Kadın

Kapanmak İstiyorum Ama Kapanamıyorum!

Ben 19 yaşındayım ve kapanmam gerektiğini biliyorum ama çevrem arkadaşlarım yüzünden çok çekiniyorum. Kapanamıyorum ama elimi kolumu açarak gezmiyorum örtülü olmayan tek yerim saçım bunun günahı nedir?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bu konuda çok uzun bir yazı yazabiliriz, ancak biz elimizden geldiği kadar sadece sizin ihtiyacınız olan cevapları vermeye çalışıyoruz. İslam dininde Müslüman bir bayanın başını örtmesi daha doğrusu tesettüre girmesi çok önemlidir. Hatta olmaz ise olmaz bir konudur.

Bu nedenle bir kadının tesettüre girmemesi büyük bir günahtır. Bu konu ile alakalı örnek 2 tane hadis i şerif aktaralım.

“Abdurrahman’ın kızı Hafsa’nın başında, saçını gösterecek şekilde ince bir başörtüsü olduğu halde Hazreti Aişe’nin huzuruna girdi. Hazreti Aişe başından örtüsünü alarak ikiye katladı, kalınlaştırdı.” (Muvatta’, Libas:4)

“Kadın (başını) örmesi gerekmektedir. Aksi taktirde dışarı çıktığı zaman şeytan ona gözünü diker.” (Tirmizî, Radâ, 18).

Konu size gelince ise şunu unutmayın ki bu hayat bize gösteriyor ki bazı kararlar alınca insanların bizi yadırgamaması bizim kararlılığımıza bağlıdır. Bu nedenle kararlı olmalısınız, insanlar size bakınca siz suçluymuşsunuz gibi değil siz haklısınız ve onlar suçluymuş gibi bir duruş sergilemelisiniz. Bununla birlikte insanlara bakın sorun bende değil sizde ama ben yine de sizi seviyorum ve yadırgamıyorum o halde sizde beni yadırgamayın duruşu sergilemelisiniz. Zira yer yüzünde yaşayan her Müslüman bilir ki Müslüman bir kadının başını örtmesi kapanması kadar doğal bir durum yoktur.

Bununla birlikte şunu da belirtelim saçımı örtmedim ama giyimime dikkat ediyorum demişsiniz. Şüpheniz olmasın ki buda çok önemli bir adımdır ve bu adım asla küçümsenemez. Ama tesettür merdivenini çıkabilmeniz için başınızı örmeniz veya kapanmanız olmaz ise olmazdır. Yüce Mevla’mız yar ve yardımcınız olsun.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir Soru & Yorum

  1. Kapanmak istiyorum ve sevgilim suan askerde sözlüyüz o da kapanmamı cok istiyor ama nedense olmuyor yapamıyorum ama icimde gercekten kapanmak var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu