İslam Alimi

Kalp Gönül Kırarak Hayatta Mutlu Yaşanılabilinir mi?

Mehmet Aluç

1962 Malatya doğumluyum,evli ve 4 çocuk babasıyım Ankara da ikamet ediyorum,Kamuda emekliyim,şiir,öykü,denemeler yazıyorum...

Hiç düşündük mü, kaç kalp kırdık hayat denilen fani yolda, nasıl yalnız kaldım bu halim, ne olacak diye sorduk mu kendimize, ne için geldik bu cihana, bildin mi sordun mu kendine? Gam yükünü boşa topladın ,elinde tuttun aradın da sanki, dengini mi buldun? Sararan yapraklar gibi soldun, ne için geldin cihana, bildin mi sordun mu kendine? Bilmedin irfan yolunun kuluyuz, İrfan yolunda ağaç olmuş dalıyız, Yüce Allah’a, şükür eden kuluyuz, ne için geldin cihana bildin mi sordun mu kendine? Yürürken, kendinden yükseğe bakma, hayat denilen yolda, gönül yakma nefis ile şeytanı ,koluna takma Ne için geldin cihana bildin mi, sordun mu kendine? Sanmıyorum bu soruları kendimize sorduğumuza!

Kalp gönül kırarak hayatta mutlu yaşanılabilinir mi? Elbette ki hayır, mutlu yaşanılmasını düşünmek aptallık olur. Gönül kırarak dostsuz kalarak tek başına yaşanılmaz ki! Dert değmesin cümle gönül denilen kuşuna, kederler değmesin kara kalem kaşına, nefretin taşı değmesin başına diye insanlar için dert çektik mi? Zan etmiyorum! Ne için geldin cihana bildin mi, sordun mu kendine? Gönlünde iman ile seyreyle âlemi, merhametle çıkar gönülde kalemi, merhameti al yanına kul gönlüne katma, elemi diye hiç endişe duyduk mu? Sanmıyorum! Ne için geldin cihana bildin mi sordun mu kendine? Bilmem acaba kaç kişi kendisine sordu! Kalp gönül kırarak ,hayatta mutlu yaşanılmaz, hem bunun hesabını yüce Allah’a vermek de zor ,çünkü kalbini kırdığımız af etmediği müddetçe, Allah bizi bu konuda af etmez. Kulun kalbini kıran, Yüce Allah’ın merhametini rahmetini kaybeder.

Allah Resulü (S.A.V.), “Allah sizin kalplerinize bakar, suretlerinize değil” buyurarak, onun bir ‘nazar gah-ı ilahî’ olduğunu işaret buyurur.

İnsanı insan yapan, gönülden sevmesi il atan kalbidir. İnsanı meleklerden de üstün yapar ya da diğer yaratılmışlar dan da daha aşağınsın aşağısı yapar rezil rüsva eder, o nedenle kalp kırmamaya özen göstermeli, hep sevmeli, hep sevmeli, hep sevmeliyiz.

Çöl çevrilen gönül tarlamızda, bahar açılsın diye çaba sarf edenimiz var mı acaba? Gönül yıkan derdi ne bilsin gülenler, gönülden anlamayanlar ne bilsin! Gönül kırmayı bırakalım, gönül sarmayı öğrenelim o zaman yaralı olan gönül, çağırın haydi yaraya dermanı o saran bilenler gelsin yaramı sarsın diye. Selam ve dua ile kalın.

Mehmet Aluç (Kul Mehmet)


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1415
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ