Dini GünlerOruç

Kandil Gecelerinin Oruçlarını Ne Zaman Tutmalıyız, Geceden Önceki Gün mü Sonraki Gün mü?

Kandil gecelerinin oruçları ne zaman tutulur, geceden önceki gün mü sonraki gün mü?

Kandil akşam namazından başlar sabah namazına kadar sürer. Geceden önceki ve sonraki gündüz de oruç tutmak en faziletlisidir. Ancak bir gün oruç tutulacaksa geceden sonraki gün oruç tutulması daha faziletlidir.

Dini yönden güneşin batmasıyla önceki gün sona erer yeni bir gün başlar. Gece gündüzden önce gelir. Şöyle ki  Ramazan ayı, Şaban ayının son gününde güneşin batışıyla başladığı için, o gece Teravih namazı kılınmakta ve Ramazanın son gününde güneşin batışıyla Şevval ayı başladığı için, o gecede Teravih namazı kılınmamaktadır.

Cuma günü de Perşembe günü akşam vaktinin girmesiyle başlar, Cuma günü akşam vaktine kadar sürer. Örneğin “Recebin ilk cuma gecesi” dendiği zaman perşembeyi ilk Cumaya bağlayan gece (akşam vaktinden sabah vaktine kadar olan süre) anlaşılır. Yine “Şaban’ın 15. Gecesi” bu ayın 14. günü 15. güne bağlayan gece, “bayram gecesi” de arefe gününü bayrama bağlayan gecedir.

Örneğin Miraç kandili cumayı cumartesiye bağlayan gece ise, cuma günü ve cumartesi günleri oruç tutulabilir. Efdal olanı cumartesi günü tutmaktır.

Regaib kandili perşembe ile cuma arasındaki gece olduğuna göre, cuma günü oruç tutmak faziletlidir. Bundan önce perşembe günü de oruç tutulabilir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu