Genel

Kahvehane İşletmek, Oyun Oynatmak Günah mıdır?

Günümüzde bilindiği üzere Kahvehanelerde genelde oynayanlar arasında kumara dönüştürülen kağıt gibi okey gibi oyunlar oynanıyor. Bu oyunlar vesilesiyle insanlar orada uzun zaman geçiriyor ve haliyle işletmeci de içecek ve yiyecek satacağından bundan memnun kalıyordur. Kahvehane sahibi masaya oturup oyun malzemelerini isteyenlere “sakın aranızda ödetmesine oynayarak oyunu kumara dönüştürmeyin” gibi bir ikazda da bulunmuyor. Belki nadiren ödetmesine değilde içilen yenilenler ortak yada bir arkadaş tarafından gönülden tümden ödeniyor olabilir. Peki bu oyunların oynanmasına vesile olan Kahvehane işletmecisinin bu Masalardan sipariş edilen içecek yiyeceklerden elde ettiği kazancının durumu nedir?

Değerli ziyaretçimiz, Kahvehane adı verilen mekanlar bizim asıl kültürümüzde Müslüman erkeklerin kahve veya ay gibi içecekleri içtikleri ve bu vesile ile hasbihal ettikleri mekanlara verilen bir isimdir. Ancak ne yazık ki kahvehanelerin çoğu adeta kumarhanelere dönüşmüştür.

Özetle şans oyunlarının veya kağıt oyunlarının belli iddialarla oynandığı yerlerin sahipleri bu günaha ortaktık ve kazançların haram karıştırmaktadırlar. Böyle bir işletmecinin aslında ben istemiyorum ama müşteri istiyor ne yapayım gibi söylemleri veya düşüncesi bu sonucu değiştirmemektedir.

En iyi ihtimal ile şunu söyleyebiliriz. Bir kahveye 2 arkadaş geliyor ve oturup muhabbet esnasında çay içiyorlar ve gidiyorlar. Bu kazan mekan sahibine helaldir. Ancak aynı mekana 2 arkadaş geliyor ve makan sahibinden kağıt istiyorlar ve kaybeden hesabı öder diyorlar. Bundan dolayı gelen kazanç mekan sahibine haramdır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu