Namaz

Kaide i Ahirede Ettehiyyatu Okuyacak Kadar Oturmak Farz mıdır?

Kade-i ahirede ettehiyyatu okumak vacip midir? Ettehiyyatu okuyacak kadar oturmayı nasıl ayarlayacağız. Bu oturuşun Belirli bir zamanı var mıdır? hızlı okuyan biriyle yavaş okuyan biri arasındaki oturma süresini değiştiğine göre bu konuda ki ölçü nedir?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Her namaz kılanın iki rekatta bir kaide i ahire de ettehiyyatüyü okuya bileceği süre kadar oturması farzdır. Bu konuda hızlı veya yavaş okumak tadili erkan konusuna girmektedir. Fakat Burada ki önemli husus ve ölçü şudur, namaz içerisinde okuyacağımız süreyi veya duayı tane tane anlaşılabilecek kadar okumak, okunan duanın veya sürenin süresini belirlemektedir. Bu noktada ölçü namaz kılan kişinin insiyatifine de kalmıştır.

Askari okumadan daha yavaş okunmasında mahsur yoktur, hatta sevap vardır. Fakat dua veya surelerin bahsettiğimiz ölçünün dışında ki bir hızla okunduğu taktirde bu çok yanlış bir durum olacaktır. Mesela Nasıl ki bir rekatın tamamlana bilmesi için secdeyi terk edemeyiz , bir süre veya dua olurken de tane tane anlaşıla bilir bir şekilde okumanın dışına da çıkamayız. Bu noktada ölçüyü namaz kılan akıl sahibi insan belirlemelidir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu