İslam Alimi

Kardeşlik ve Fitne Ateşi

Habil Karagöz

Yazar:Habil KARAGÖZ

Memleketimiz dünyanın en önemli stratejik alanlarından biridir. kıtaların birleşme noktası, petrol-doğalgaz kaynaklarının merkezinde yer alması, semavi dinlerin ortaya çıktığı merkezlere yakın olması ve de üç kıtanın geçiş noktası olması sebebi ile bir çok açıdan coğrafi olarak öneme sahiptir. Sahip olduğu avantajlar aynı zamanda çok çeşitli insan topluluklarının tarih boyunca gelip bu topraklara yerleşmesini sağlamıştır. Bu topraklar üzerinde insanlık tarihi boyunca yaşanan bir çok olay bu toplulukların nüfus yoğunluklarını sürekli dönüştürmüş ve dönüştürmeye devam etmektedir.

Bu gün gelinen noktada memleketimiz belki 50 farklı ırkın, kültürün, dilin, rengin, lehçenin vb. karıştığı, yoğrulduğu ve uzaktan bakıldığında bir renge sahip olsa bile yakından bakıldığında milyonlarca alt renkten oluşan bir kumaş haline gelmiştir.

Sahip olduğu stratajik değer yüz yıllardır dünyanın hakim güçlerinin gözlerinin sürekli olarak memleketimizin üzerinde olmasına ve sahip olmak ya da yönetebilmek için çeşitli yollar aramalarına sebep olmuştur. Bu amaçla uzun yıllardır çeşitli planlar dahilinde ellerindeki araçlarla ülkemiz üzerinde çeşitli oyunlar oynamaktadırlar.

Dünyanın birçok bölgesinde olduğu gibi memleketimizde de böl-parçala-yoket stratejisi üzerinden yürütülen bu planlarda önce milletimiz içindeki büyük küçük farklılıklar araştırılmakta sonra bu farklılıklar üzerinden aksiyonlar alınmaktadır. Etrafımızdaki ülkelerde; önce sömürge haline getirip sonra bu ülkelerin yönetimini o ülkedeki azınlılklara teslim edip ayrılıp gitmişler ve o azınlıklar da yömetimlerini devam ettirebilmek için kendileri ile sürekli iş birliği halinde kalmışlardır. Bu ülkelerde yönetenle yönetilen arasında derinleşen nefret zamanla birikerek volkan olup patlamakta ve o ülkelerin sürekli kaos ortamı içinde yaşamalarına sebep olmaktadır (Irak, Suriye, Mısır, Ruanda vb.)

Memleketimizde bu stratejiyi uygulamak için uzun yıllardır çalışan hakim güçler, cumhuriyetin kuruluşundan beri sürekli Kürt-Türk Alevi –Sunni kavgası çıkarmaya çalışmaktadırlar. Bu gün gelinen noktada amaçlarına ne kadar yaklaştıklarını görüp ellerini ovuşturmaktadırlar.

Fakat sahip olduğumuz İslam dini mirası üzerinde yaşadığımız Osmanlı Devletini nasıl bir zamanlar İslam’ın bayraktarı ve dünyanın söz sahibi lider ülkesi konumuna getirdi ise bu gün de aynı imkanlara sahibiz. Yeter ki rabbimizin ve O’nun rasülünün emirlerine sıkıca bağlanalım.

Bu günlerde memleketimizin güneydoğusundan sürekli şehit haberleri gelmektedir ve öyle görünüyor ki gelmeye de devam edecektir. Bu haberler ve arkasından gelen cenazeler önceki dönemlerden farklı olarak sosyal medya ortamlarında sürekli malzeme yapılmakta ve bir kin yanardağının oluşmasına ve patlamasına vesile edilmeye çalışılmaktadır.

Bu kapsamda Ülkenin batısında, doğulu vatandaşlarımıza ve onların sahip olduğu işyeri, dernek ve sivil toplum kuruluşlarının lokallerine saldırılar yapılmaktadır. İlk defa karşılaştığımız bu olaylar memleketimizin giderek barış vahasından bir çatışma ve savaş ortamına dönüşmesine sebep olacaktır.

Sahip olduğumuz en büyük değer olan dinimiz; bizlere tüm Müslümanların kardeş olduğunu beyan etmektedir. Peygaymerimiz “Birbirinize buğuz etmeyin, birbirinize haset etmeyin, birbirinize arka çevirmeyin; Ey Allah’ın kulları, kardeş olun. Bir müslümana, üç günden fazla din kardeşi ile dargın durması helâl olmaz. Buhârî, Edeb, 57, 58” buyurmaktadır. Kardeş kardeşin kanını dökmez, evine barkına zarar vermez.

Peygamberimiz veda haccında, çağlara hitap ederken Arabın Aceme üstünlüğü olmadığına vurgu yapmatkadır. Ve rabbimiz, bir yörenin insanı içinden birileri suç işledi diye diğerlerine kin ve nefret beslememizi emretmektedir.. Rabbimiz Necm suresnde: “Hiçbir kimse başkasının günah yükünü çekemez” buyurmaktadır.

Ülkemiz büyük bir cenderenin içinden geçerken, içimiz kan ağlasa dahi Müslüman her zaman davranışında ölçülü olmalı ve nefretin esiri olup daha büyük nefretlere sebebiyet vermemelidir.

YAZARIN SON YAZILARI

Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ