Kadın

Kanama Gören Hamile Kadın Adetli Hükmüne Girer mi?

Hamile yani bebek bekleyen bir hanımın görmekte olduğu kanama adet değil, istihaze dediğimiz yani (özür) kanıdır. İslam dinimizde İstihaze kanı, kişinin bedeninin herhangi bir yerinden gelen kan gibi sayılmaktadır. Böyle bir kanın gelmesiyle sadece abdestimiz bozulmuş olur, her namaz vakti girdiğinde abdest tazelememiz gerekir gusül almamız gerekmez.

İstihaze yani özür kanının devamlı gelmesi durumunda özürlülük hükümleri geçerli olmaktadır.
Bu duruma göre devamlı kan görmekte olan hamile bir bayanın, her namaz vaktinin gelmesi ile tekrar yeni bir abdest alması gerekmektedir; başka bir sebeple alınan abdest bozulmadığı sürece bu alınan abdest o namazın vakti çıkıncaya kadar geçerli olur yani bu abdesti ile istediği kadar namaz ve ibadet yapabilir. (Mevsıli, İhtiyar, İstanbul, ts. I, 29).

Adet kanı farklı renklerde olabilir mi? Adet günlerinden önce ve sonra görülen farklı renklerdeki sıvılar adet kanı sayılır mı?

Ergenlik dediğimiz yani buluğ çağına gelmiş olan bir kadından, hastalık nedeniyle olmaksızın her ay belirli günlerde gelmekte olan kan hayız adet kanıdır. Hayız kanının rengi farklı olabilmektedir siyahımsı, kırmızı, yeşilimtırak ya da sarı olabileceği gibi bulanıkta olabilir veya toprak renginde de olabilir bu kişiden kişiye değişmektedir bu renklerin hepside İslam dinimize göre adet kanı sayılmaktadır. (Mevsıli, İhtiyar, İstanbul, ts. , I, 27).

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu