KadınSorularınız

Kaşları Düzeltmek Kaş Ektirmek Caiz midir?

Bu konuda kadınların sıkça sorduğu sorulardan biri olan Kaşları düzeltmek kaş ektirmek caiz midir? Sorusuna ve cevabına yer vereceğiz. Öncelikle ziyaretçimizin sorusuna yer verelim.

Soru: Dinimizde Kaşları Düzeltmek Caiz midir?

Ben kaşlarımızı almamızın caiz olmadığını öğrendim. O zamandan beri kaşları düzenlemek konusunda dikkatli olmaya çalışıyorum. Bazen sadece kaşın etrafında çıkan tüyleri temizliyorum, bir kaç kez de kuaförde temizlettim, ama inceltmemeye çalışıyorum. Ama emin olmadığım için içim rahat değil, kuaföre gidip, sadece temizletip, kestirsem yine caiz değil midir?

Eskiden kaşlarımı aldırırken hep kesiyorlardı da o yüzden kas kıllarım uzadı ve dağınık duruyor, belki genetik böyledir diyorum babamında önden kasları uzun ama diğer tüylerle eşit olacak şekilde kesebilir miyim de merak ediyorum? Birkaç yerde de kaşlarla ilgili hadisin, vaktinde kaşlarını kazıtıp yerine kaş çizen hayat kadınları için söylendiğini okudum ne kadar doğru mu bu? Bir de etrafıma bakınca 10 kişiden 9 u kaşlarını alıyor, hatta boyayıp çiziyorlar bile kafam karışıyor bazen, yardımcı olabilir misiniz?

Cevap: Kaşları Düzeltmek İle Kaşları Almak Ayrı Konulardır

Değerli ziyaretçimiz, kadınların kaş alması caiz değildir. Ancak kaşların doğal görümünü bozmadan ve aşırıya kaçmadan kaşları düzenlemek maksadı ile fazla tüyler alınabilinir.

Bir kadın sadece eşine güzel görünmek için abartmamak şartıyla kaşlarını alabilir. Bununla birlikte genetik rahatsızlığı olan bir kadın çevresinde ki insanların alaycı veya yadırgayıcı bakışlarına maruz kalmamak için kaşlarını düzenlemek hakkına sahip olabilir.

Kaş Ektirmek Caiz midir?

Bu konuda da genel kaide aynıdır. Müslüman bir kadının Yüce Mevla’mızın ona nasip etmiş olduğu doğal görünümüne müdahale etmesi caiz değildir. Dolayısı ile kaş ektirmek ortada insanların dikkatini çeken veya kişiyi gerçek manada kötü gösteren durumlarda caizdir. Böyle bir durumda bir kadın kaşları düzeltmek kaş ektirmek gibi yollara baş vurabilir. Bu gibi durumlar estetik değil bir tedavi hükmüne girmektedir.

Örneğin bir kadın geçirdiği bir rahatsızlık veya hastalık nedeni ile kaşları dökülebilir. Bu gibi durumlarda bu konunun içerisindedir. Böyle durumlarda kaş ektirmek caizdir.

Kaşları Kazımak Caiz Değildir!

Kaşları kazıyıp yeniden çizmek ise açıklamaya gerek olmayan çok yanlış bir harekettir. Zira bunun her türlüsü caiz değildir. Sorunuzda bahsettiğiniz hadis hayat kadınları için değil bütün kadınlar için geçerlidir. Zira her hayat kadını kaşlarını kazımamaktadır.

Bununla birlikte etrafınızda ki insanların çoğunluğu İslam dininde bir ölçü olmamaktadır. Zira İslam dininin kuralları bellidir. Kaşlarınız sizi çok rahatsız ediyor ise etrafındaki tüyleri alabilirsiniz. Ancak kaşınızın şeklini değiştirecek şekilde veya kaşlarınızı belirgin bir şekilde inceltecek kadar kaşlarınızı almamalısınız.

Sitemizde yer alan ve bu konu ile alakalı olan Kaş Almak Caiz midir? başlıklı konudan da istifade edebilirsiniz.

Kaş Düzeltmek, Ektirmek » Sıkça Sorulan Sorular

Kaşlarının etrafındaki seyrek kıllar kaştan sayılmıyor mu alınabilir mi?

Kaşların etrafındaki seyrek kıllarda kaştandır. Ancak bir zorunluluk var ise alınmasında bir mahsur yoktur. Örneğin eşiniz almanızı istiyorsa alabilirsiniz.

Kaşımdan 1 tane kıl yamuldu, sadece onu koparmamda bir sakınca var mı?

Kaşınızdan 1 kıl almanızda herhangi bir sakınca yoktur. Burada dikkat edilmesi gereken 1 tane ile başlayıp aşırıya kaçmamaktır.

Kaşımızın belli yerlerinden aldırıp seyrek olan yerlere ektirmek caiz midir?

Bu konuda dikkat edilmesi gereken keyfi olmamasıdır. Örneğin ortada bir kadının evlenmesine veya evli ise eşi ile muhabbetine engel olan bir durum varsa caizdir. Aksi bir durumda böyle bir işlem yaptırmak caiz değildir.

Kaş almamak kısmet kapatıyorsa kaşı almak caiz midir?

Bu doğru bir söz değildir. Kısmeti kapatan kaş almak veya aldırmak değildir. Kısmeti kapatan Yüce Mevla’mızın emrine karşı gelmek ve rızası dışında hareket etmektir.

Kaşlarımızın Kalınlaşması İçin Kaşlarımızı Almak Günah mıdır?

Bu konuda asıl günah olan basit bir tabirle doğal görüntüyü değiştirmektir. Eğer kaşlarınızı almanız içerisinde bulunduğunuz kötü görüntüden sizi kurtaracaksa alabilirsiniz. Ancak bunu bir seferde alarak ve kaş yerinizi çizerek yapmamalısınız. Belli aralıklarla belli kılları alarak zamanla onların güçlenmesi için alabilirsiniz. Fakat unutmayın, biz doktor değiliz. Bu bahsettiğinizin faydası olup olmayacağını bilmiyoruz. Sadece makul çerçevede bir yol gösteriyoruz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Hocam kaşlarımızın kalınlaşması için kaşlarımızı almak günah mıdır? (kaşı aldıktan sonra kalınlaşınca bir daha almamak üzere) kaşlarım seyrek ve ince. Kaş ektirmenin de günah olduğunu öğrendim o yüzden bu yönteme başvurmamda sakınca var mı hocam?

 2. 1-Hocam,kaşımdan 1 tane kıl yamuldu,sadece onu koparmamda bir sakınca var mı?
  2-Kendi kaşımızın belirli yerleriden aldırıp seyrek olan yerlere ektirmek caiz midir?
  3-Kaş almamak kısmet kapatıyorsa kaşı almak caiz midir?
  (Hocam sorularımı cevaplarsanız çok sevinirim,ALLAH razı olsun.)🤗

  1. Sorularınızın cevabı konu içerisinde sıkça sorulanlar bölümüne eklenmiştir. Yüce Mevla’mız sizlerden de razı olsun.

 3. Hocam kaşlarımı almayınca kendimi çirkin hissediyorum, öz güvenim olmuyor. Ama kaş almaya da haram demişsiniz. Çok inceltmiyorum ama tabi ki etrafını temizlediğim için netleşiyor kaşlarım ve birbirine eşitlemeye çalışıyorum. Şekil veriyorum ama şeytan gibi bir şekil değil. Yüzüme yakışan bir şekil veriyorum. Amacım Allah a karşı gelmek değil . Ne yapmam gerekiyor? Evli değilim.

  1. Yorumunuzda ne kadar samimi olduğunuz anlaşılıyor. Asıl nokta şudur, ufak düzenleme yapabilirsiniz ancak şekil vermek istiyorsanız bu kaşlarınızı özellikle aldığını gösterir.

 4. Eşim kaş şeklini değiştirmemi istiyor ona güzel görünebilir için bunu yapmak doğrumudur günahı ona mı bana mı

 5. Yorumlarda kaşın etrafındaki tüyleri alın diyor üstte kaştan sayılır diyor hangisi doğru?

 6. Selamun aleykum Hocam peki kadınlarda bıyık almak caizmidir yani ben bir kaç kişiye sorduğumda günah diyor

  1. Kadında bıyık fıtrî değildir yani yaratılışında esasen yoktur dolayısıyla bitmesi hâlinde alınabilir, bir sakıncası olmaz.

 7. Cevabınız için çok teşekkür ediyorum, kaşlara dokunmadan etrafında çıkan tüyleri sadece temizletmek istiyorum ve öndeki kaşlarım arkaya göre daha uzunlar onlari hafif kestirip arkadakilerle eşitlemem uygun mudur?

  1. Kaşın etrafında çıkan tüyleri alın ancak öndeki kaşlarınıza elinizden geldiğince müdahele etmeyiniz.

   1. tüyleri almanızda bir sakınca yoktur. Yukarıda da konu aynı şekilde anlatılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu