İslam Alimi

Kapanmak İçin Yemin Ettim Sonra Tekrar Açıldım Yemin Kefareti Gerekir mi?

Kapanmak için yemin ettim kapandım sonra 2 gün açıldım içime sinmedi yaptığım tekrar kapandım yemin kefareti ödemem gerekir mi?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, öncelikle tesettürünüz hakkınızda hayırlı olsun. Tabi ilk başlarda belli sıkıntılar çekmeniz gerekecek. Zira bu tür sorunlarla günümüz şartların da ve günümüz Müslümanlarının içerisinde pek çok kadın karşı karşıya kalabilmektedirler. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun. Sorunuza cevap verecek olur isek, eğer “kapanacağım ve yemin ederim bir daha saçımı açmayacağım” şeklinde yemin ettiyseniz ve saçınızı açarak bir iki gün sonra saçınızı tekrar kapattıysanız bu durumda kefaret gerekmektedir. Yemin kefareti hakkında bilgi için sitemizde yer alan Yemini Bozmanın Kefareti Nedir? başlıklı konuyu ziyaret edebilirsiniz.

Eğer ki “Yemin ederim kapanacağım ” şeklinde yemin ettiyseniz ve kapandıktan sonra saçınızı bir iki gün açık bıraktıktan sonra tekrar kapattıysanız bu durumda kefaret gerekmemektedir. Saçınızı açtıktan sonra ben artık kapanmayacağım düşüncesine girseydiniz ve kapanmadıysanız kefaret gerekirdi. Ancak sizin için zaten bu üçüncü ihtimal söz konusu değildir. Yüce Mevla’mız tesettürünüzü hayırlı eylesin ve kararlı bir şekilde tesettürünüz ile yaşamayı nasip eylesin.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ