Sorularınız

Kafirlere veya Dinle Alay Eden Kimselere Saygı Gösterebilir miyiz?

Bir ortamda kafirim demeyip dinle alay eden kişiler varsa veya kafir olduğu bilinen falan onlarla konuşulmaz mı? Örneğin bir akrabaya gidiliyor veya okula gidiliyor oradaki kişiler böyle kişilerse onlarla hiç konuşulmaz mı? Mesela öğretmenler böyle öğretmense onlarla derste konuşmak ders dışı sohbet etmek kendini sevdirmeye uğraşmak falan küfür mü oluyor mu?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, İslam dinine inanmasa da, İslam dinine saygılı olan her kafirle sohbet edilebilinir ve saygı gösterilebilinir. Bu insani bir harekettir. Ancak Müslüman olsa da İslam dinine saygısı olmayan ve alay konusu yapan kimselerle görüşmek veya onlara saygı göstermek kesinlikle caiz değildir. Bu kişi bir akrabanız olsada mesafenizi koymalısınız.

Eğer öğretmeniniz dinle alay ediyor ise bu onun düşüncesi ve günahıdır. Bu durumda öğretmenizi düşman olarak görmemelisiniz. Zira örneğin bu öğretmen fizik öğretmeni sonuç itibari ile siz bu öğretmenden dini öğrenmiyorsunuz. Fizikle alakalı verdiği dersleri almalı verdiği görevleri yapmalısınız. Ancak ilişkiniz sadece öğrenci ve öğretmen ilişkisi olmalı ve ders dışında gözüne girebilmek için bir çaba içerisine girmemelisiniz.

Kafire, Dinle Alay Eden Bir Kimseye Aşık olmak veya Dostluk Kurmak

Soru: Örneğin kafir olduğunu söylemeyen ama dini alaya alan kişiler var öğretmen veya yaşıtımız biri bu kişilerle kurulan dostluk bu kişileri alay konusu dışında sevmek yakın arkadaş olmak yada her şeyini paylaşmak falan yani böyle bir bağ ile bağlanmak küfür mü olur yani?

Ayrıca kafire dinle alay edene aşık olmanın günahı var mıdır?Aşık olunan kişinin resimlerini teknolojik bir cihaza indirmek onun resimlerine uzun süre bakıp hayaller kurmak onu sevmek ve ona karşı bağ hissetmek gibi şeyler küfür müdür günah mıdır?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bir kimse dini alayı alıyor ise bu kimse ile konuşabilir ve iş yapabilirsiniz. Ancak çok samimi olmanız veya gerçek manada dost olmanız İslam dininde caiz değildir. Unutmayın Kafir olan ve İslam dinine alay etmeyen bir kimse Müslüman olan ve dinle alay eden kimseden daha az tehlikelidir.

bir kimse kafir veya dinle alay ediyor ise böyle bir kimseye aşık olmanız İslam ahlakına asla uygun olmayan bir durumdur. Bununla birlikte Müslüman bir kadının bu tür bir kimse ile evlenmesi caiz değildir. Dolayısı ile bu tür duygulara girmek veya o kişi için hayaller kurmak yanlış şeylerdir. Bu gibi durumlardan önemle kaçınmalısınız. Bahsettiğiniz durumlar kişiyi küfre sokan durumlar değildir. Ancak bu gibi durumlar insanı küfre düşecek durumlara düşürebilmektedir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir Soru & Yorum

  1. Ayet ile cevap verin sorulara. Ayetler ile alay edenler başka söze geçmezlerse yanlarından ayrılmak gerekir.

    Nisa140.ayet:”Oysa Allah size Kitap’ta (Kur’an’da) “Allah’ın âyetlerinin inkâr edildiğini ve onlarla alay edildiğini işittiğiniz zaman, başka bir söze geçmedikleri müddetçe, onlarla oturmayın, aksi hâlde siz de onlar gibi olursunuz” diye hüküm indirmiştir. Şüphesiz Allah, münafıkların ve kâfirlerin hepsini cehennemde toplayacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu