık duruyor, belki genetik böyledir diyorum babamında önden kasları uzun ama diğer tüylerle eşit olacak şekilde kesebilir miyim de merak ediyorum? Birkaç yerde de kaşlarla ilgili hadisin, vaktinde kaşlarını kazıtıp yerine kaş çizen hayat kadınları için söylendiğini okudum ne kadar doğru mu bu? Bir de etrafıma bakınca 10 kişiden 9 u kaşlarını alıyor, hatta boyayıp çiziyorlar bile kafam karışıyor bazen, yardımcı olabilir misiniz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, kadınların kaş alması caiz değildir. Ancak bir kadın sadece eşine güzel görünmek için abartmamak şartıyla kaşlarını alabilir. Bununla birlikte genetik rahatsızlığı olan bir kadın çevresinde ki insanların alaycı veya yadırgayıcı bakışlarına maruz kalmamak için kaşların bir kısmı alınabilinir.

Kaşları kazıyıp yeniden çizmek için yorum dahi yapmıyoruz. Zira bunun her türlüsü caiz değildir. Sorunuzda bahsettiğiniz hadis hayat kadınları için değil bütün kadınlar için geçerlidir. Zira her hayat kadını kaşlarını kazımamaktadır. Bununla birlikte etrafınızda ki insanların çoğunluğu İslam dininde bir ölçü olmamaktadır. Zira İslam dininin kuralları bellidir. Kaşlarınız sizi çok rahatsız ediyor ise etrafındaki tüyleri alabilirsiniz. Ancak kaşınızın şeklini değiştirecek şekilde veya kaşlarınızı belirgin bir şekilde inceltecek kadar kaşlarınızı almamalısınız. Sitemizde yer alan ve bu konu ile alakalı olan Kaş Almak Caiz midir? başlıklı konudan da istifade edebilirsiniz.

Kaşları Düzenlemek Hakkında Sorular

Soru: Yani kaşlarının etrafındaki seyrek kıllar kaştan sayılmıyor mu alınabilir mi ?

Cevap: Kaşların etrafındaki seyrek kıllarda kaştandır. Ancak bir zorunluluk var ise alınmasında bir mahsur yoktur. Örneğin eşiniz almanızı istiyorsa alabilirsiniz.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
 1. Özgül dedi ki:

  Eşim kaş şeklini değiştirmemi istiyor ona güzel görünebilir için bunu yapmak doğrumudur günahı ona mı bana mı

  1. islamalimi dedi ki:

   Eşiniz çok ısrar ediyorsa isteğine uyun. Tabi ki bundan oda sorumludur.

 2. gonca dedi ki:

  kaşlarımı sadece ilerde eşim beğenmesi için almak itiyorum caiz mi?

 3. m dedi ki:

  Yorumlarda kaşın etrafındaki tüyleri alın diyor üstte kaştan sayılır diyor hangisi doğru?

 4. m dedi ki:

  Yani kaşlarının etrafındaki seyrek kıllar kaştan sayılmıyor mu alınabilir mi ?

  1. islamalimi dedi ki:

   sorunuz konu içerisine eklenmiştir.

 5. m dedi ki:

  Kaşları kesmenin hükmü nedir ?

 6. yasemin dedi ki:

  Selamun aleykum Hocam peki kadınlarda bıyık almak caizmidir yani ben bir kaç kişiye sorduğumda günah diyor

  1. islamalimi dedi ki:

   Kadında bıyık fıtrî değildir yani yaratılışında esasen yoktur dolayısıyla bitmesi hâlinde alınabilir, bir sakıncası olmaz.

 7. Y. dedi ki:

  Cevabınız için çok teşekkür ediyorum, kaşlara dokunmadan etrafında çıkan tüyleri sadece temizletmek istiyorum ve öndeki kaşlarım arkaya göre daha uzunlar onlari hafif kestirip arkadakilerle eşitlemem uygun mudur?

  1. islamalimi dedi ki:

   Kaşın etrafında çıkan tüyleri alın ancak öndeki kaşlarınıza elinizden geldiğince müdahele etmeyiniz.

   1. m dedi ki:

    Yukarıda almayın diyor ili ayrı kişi mi yazıyor cevapları

    1. islamalimi dedi ki:

     tüyleri almanızda bir sakınca yoktur. Yukarıda da konu aynı şekilde anlatılmaktadır.

BİR YORUM YAZ