Kadın

Kaş Almak Caiz midir? Kaşın Ortasını Almak Günah mı?

Kadınların kaş alması veya yüzünden herhangi bir yerinden tüy almak dinimizce caiz midir? Kaş almak caiz midir sorusunun cevabını verir misiniz?

Cevap: Çok değerli ziyaretçimiz, Kaş almak günah mı buyurun öğrenelim… Fıkıh kitaplarına baktığımızda Kaş almak günah mı konusuyla ilgili şu hükümleri görmekteyiz.

Belli Durumlarda Kaş Almak Caizdir

Kadını çirkinleştiren yüzdeki tüyler alına bilir.  Erkeklerde görülen sakal, bıyık gibi şeylerin kadınlarda görülmesi halinde alınması caizdir. İslam alimlerimiz sakal ve bıyığın kadın için fıtrat olmadığını ifade etmişlerdir. Bu sebeple eğer çıkarsa kesilmesinin müstehab olacağını beyan etmiştir. Bu gibi istenmeyen kılları gidermenin en uygun yolu Ağda gibi tıbbi şeylerle gidermektir. Bu ifade kaynaklarda şöyle yer almaktadır.

“İbn-i Âbidin, sakal ve bıyığın kadında fıtrat olmadığını, bu sebeple (eğer çıkarsa) kesilmesinin (müstehab) olacağını beyan etmiştir! Bu kılları gidermenin en uygun yolu tıraş olmak değil, ağda, pudra veya benzeri tıbbî şeylerle yolmaktır.” (Kadın İlmihali, Mürşide Uysal, s. 370)

Hangi Durumlarda Kaş Almak Caizdir

Özetle , kaş almak günah mı konusunda şunu diye biliriz. Kaş görünümü eğer aynaya bakıldığında veya topluma çıkıldığında çevredeki tepkilerin insanı rahatsız etmesi halinde doğaya müdahaleyi abartmadan rahatsızlığı as kariye indirmek caizdir.  Konu ile alakalı olan bu hadis i şerife yer vermekte büyük fayda vardır. Hazreti Peygamber bir hadislerinde şöyle buyurmuştur.

“Allah yüz tüylerini yolan ve yolduran kadına lanet etsin…” buyurmuştur. (Buhârî, Libas, 84; Müslim, Libas, 120)

Kaşları Nasıl Alınmalıdır ve Nasıl Alınırsa Caizdir olur?

Bu noktada ölçü çok önemlidir. Tabiri caizse kaş yapalım derken göz çıkarmamalıyız. Öncelikle bu konu ile alakalı olan ayeti kerimeyi zikredelim. Sonrasında nasıl bir yol izlersek kaş almamız caiz olur ondan bahsedelim.

“Allah yüz tüylerini yolan ve yolduran kadına lanet etsin.”

(Buhari, ‘Libas’, 84; Müslim, ‘Libas’, 120)

Hadisi şerifte bahsedilen doğallığı bozan farklı gözükmeye çalışan ve hatta derdi nikahlı olduğu erkek dışında ki erkeklerin ilgisini çekmeye çalışan kadınlardan bahsedilmiştir.

Dolayısı ile her insanın normal bir kaş şekli vardır. Bir rahatsızlık nedeni ile veya farklı bir nedenden dolayı bu doğallığın dışında göze çirkin gelen sahibini olduğundan çirkin gösteren fazla tüyler alınabilir. Aksi taktirde günümüz deyimi ile modaya uymak gibi maksatlarla böyle bir işlem bütün İslam alimleri tarafından caiz görülmemiştir.

Bu konu ile alakalı olan Kaş Almak Abdesti Bozar mı? başlıklı konuya da başvurabilirsiniz.

Kaş Almak Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kaşın Ortasını Almak Günah mı?

Kaş almak ile kaşın ortasını almak aynı şeydir. Bu konu durum ve kişiye göre değişebilmektedir. Konu içerisinde bu konuya detaylı bir şekilde yer verdik. Özetle, sadece kadınlara has özel durumlar olduğu taktirde alınabilinir.

Erkeğin Kaşını Alması Caiz midir?

Erkekler içinde kadınlar için geçeri olan konular aynen geçerlidir. Ancak bu noktada kadınlar erkeklere göre biraz daha toleranslıdır. Konu içerisinde bu nedenlere yer verdik. Özetle, bir erkek toplum içerisinde kaşları hakkında ciddi tepki almıyor ise kaşlarını alması caiz değildir.

Kaş Almak Hakkında Faydalı Başlıklar »

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. İyi akşamlar benim kaşım hiç almadım,ama çok kalın yüzümü çok kötü gösteriyor ve rahatsız oluyorum arkadaşlarimda herkes alay ediyor,biraz alabilirmiyim?

    1. Sadece kötü görüntüyü azaltacak kadar alabilirsiniz. Ancak ölçüyü kaçırmamanız gerekmektedir.

  2. İyi günler ben bundan 2 yıl önce kaşlarımın neredeyse tamamını yoldum böyle hata yaptığım için çok pişmanım minik minik kaşlarım kalmıştı ve şuan yeni yeni çıkmaya başladı ama dağınık bir görüntü oluştu bir taraf daha uzun bir taraf daha kısa bunu düzelttirmemde bir sakınca var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu