Kuran, Tefsir

Kadir Suresi

Kadir Suresi

Kadir Suresi Meali

Rahman ve Rahim olan Allah´ın adıyla. ﴾1﴿Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. ﴾2﴿ Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! ﴾3﴿Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. ﴾4﴿ Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. ﴾5﴿ O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.

Kadir Suresi
Bu sureye Kadir ismi içerisinde Kadir gecesinden bahsetmekte olduğu için verilmiştir. Bununla birlikte bu sure “İnnâ enzelnâ” adıyla da bilinmektedir. Kadir suresi 5 ayetten oluşmaktadır ve Mekke’de inmiştir. Mushafta 97. sırada, nüzul sırasında ise 25. sırada yer almaktadır.

Kadir Suresi Temel Konuları ve Mesajları

  • Kuran’ı Kerim Kadir gecesinde indirilmiştir ve bu ve bununla birlikte bir çok hikmet ile Kadir gecesinin önemi vurgulanmıştır.

 

  • İslam alimlerine göre Kuran’ın tamamı Kadir gecesinde semaya indirilmiştir ve daha sonra parçalar halinde Peygamber Efendimize vahiy olunmuştur. Bazı İslam alimlerimize göre ise Kuran’ı Kerimin ilk inen ayetleri Kadir gecesinde indirildiği surede belirtilmektedir.

 

  • Çok büyük öneme sahip olan ve surede özellik ile zikredilen Kadir gecesinin hangi gece olduğu tam olarak bilinmemektedir. Fakat bu gece öyle hayırlı bir gecedir ki bin aydan daha hayırlıdır. Kadir gecesinde melekler yeryüzüne inerler ve güneş yeryüzüne doğana kadar, kulların dileklerini Yüce Mevla’ya ulaştırırlar. İşte bu hikmet ile Müslümanların Kadir gecesini ihya etmeleri büyük önem kazanmaktadır. Zira bu gece bin aydan hayırlı bir gecedir.

 

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu