İslam Alimi

Kaş Almak Caiz midir?

Kadınların kaş alması veya yüzünden herhangi bir yerinden tüy almak dinimizce caiz midir?

Cevap: Çok değerli ziyaretçimiz, Kaş almak günah mı buyurun öğrenelim… Kaş almak günah mı konuyla ilgili Fıkıh kitaplarına baktığımızda şu hükmü görmekteyiz:  Kadını çirkinleştiren yüzdeki tüyler alına bilir. Erkeklerde görülen sakal, bıyık gibi şeylerin kadınlarda görülmesi halinde; alınması câizdir. “İbn-i Âbidin, sakal ve bıyığın kadında fıtrat olmadığını, bu sebeple (eğer çıkarsa) kesilmesinin (müstehab) olacağını beyan etmiştir! Bu gibi istenmeyen kılları gidermenin en uygun yolu tıraş olmak değil, ağda, pudra veya benzeri tıbbî şeylerle gidermektir.”

Özetle , kaş almak günah mı konusunda şunu diye biliriz; kaş görünümü eğer aynaya bakıldığında veya topluma çıkıldığında çevredeki tepkilerin insanı rahatsız etmesi halinde doğaya müdahaleyi abartmadan rahatsızlığı as kariye indirmek caizdir.  Konu ile alakalı olan bu hadis i şerife yer vermekte büyük fayda var: Hazreti Peygamber bir hadislerinde, “Allah yüz tüylerini yolan ve yolduran kadına lanet etsin…” buyurmuştur. (Buhârî, Libas, 84; Müslim, Libas, 120) Bu konu ile alakalı olan Kaş Almak Abdesti Bozar mı? başlıklı konuya da başvurabilirsiniz.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Yok dedi ki:

    İyi günler ben bundan 2 yıl önce kaşlarımın neredeyse tamamını yoldum böyle hata yaptığım için çok pişmanım minik minik kaşlarım kalmıştı ve şuan yeni yeni çıkmaya başladı ama dağınık bir görüntü oluştu bir taraf daha uzun bir taraf daha kısa bunu düzelttirmemde bir sakınca var mı?

    1. islamalimi dedi ki:

      Kaşlarınız düzeline kadar dikkat çekmemek adına düzelmenizde bir mahsur yoktur.

BİR YORUM YAZ