Kadın

Kaş Almak Abdesti Bozar mı?

Bu konuda pek çok kadının merak ettiği kaş almak abdesti bozar mı? Konusunda soru ve cevaba ulaşabilirsiniz.

Soru: Kaşlarımızı almamız abdestimize zarar verir mi veya bozar mı? Bunun yanı sıra kaşlarımızı veya vücudumuzdan her hangi bir tarafından her hangi bir kıl almak gusül abdestimize zarar verir mi?

Cevap: Değerli Ziyaretçimiz, sorunuzun cevabı şöyle verebiliriz. Vücudumuzdaki her hangi bir kılı almamız veya kökünden koparmamız veya bir kısmını kısaltmamız abdestimize ve gusül abdestimize her hangi bir zarar vermemektedir.

Ancak İslam dininde kadınların kaşlarını alması caiz görülmemektedir. Her ne kadar abdeste bir zarar vermese de Peygamber efendimiz bu konu ile alakalı şöyle buyurmuştur.

“Allah yüz tüylerini yolan ve yolduran kadına lanet etsin.”

(Buhari, ‘Libas’, 84; Müslim, ‘Libas’, 120)

Ancak bu noktada bu hadis i şerifi de doğru anlamak gerekmektedir. Anladığımız üzere kadınlar için kaş almak abdesti bozar konusu gibi kaş almak caiz midir konusu da önem arz etmektedir. Bu konu ile alakalı olan Kaş Almak Caiz midir? başlıklı konuya başvurmanızı önemle tavsiye etmekteyiz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Adetim 25.05.2017 basladi ve 02.06.2017 bitti
    Ve simdi yine 13.06.2017 geldi, bu özür mü adet mi ?

    1. Nurten hanım adetiniz bittikten 15 gün içerisinde tekrar adet gorduyseniz bu özür kanı sayılıp ibadetlerinize devam etmeniz gerekiyor, şayet adetiniz 10 günden fazla sürerse 11. günde ibadetlerinize devam etmeniz gerekmektedir oda özür kanı sayilir

      1. Merhabalar ümmü hanım benimde adet kanamam 10 günü buluyor ve sonrasıda lekelenmeler devam ediyor herseferinde güsül almam gerekirmi ibadet etmek için?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu