CamilerResimler

Kahire Mehmet Ali Paşa Camii Hakkında Bilgi ve Resimleri

Kahire Mehmet Ali Paşa Camii, Mısır’da Osmanlı Devleti’nin bıraktığı derin izlerden biridir. Mehmet Ali Paşa Camii, mimari açıdan Ayasofya Camii’ne çok benzemektedir.

Mısır’a gelen pek çok turist, Mehmet Ali Paşa Camii’nin mimari özelliklerinden övgüyle bahsetmektedir. Mısır’da bulunan bu caminin yapımına 1830 yılında Mehmet Ali Paşa hayattayken başlanmış ve 18 yıl boyunca süren çalışmalardan sonra ancak Mehmet Ali Paşa’nın vefat ettiği 1848 yılında tamamlandıktan sonra da O’nun adı verilmiştir. Salah El Din Kalesi içine inşa edilen Mehmet Ali Paşa Camiinin iç kısmında yer alan süslemeler ve aydınlatma için kullanılan avizeler göz alıcı güzelliktedir.

Camii’nin mimarlığını ise o dönem en iyi mimarlardan biri olan Boşnak Yusuf yapmıştır. Camii’nin iç kısmında kullanılan süslemeler ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekmektedir. Daha çok barok ve rokoko kullanılarak yapılan süslemelerin camiye çok yakışan özelliklerden biri olduğundan dolayı, Mehmet Ali Paşa Camii, Mısır’da görülmesi gereken güzelliklerin başında gelmektedir. Caminin iç kısmının ışıklandırması da oldukça iyi yapılmıştır. Oldukça geniş ve güzel bir avlusu bulunan Mehmet Ali Paşa Camii, Mısır’a hâkim bir konumdadır.

Bu nedenle de, Mehmet Ali Paşa Camii’ni ziyaret edenler, bu camiinin harika atmosferinde Mısır’ı seyretmekten ayrı bir zevk alırlar. Ayrıca Mehmet Ali Paşa Camii’nin bir Osmanlı eseri olduğuna dair en önemli işaretlerinden biri de, iç kısımlarda kullanılan ve İstanbul camilerindekilere benzeyen hat sanatı örnekleridir. Mehmet Ali Paşa Camii’nin özellikle gece görüntüsü son derece güzeldir. En güzel tarihi eserlerden biri olan ve Osmanlı Devleti zamanında Mısır Valisi olarak hizmet eden Makedonya asıllı Mehmet Ali Paşa’nın adının verildiği bu Osmanlı Camii’ni Mısır’a gittiğinizde mutlaka görmelisiniz.

Kahire Mehmet Ali Paşa Camii Resimleri

 

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu