Genel

Kağıda Bir Şeyler Yapıp Kağıdı Saklıyorum Bu İsraf Olur mu?

Kağıda bir şeyler yapıp o kağıdı saklıyorum bu israf olur mu?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, yapmış olduğunuz o şeylerin ne olduğunu sorunuzda belirmiş olsaydınız size daha sağlıklı bir cevap verebiliriz. İslam dininde israf konusu çok önemli bir konudur. Bu nedenle dikkatli olunmalıdır. Özellikle kağıt bilindiği üzere ağaçlardan yapılmaktadır. Ağaçların önemi ise İslam dininde büyük bir yere sahiptir. Bu konuyu şu hadis i şerif ile daha iyi anlayabiliriz.

“Yarın kıyametin kopacağını bilseniz dahi,  elinizde bir fidan var ise onu toprağa ekin”  (Buharî, el-Edebül-Müfred s. 168, Heysemî, a.g.e. 4,, 63. Münâvî, Feyzul-Kadîr 3, 30.)

Dolayısı ile israf konusuna özellikle ağaçları israf konusuna dikkat etmeliyiz. Fakat şu da var ki ilim bir gerekliliktir ve bununla birlikte ilim almak için veya bir şeyler yazmak için kağıda ihtiyaç vardır. Özetle, tabi ki kağıt kullanmalıyız. fakat israfta etmemeliyiz. Konu sizin yaptığınız şeye gelince sizin için vazgeçilmez bir şey ise ve gerekli bir şey ise bu yaptığınız israf olmaz. Fakat durum böyle değil ise yaptığınız şey israftır. Bunun kararını yani yaptığınız şeyin israf olup olmadığı bu şekilde düşünerek sizde karar verebilirsiniz. Unutmayın israf büyük bir günahtır. Bu konu ile bir ayeti kerime paylaşarak konumuzu sonlandıralım.

“Muhakkak ki israf eden kimseler, şeytanların kardeşleri oldular. Ve şeytan, Rabbine çok nankör oldu.” (İsra Suresi / 27)

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu