Sorularınız

Karşı Cinse Olan Sevgi Sakıncalı mıdır?

Selamun aleyküm hocam. Ben birini seviyorum, onun bundan haberi yok, elimden geldiğince ona belli ettirmemeye çalışıyorum, çok dindar ve ahlaklı biri, onu sevdikten sonra Allah ‘a daha çok yaklaştım. Bana Allah’ı hatırlatıyor ve ben onun dış görünüşüne değil ahlakını seviyorum. Muhabbetimiz de yok. Öyle aynı ortamda da bulunmamaya çalışıyorum. Onu sevmem de bir sakınca var mı?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz,İslam dininde sevgi ve muhabbet çok önemlidir. Fakat insanlar bunu yanlış şekillerde yapmakta sonra ise İslam dinini kaidelerinden rahatsız olmakta ve böyle şey olmaz demektedirler. Özellikle kadınlardan ne kadar mesaj aldığımızı bilseniz bize daha çok hak verirdiniz ve İslam dininde ki bu kuralların aslında ne kadar yerinde olduğunu bilirdiniz. Gelen mesajların pek çoğu kadınların bir resmiyet olmadan erkeklerle yaşadıkları ilişkiden aldıkları yaralar ile alakalı. Peki, bu yaralar neden oluyor?

Bu Yaralar Karşı Cinsle Flört Etmekten Kaynaklanıyor

Kısa bir tanım getirecek olur isek, Flört demek istediğin an ayrılabilirsin ve bundan hiç bir sorumluluğun olmaz demektir, zira kimse bunun aksini iddia edemez. Kadın ve erkekler önce flört ediyor ve sonra hem maddi hem manevi zararlar görünce karşısında ki insanı suçluyor ve bunu bana nasıl yaptı diyorlar. Oysa ki bu flörtün bir kanunudur. Bu nedenle zarar gören bir kimsenin flört ettiği kimseyi şuçlamasıda yanlış oluyor. Halbuki karşısında ki insan kadar kendisinin de suçlu olduğunu görmüyorlar. İslam dininin bütün kuralları ilişki yaşayan eşlerin bir birinden göreceği zararların olmaması içindir. Bu nedenle İslam dininde nikah olmadan ailelerden gizli olarak yaşanan ilişkiler yasaklanmıştır.

Zira sevmek sorumluluk ister sadakat istemektedir. Sevgi bir iki günde olacak ve bir iki günde bitecek bir şey değildir. İki kişi birbirini seviyor ve evlilik konu olunca çeşitli mazeretler uyduruyor ise aslında bu sevginin samimiyetsizliğini ortaya koymuş olmaktadırlar. İslam dininde bu tür ilişkiler haramdır, yani yasaklanmıştır.

Sevgi Sakıncalı mıdır?

Bu konuda özet bir bilgi verdikten sonra sizin konunuza gelelim. Bir kadının sizin bahsettiğiniz gibi bir erkeği sevmesi gayet doğaldır ve dinen bunda bir mahsur yoktur. Bu durumla yapılması gereken edep çerçevesinde sevdiğiniz kimseye sevginizi belli etmektir. Eğer sevdiğinizinde sizde gönlü var ise bir aile kurma yolunda ilerlemektir. Fakat karşı tarafın bir aile kurma isteği yok ise seven kimsenin diretmesi kendisine zarardan başka bir şey vermeyecektir. İnşaallah yeterince açık bir cevap vermişizdir. Yüce Mevla’mız sizin gibi iffetli kadınların sayısını arttırsın ve hakkınızda hayırlısını nasip eylesin.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Selamünaleyküm hocam Evet anladım ki Haramiler şey haram ile biter ama çok dua ediyorum Allah’ım bu insan bu kadar uzun zaman önüme çıkardığı ikimiz de birbirimizi harama ittik . Korkuyorum bu kadar günahtan sonra başka birini sevmek bana zor geliyor Allah’ım bana yol göster inşallah.

    1. Yüce Mevlamız günahlarınızı bağışlasın o kişi ile evlenmenin en doğrusu olacaktır daha önce bir hatta işleminiz o kişi ile evlenmeliydi Dinen bir engel teşkil etmemektedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu